Szobor Park Szolnok



Ifjú párok partnere

2019. szeptember 13.

A Tisza szálló előtt álló Lány halakkal minden bizonnyal a legtöbb esküvői fotón szereplő szolnoki szobor. Borbereki Kovács Zoltán alkotása nagyjából hatvan éve díszíti a hotel árkádsora előtti kis parkot. Megformálása után majdnem két évtizeddel találta meg Dr. Elek István.

Borbereki Kovács Zoltánt (1907-1992), mint a Szolnoki Művésztelep első szobrászát is szokták emlegetni. Annak ellenére, hogy az erdélyi származású művész festőként került kapcsolatba a hellyel 1933-ban. Az akkor szintén itt alkotó Aba-Novák Vilmos biztatására azonban formázni is kezdett, egy évvel később pedig már állt is az első szolnoki köztéri alkotása, a Verseghy Ferenc mellszobor a Tisza szálló mellett. A harmincas évek végéig csak rendszeresen dolgozott Szolnokon, 1940-től viszont a Művésztelep törzstagjaként tartják számon. Ennek ellenére mindössze két köztéri alkotása található ma a városban, illetve Zombory Lajos síremléke, és a múzeumban őrzött Kubikusok című domborműve. Ez utóbbi egyébként az eredeti - ugyancsak Borbereki alkotás - Szapáry-szobor talapzatát díszítette a Megyeháza mögött a háborús bombatalálatig. Talán nem túlzás azt állítani, hogy legismertebb, legtöbbször megörökített szobra, a Tisza szálló előtt álló Lány halakkal.

A háromlábú medencében álló kútszobrot, a talapzatán lévő évszám szerint 1937-ban mintázta a mester. Abban az évben, amikor Borbereki a Kubikusok című alkotásával a Párizsi Világkiállításon Grand Prix-et nyert. A Lány halakkalt azonban abban az évben még nem állították fel, csupán egy Szolnokon rendezett kiállításon mutatták be. Hogy utána mi történt a szoborral, nem teljesen világos. Feltételezhető, hogy a második világháború viharaiban eltűnt, majd miután Borbereki 1948-ban elhagyta az országot - előbb Olaszországban, majd 1950-től élete végéig a Dél-Afrikai Köztársaságban élt -, talán nem is nagyon kereste senki. Azonban 1956 tavaszán felbukkant egy fővárosi Bizományi Áruházban, ahol Dr. Elek István, a város háború előtti tiszti orvosa észrevette, és rá tudta venni Szolnokot, hogy vegye meg a szobrot. A Lány halakkal című alkotásért 1416 forintot fizetett a város, majd feltételezhetően valamikor az ötvenes évek végén a mai helyére kerül. Legalábbis ezt bizonyítja az az 1962. szeptemberi cikk, ami már Szolnok legjobb és legkedvesebb, a helyiek körében is nagyon népszerű alkotásként hivatkozik Borbereki munkájára.

Ami nem véletlenül került pont a Tisza szálló elé. A Borberekivel foglalkozók ugyanis tudták, hogy a művész még szolnoki évei alatt tervezett ide egy szobrot, a Bivalyos fiút, aminek felállítására azonban nem került sor. (A szobor talán ma is a Nemzeti Galéria birtokában van.) Ugyanakkor a szökőkútként is funkcionáló Lány halakkal című, háromlábú kőmedencében, egy kisebb posztamensen álló szobor nagyon jól illik a környezetébe. És nemcsak a halak szájából csordogáló víz miatt, hanem a halak formálta ív és a szobor mögötti árkád boltíveinek egybecsengése okán is.

A szobor titkaihoz tartozik, hogy Szolnokon található egy "ikertestvére" is. A Tiszaligeti Strand nyári bejárata mögött, még a régi öltözők előtt, egy kis medencében ugyanis szintén áll egy ilyen szobor. Hogy mi indokolta a megkettőzését, illetve a strandon lévő fiatalabb alkotás pontosan mikor került a helyére, előttem nem ismert.

Az eredeti szoborhoz kapcsolódó másik érdekesség, hogy 2008 kora nyarán azt hitték, hogy vandálok ledöntötték - ez még ma is felbukkan néhol -, ám később kiderült, az akkor már legalább fél évszázada álló szobor az időjárás és a kora áldozata lett.

Mindenesetre szerintem a Tisza szálló előtt álló Lány halakkal Szolnok legtöbbet fotografált szobra, hiszen a környékén minden héten több esküvői fotósorozat is készül. Így talán az sem túlzás, hogy nemcsak Szolnokon, te távoli településeken lévő családi albumokban is feltűnik sok-sok ifjú pár társaságában.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ismét híd nélkül
A felvétel előterében látható apró parasztház miatt akadt meg a szemem ezen az 1911 júliusában postára adott szolnoki képeslapon. Aztán jobban megnézve rá kellett jönnöm, hogy különlegességét nem az adja, ami látható rajta, hanem ami éppen hiányzik. Egy újabb olyan képeslap, amiről ? igaz, csak részben - hiányzik a Tisza-híd.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Móra Ferenc emléktábla
Véletlenül bukkantam a Móra Ferenc szolnoki tartózkodására emlékező táblára a Szent István király utcában. Akkor hirtelen el sem tudtam képzelni, hogy mi köze lehetett a tudós-írónak a megyei rendőrkapitányság épületéhez és a városhoz.

A Szoborpark további képei