Album



Viszik vagy hozzák?

2011. március 14.

A nem túl jó minőségű felvétel Szolnokon készült. De nem könnyű eldönteni, hogy mikor. És vajon mi történik a téren? Viszik vagy hozzák az autókat és a buszokat?

Egy esős nyári napon készülhetett a felvétel a Kossuth téren. A kép bal oldalán belóg a városháza, a bal felső sarokban ott az általam már csak Sztár áruházként ismert Népbank épületének eredeti tömbje, a tér végén pedig még áll a Steiner féle ház. Jobb oldalon a mai múzeum is kivehető. Úgy tűnik, a tér már burkolt, mintha aszfalton állnának az autók.

A Steiner ház valamikor a hatvanas évek végén tűnt el a térről. A városháza kupolái pedig a második világháborúban sérültek meg, és a tanácsházára átkeresztelt épületre már nem kerültek vissza. Tehát, ha nem tévedek, akkor ez a kép 1945 és 1970 között készült valamikor.

A megoldáshoz kicsit közelebb vihet, ha feltesszük a kérdést, hol helyezkedhetett el a fotós. Az biztos, hogy nem állhatott ki a mai megyei könyvtár egyik ablakába sem, hiszen akkor az épület melletti házakat ilyen módon nem láthatnánk. Az egyetlen megoldás, hogy az egykori Néplap székház második emeleti ablakában kellett állnia a fotósnak, ott, ahol később a megyei napilap szerkesztősége is működött. Ha ezt a feltevést elfogadjuk, akkor a kép valamikor 1955 után készülhetett, az irodaház megépítése után.

A Kossuth térről fennmaradt képeslapok alapján azt kell gondolnom, hogy a tér a hatvanas évek közepén már nem így nézett ki. Egyrészt egy 1965-ben postára adott képeslapon már látható a városháza melletti szocreál épület. Másrészt az utcai közvilágítás lámpái sem ilyenek voltak már abban az időben. Tehát úgy tippelem, hogy a fotós valamikor 1955 és 1965 között kattintott.

De mi történik a téren? Vagy hozták, vagy viszik a buszokat és az autókat, avagy számba veszik. Mivel embereket alig látni a járművek körül, nem hinném, hogy valamiféle kiállításról lenne szó. A járműveket két alkalommal vitték, vették el. Először a második világháború idején sorozták be az autókat és a buszokat, majd a világégést túlélőket Rákosi idején szedték össze. A kép időbeli elhelyezése miatt ezeket nagyjából ki is zárhatjuk.

Nem lepődnék meg, ha a megyeszékhely új taxijainak és helyközi autóbuszainak az átadását örökítették volna meg valamikor az ötvenes években. A kép nem túl jó minőségű, de úgy tűnik, mintha a taxiként is használt Moszkvics 400-asok állnának a buszok mellett. Ha ez igaz, akkor az ötvenes évek második felében kell járnunk.

De pontosan mikor, és éppen mi történik a Kossuth téren? Miért sorakozott fel 17 személyautó, 12 busz és három katonai teherautó a téren?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Zsánerképeslap
Nem vonhatjuk kétségbe, hogy ez a fotó bő száz évvel ezelőtt Szolnokon készült. Annak ellenére sem, hogy a feliraton kívül semmi konkrétum nem utal erre. Azt viszont el kell ismerni, hogy díjazandó sajtófotónak is beillő képből lett korabeli anzix.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Intelmekre mutató államalapító
A szolnoki Vártemplom előtt 2001 óta álló Szent István-szobor lefelé mutató jobbja arra emlékeztet, hogy a hatalmon lévőknek lassan ezer éve rendszeresen olvasgatniuk kellene az Imre herceghez írt intelmeket. Néha azon is elgondolkodom, kire hasonlít a szolnoki Szent István arca.

A Szoborpark további képei