Szobor Park Szolnok



Alapos emléktábla

2014. december 13.

A Baross utca 9. számú ház utcafrontján május 14-én helyezte el a Szolnoki Római Katolikus Egyházközség Dr. Tóth Tihamér, az 1939-ben elhunyt veszprémi püspök emléktábláját, ami jelenleg nemcsak a város legújabb ilyen mementója, de talán a legalaposabb is.

Aki a forgalmas és mindig sietős Baross utcában egy pillanatra megáll ennél az emléktáblánál, és végigolvassa, az nemcsak a szolnoki születésű, ám rövid, de sikeres pályáját máshol befutó püspökről tudhat meg néhány dolgot, hanem érdekes helytörténeti információkkal is gazdagodhat. Például azzal, hogy ennek a ma két üzletnek - hangszer- és bőrdíszműves boltnak - helyet adó épületet nemcsak az utca-házszám alapján lehetett anno egyértelműen jelölni, hanem a valamikori tulajdonosaikról megnevezve is. Vagy azt, hogy a Tóth-ház oldalán már 1948-ban is volt egy hasonló emléktábla, amit később - feltételezhetően az ötvenes évek elején - eltávolítottak. Sok kétségünk nem lehet az eltávolítás okát illetően sem: a Beloiannisz utcára akkoriban nem illett egy elhunyt püspök emléktáblája. Főleg, hogy az ifjúság neveléséről pár évtizeddel korábban megjelent, és akkoriban nagyon népszerű munkái, az ötvenes évekre már minimum nem kívánatos elveket vallottak. Persze feltehetjük a kérdést, hogy a rendszerváltás környékén, a püspök születésének centenáriumán miért nem pótolták a táblát.

Tegyük hozzá, hogy nincs akkora emléktábla, amire minden információt fel lehetne vésni. Viszont mégis felkerülhetnek olyan töredékek, amelyeknek érdemes kicsit utána olvasni. Esetünkben például gyorsan rábukkanhatunk, hogy az 1889-ben Szolnokon született, későbbi veszprémi püspök édesapja Tóth Csongor Mátyás takarékpénztári igazgató, aki hat gyermekét hátrahagyva korán elhunyt. Gyermekei közül, annak ellenére, hogy félárván nevelkedtek, az a négy, aki megélte a felnőtt kort, mondjuk úgy, sokra vitte. Tóth Tihamérból író és püspök lett, Tibor MÁV üzletigazgató lett Szegeden, Tivadar állami gimnáziumi direktor Pestszentlőrincen, Tamásból pedig a harmincas években Szolnok város polgármestere volt. Szóval sok kétség nem férhet hozzá, hogy az apa nélkül felnövő Tóth gyerekek nemcsak jó eszűek lehettek, de az életet sem egyszerűen csak megúszni akarták.

Mindezek fényében nincs abban semmi meglepő, hogy az első miséjét 1911-ben Szolnokon megtartó, majd az első világháborút papként megjáró Dr. Tóth Tihamérban nem elsősorban a püspököt tiszteli a mai utókór, hanem a tanárt, a fiatalok neveléséről gondolkodót is. Akit munkássága inkább Egerhez, a fővároshoz és Veszprémhez köt, síremléke pedig a fővárosi Kerepesi temetőben áll. Ám legalább e Baross utcai emléktábla arra is emlékezteti az utca emberét, hogy Szolnok szülötte volt.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Válság vagy trehányság?
Elsőre azt gondoltam, hogy ez a képeslap az első világháború utolsó éveiben készült, és azért sikeredett ennyire gyenge minőségűre. Aztán jobban megnézve, rá kellett jönnöm, hogy az eredeti fotó a két világháború között örökítette meg Szolnok főterét. Csapnivaló minőség és trehány nyomás.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok legrégebbi szobra
Ha mindaz igaz, amit a Pólya Tibor és a Balogh Kálmán utcák találkozásánál lévő kis terecskén álló Mária-oszlopról vagy Mária-szoborról jelenleg elérhető, akkor ez lehet Szolnok legrégebbi szobra. Sőt, akár azt is megkockáztathatjuk, akár város legidősebb és ma is álló, ember alkotta "építménye".

A Szoborpark további képei