Szobor Park Szolnok



A Gyermekévre emlékeztet

2014. szeptember 05.

Az ENSZ által Nemzetközi Gyermekévvé nyilvánított 1979-re tényleg úgy emlékszem, mintha lépten-nyomon a gyerekeket ünnepelték volna, mert valahogy mindig kiderült, az az év az övék. És ennek máig vannak nyomai Szolnokon is.

Valószínűleg, már olyanok is hordják a gyerekeiket a Jósika úti bölcsibe, akiknek a szülei még gyerekként őrizhetnek személyes emlékeket az 1979-es évről. Talán nekik is feltűnt már a bejárat mellett immár 35 éve függő tábla, ami arra emlékeztet, hogy az intézményt a Nemzetközi Gyermekévben építették (adták át).

Emlékeimben tényleg úgy él 1979, hogy nem lehetett olyan ünnepség vagy rendezvény, ahol ne hangzott volna el: az az év a gyerekeké. Ráadásul töménytelen mennyiségű "reklámtárgy" is népszerűsítette az évet: matricák, jelvények, szatyrok, sőt füzetek is. Ahogy most a neten próbáltam rákeresni az eseményre, szinte ömleni kezdtek a Nemzetközi Gyermekév tiszteletére kiadott bélyegek, érmék és egyéb tárgyak. El nem tudom képzelni, mennyi ideig készült a kor propaganda gépezete erre, és vajon melyik szervezetnél, mennyi pénz állt rendelkezésre. Azt azonban tudom, hogy kevés dolgot sikerült ilyen jól átvinni a köztudatba.

Amiben minden bizonnyal az is közrejátszott, hogy a hetvenes évek végén még lendületben voltak a nagy szociális beruházások, és sorra készültek el az olyan közintézmények, amelyeket valahogy kapcsolatba lehetett hozni a gyerekekkel. Talán kevesen tudják, de ennek legjellegzetesebb szolnoki példája a mai Aba-Novák Kulturális Központ, amit 1979-ben, mint Megyei Művelődési és Ifjúsági Központot (MMIK) a Nemzetközi Gyermekév eseményei közé sorolva adtak át.

Nem ilyen léptékű a Jósika utcai bölcsőde, amit természetesen akkor is meg kellett volna építeni, ha éppen nincs a Nemzetközi Gyermekév. A környék fejlődése, a lakásállomány bővülése ugyanis újabb óvodai és bölcsődei férőhelyeket követelt. Persze biztos, hogy a tervezőknek és a beruházóknak is eszébe jutott - vagy felhívták rá a figyelmüket -, hogy milyen jó lenne az átadást és a Gyermekévet összekapcsolni. Gondolom, így kerülhetett a máig a helyén lévő, egyszerű emléktábla a bejárat mellé.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szerencseház Szolnokon
Egy kora nyári, borús hétköznap reggelen, évekkel az első világháború előtt örökítette meg valaki Szolnok főterén állva a Magyar és a Gorove utcák sarkát. Érdekes, hogy ott, ahol ma is sokan kísértik a szerencséjüket, már az előző századfordulón is lehetett próbálkozni Fortuna kegyeinek keresésével.

Az Album további képei
 

AKB

Polgi pillanatok
Két hónappal az új polgármester beiktatása után, Szolnok honlapján, a Városunkról link alatt az előző polgármester mosolyog. Van is oka rá. Ha másért nem, hát azért, hogy ilyen módon is megmutathatja, a június 9-ei voksolás ellenére ki az "úr" a városházán. Így az is érthető, hogy a Karácsonyi falu megnyitásáról vagy a légierő zenekarának koncertjéről miért "polgipillanatok" megjelöléssel posztol(nak helyette). Ha a fejedre szxxxxx-nak, akkor meg is érdemled. Ja, nem! Pontosítok: érdemeljük. Mert ez minden szolnokinak üzenet.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki Sztálin-szobor
A szobor tervét 1950. április 3-án terjesztette elő Czinege Lajos, későbbi honvédelmi miniszter, akkor épp a Magyar Dolgozók Pártjának megyei szervezőtitkára. A meg nem valósult szobor történetét Cseh Géza és a Majtényi György írta meg, de talán érdemes felidézni és kiegészíteni.

A Szoborpark további képei