Album



Volgák és Moszkvicsok

2014. január 11.

Óriási a forgalom Szolnok megye székhelyén. Olyannyira, hogy a megyei tanács székháza előtt araszoló Volgák és Moszkvicsok között rendőrnek kell átsegítenie a gyalogosokat a zebrán. A fejlődő várost megörökítő fotós pedig halált megvető bátorsággal áll a két sáv között.

Akár ilyen mondatok is kerülhettek volna az itt látható fotó mellé, ha nem képeslapon, hanem MTI hírképként fut be karriert a hatvanas évek végén. Persze nem zárható ki, hogy eredetileg nem a Képzőművészeti Alap számára készült, ám mivel remekül adta vissza a fejlődő, lüktető megyeszékhely atmoszféráját, valakinek eszébe jutott, hogy anziksz is lehetne belőle. Azt nem tudom, hogy negyven évvel ezelőtt küldözgettek-e ilyen képeslapokat az emberek - talán igen -, mindenesetre a birtokomban lévő példány postatiszta.

Amin nekem leginkább a régi Volgák és Moszkvicsok tetszenek. Bár, ha nem tévedek, két különböző Trabant is kikacsint a sorból. A fotó bal alsó sarkában egy Moszkvics 407-es húz ki a képből, mögötte két Volga M21-es, azt pedig egy Trabant 500-as vagy 600-as, utánuk pedig egy 601-es halad a Tisza-híd felé. Az ellenkező irányban pedig egy Moszkvics 407-est fog közre két fekete, gyaníthatóan állami Volga. Akkoriban mindennapi látvány lehetett egy ilyen autósor a Kossuth úton, senkit nem hozott lázba. Ma viszont szoronganák az útszélén, hogy ilyeneket láthassunk.

Persze a szocialista autóipar remekein kívül mást is érdemes felfedezni ezen a fotón. Például azt, hogy az akkori "hatalmas" forgalmat - ami a 4-es út tranzitját is magában foglalta - még egy-egy sáv vezette el. Így a padka és az autók között bőven volt még hely a kerékpárosoknak, akikből - mint látszik - akkor sem volt kevés a városban. Érdemes egy pillantást vetni a bíróság előtti buszmegállóra is. Nemcsak a korabeli tábla és a telefonfülke miatt, hanem annak okán is, hogy ez a megálló mennyit vándorolt már a helyi tömegközlekedés elindulása óta. Ha nem tévedek, a Varga előtt kezdte karrierjét, ma pedig már a Jókai utca torkolatánál találjuk.

Nem vagyok erdész vagy kertész, így nem tudom megítélni, hogy a Kossuth utca páros oldalán, a megyeháza előtt lévő, itt még fiatalnak tűnő fákból él-e még valamelyik. A zebránál lévő már biztosan nincs meg. A túloldalon, a biztosító bérháza és az egykori mezőgazdasági bank épülete előtt lévők viszont akár még a helyükön is lehetnek. Mindenesetre soha sem lehetett túl hálás dolog itt a faültetés.

Ez a kép egyébként azért is érdekes - főleg, mint képeslap -, mert az utcát ebből az irányból fotózva inkább a palotasor érvényesül, mintsem a szocialista építőipar remekei. Míg a Kossuth tér felől készült fotókon - ami szerintem sokkal gyakoribb képeslapként - az aranykor épületei kevésbé hangsúlyosak. Itt is látszik a Megyei Tervezővállalat székháza, a Járási Hivatal épülete és az 1-es számú irodaház, ám úgy tűnik: történelmi épületek által szegélyezett úton haladnak az autók. Amit az is segít, hogy a Kossuth tér végét ekkor még a Steiner-féle ház zárt le.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Miért e kép?
Hol járunk? Szolnokiként könnyű válaszolni, de ez a lap nem az itt élőknek készülhetett. Mi az, ami ma már hiányozna egy ilyen beállítású fotóról? Nem a fák mögött megbújó, régi színházi tömbre gondolok. És, ha már kérdések. Miért gondolta valaki, hogy ez a tízemeletes vigye Szolnok hírét?

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A küzdelem emlékhelye
Látszólag csak négy emléktábla meg egy régi faldarab. A valóságban azonban Szolnok legújabb kori történetének egyik fontos emlékhelye. Ráadásul nagyon jól kigondolva, ami miatt a város egyik legfontosabb turisztikai látványossága is lehetne. Szeretnünk kellene.

A Szoborpark további képei