Szobor Park Szolnok



A miniszterelnökünk szobra

2020. június 28.

Az eredeti elpusztulása után közel hetven évvel állították fel Szapáry Gyula egészalakos szobrát Szolnokon. A nem pontosan az eredeti helyre került műalkotás Simon Ferenc és Pogány Gábor Benő munkája, így nemcsak utca, díj, de két köztéri alkotás is emlékeztet a városban a néhai miniszterelnökre.

Gróf Szapáry Gyuláról (1832-1905) nemhogy életében, de még miniszterelnöksége idején (1890-1892) neveztek el közterületet Szolnokon. Tegyük hozzá, hogy akkoriban azért nem ugyanazt jelentette a Szapáry utca, mint ma, vagy fénykorában, hiszen az 1891-ben átkeresztelt, addigi Molnár utcában még csak az iparosok székháza állt, egyébként földszintes, paraszt- vagy parasztpolgár házak sorakoztak. Szapáry a Jász-Nagykun-Szolnok megye részbeni elődjének is tekinthető Heves és Külső-Szolnok vármegye alispánjaként kezdte politikai karrierjét, hogy aztán 1873 és 1890 között belügyminiszter, pénzügyminiszter, közmunka- és közlekedési miniszter, földművelésügyi miniszter, és nem mellesleg országgyűlési képviselő legyen. A kormányalakításra 1890. március 13-án kapott megbízást és mintegy két és fél éven keresztül viselte a miniszterelnöki tisztséget. A korabeli Szolnok elismerését azonban nemcsak e rangért érdemelte ki, hanem mert a megyeszékhellyé lett város fejlődéséért is sokat tett, többek között a Tiszán túli területek megszerzésével.

Első szobrát azonban csak a második világháború éveiben állították fel. Azt Borbereki-Kovács Zoltán (1907-1992) készítette, aki 1933-tól állt kapcsolatban a Szolnoki Művészteleppel, és többek között a Verseghy-szobrot és a Tisza szálló előtt álló Lány halakkal című műalkotást is neki köszönhetjük. A különböző források 1940-re és 1942-re teszik az egyébként 1939-re elkészült Szapáry Gyula szobor felállításának dátumát, amelyen Horthy Miklós kormányzó és neje is jelen volt. Az eredeti Szapáry-szobor azonban nem pontosan ott állt, ahol a jelenlegi, hanem jóval hátrébb, a megyeháza középvonalában, azaz nagyjából a jelenlegi Béres-csepp helyén. Ráadásul a miniszterelnök egészalakos figuráját a talapzaton két dombormű is kiegészítette - az Aratók és a Kubikusok -, amelyek ma a Damjanich János Múzeumban láthatók. Az alkotás ugyanis 1944 nyarán - valószínűleg augusztus 20-án - a Tisza-híd bombázása közben megsérült. Hogy menthetetlenül vagy csak később már nem akarták helyreállítani, ezt már örök történelmi homály fedi.

Az biztos, hogy a Szapáryról elnevezett utca 1949-től Ságvári Endre nevét viselte, és a rendszerváltásig el is tűnt a város emlékezetéből a néhai miniszterelnök. És bár a Ságvári körút eleje 1990-ben visszakapta eredeti - pontosabban második - nevét, a rövid életű szobor pótlására majdnem negyedszázadot kellett várni. Igaz, 2009-ben gróf Szapáry Gyula arcképe bekerült a Szolnoki Panteonba. A Damjanich Múzeum körfolyosóján lévő alkotás szintén Simon Ferenc munkája, aki a közadakozásból és pályázati forrásból elkészült új Szapáry-szobrot is - részben - jegyzi.

A Verseghy-park és a Rózsakert határához felállított szobrot ugyanis nem egyedül készítette Simon Ferenc (1922-2015). Az akkor már közel kilencven éves művésznek - aki 1957 óta lakója a Szolnoki Művésztelepnek, és így a legtöbb helyi szobor alkotója - Pogány Gábor Benő segített befejezni és felállítani az új műalkotást. Amiről fontos megjegyezni, hogy nem a Borbereki-féle szobor másolata, hanem egy új, önálló kompozíció. Ezt egyébként a szobor testtartása, arca, de a jobb kezében tartott könyv is elárulja. Talán az sem véletlen, hogy a jelenlegi szobor nem teljesen háttal áll a megyeházának és nemcsak a Tiszán túlra néz. Hanem olyan, mintha egy kicsit lendületet véve az egész városon akarná körbehordani a tekintetét. Mintha azt kérdezné: "Mire jutottatok utódaim? Hogy sáfárkodtatok az általunk teremtett alapokon?"

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Edzőtábor és bazáráru
Ezt a háromképes szolnoki mozaikképeslapot Kunszentmártonba küldték innen valamikor 1928 után. Talán egy játékvezetői edzőtáborból, és még az sem kizárt, hogy csak az ötvenes években. A Tisza szállós fotót még soha se láttam képeslapon, de még felbukkanhat.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szoborrá lett zöld Bobónk
Szolnok immár azon egyetlen vidéki település Magyarországon, ahol két szoborrá lett mozdony is megtekinthető. Az idei Szolnok napján az 1856-ban alapított járműjavító mai főépülete előtt kapott helyet az M44 062 pályaszámú zöld mozdony. Emléket állítva a hazai ipar sikereinek.

A Szoborpark további képei