Szobor Park Szolnok



Centrum-sarok tűz tábla

2014. május 19.

Senkit sem szeretnék megbántani, de úgy érzem, a történelmi hűség kedvéért néhány gondolattal fontos kiegészíteni azt az emléktáblát, amit tisztelendő módon, április 11-én helyezett ki az Árkádra a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság.

Először is fontosnak tartom leszögezni, hogy örülök az Árkád Kossuth utca felőli oldalára kikerült emléktáblának. Elsősorban azért, mert a szolnokiak közös emlékezetében élénken élő katasztrófára emlékeztet, másodsorban pedig egyértelműsíti bekövetkezésének dátumát. Mert, lentebb részletezendő okokból kifolyólag, sokan úgy gondolják, hogy a régi Centrum, vagy a Centrum-sarok a hetvenes években égett le és pusztult el. Pedig nem, hanem amint azt most már emléktábla is rögzíti, a nevezetes tűzeset 1969. április 11-én történt.

Egy percig el nem vitatva a huszonöt ember, köztük hat gyerek életét megmentő hős tűzoltók érdemeit, azért számomra fájó, hogy "egy épület" megsemmisüléséről szól az emléktábla.

Szerintem ugyanis, ha már közterületen, a város múltjának egy pici szeletére emlékeztető táblát helyeznek ki, akkor az "egy épület" helyett nyugodtan kiírhatták volna a Nerfeld-palota illetve a Centrum-sarok megnevezést. Hiszen abban a 45 évvel ezelőtti tűzben az 1929-ben, Nerfeld Ferenc, sikeres helyi kereskedő által felépített Nerfeld-palota rongálódott meg, amiben átadásakor nemcsak polgári lakások voltak, de Meinl Gyula 53. magyarországi üzlete és a Fenyves áruház is. Aminél persze a mai szolnokiak sokkal jobban emlékeznek az államosítás utáni Alföld áruház, illetve Centrum elnevezésekre, ami miatt sokak számára ez a hely még mindig a Centrum-sarok.

És, ha már esküszöm az "érted vitatkozom, nem ellened" mentalitásommal belekötöttem ebbe a táblába, akkor azt is fontosnak tartom rögzíteni: 1969. április 11-én sem "egy épület", sem a Nerfeld-palota, sem a Centrum-sarok nem semmisült meg. Maximum megrongálódott. Amire a legjobb bizonyíték, hogy a "megsemmisült" épület lakásaiban még évekig laktak, és majd csak egy bő félévtized múlva kezdték el lebontani. Véleményem szerint nem azért, mert menthetetlen volt. Hanem mert a korabeli városvezetés az ilyen és hasonló régi épületek kiváltásában - lásd Nemzeti Szálló -, átalakításában - lásd Kintzler-ház -, elpusztításában - lásd Steiner-ház - látta a városfejlesztés követendő irányát.

Nem tudom, hogy a magánházak város közterületeire néző falaira kihelyezendő emléktáblákra vonatkozik-e bármiféle szabály, kell-e hozzájuk engedély. Abban azonban biztos vagyok, hogy kihelyezésük előtt nem ártana a szöveget átgondolni. Mert lehet, hogy nem közpénzből készülnek, és nem középületre kerülnek, de mint ebben az esetben is látjuk: közünk van hozzájuk.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Automataemlékek
Ha már mindenhol megosztottuk Bauer Sándor Fortepan.hu-ra felkerült 1975-ös szolnoki fotóját úgy, mintha kincskeresőként bukkantunk volna rá, talán vehetjük a fáradságot, hogy megemlékezzünk a kép készítőjéről és a fotó születésének körülményeiről is. Mindkettő van olyan érdekes, mint a kép. Bár kicsit bonyolultabb, mint csak osztogatni ezt a 42 éves felvételt.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Lány az iskola előtt
A modellül szolgáló hölgy ma már mesze túl lehet a hetvenen, hiszen Simon Ferenc fiatal lányt ábrázoló szobra 1968 óta áll a Tiszaparti sétányon, a gimnázium épülete előtt. A fehér kőszobor pontos címét senki sem tudja, hiszen Álló lányként és Diáklányként is hivatkoznak rá.

A Szoborpark további képei