Szobor Park Szolnok



Jubileumi park emléktábla

2014. április 11.

Művészeti értéket nem nagyon hordoz ez a négy évtizedes, egyik sarkán jó pár esztendeje törött emléktábla. A rajta látható információk sem adnak pontos eligazítást elhelyezésének okairól, ám sejthető, hogy miért is került a Kun Béla körúti házak mögé.

A Jubileumi parkot, mint közterületet hiába keressük egykori és mai szolnoki térképeken. A nagyjából a Móra Ferenc út és a Szolnok Ispán - leánykori nevén Kun Béla - körutak közé, a tízemeletes házak árnyékába zárt teret, azt hiszem, csak akarták elnevezni, aztán nem lett belőle semmi. Talán azért, mert alig egy évvel később megszületett a Jubileum tér, az új állomás előtt, így zavaró lett volna, ha ugyanilyen nevű parkunk is van. Ám a park születésére emlékeztető táblát legalább egy évvel korábban kihelyezték, és biztos vicces lett volna elbontani, így inkább a helyén maradt. A mai napig.

A beton talapzatra szerelt, és valamilyen oknál fogva nyolc darab farönk ölelésébe helyezett táblát a Szolnok Ispán körúti szalagházak közötti, a Zagyva parti artézi kúthoz vivő átjárónál, az épületek mögött találjuk. Az egyre nehezebben olvasható felirat szerint a park 1974-ben épült "Szolnok város felszabadulásának 30 éves, fennállásának 900 éves évfordulója tiszteletére". Azt pedig csak mi tehetjük hozzá, hogy nagyjából akkor, amikor a város első panel tízemeletesekből álló lakótelepét átadták. Ami egyébként egyik fontos eleme volt a város fennállásának jubileumához kötődő, akkor már legalább tíz éve tartó, de a hetvenes évek közepén csúcspontjához érő városépítésnek.

Ez az elfelejtett emléktábla még egy fontos információt hordoz - szerintem a sorok között. A szöveg ugyanis úgy folytatódik, hogy "Jászberény, Karcag, Kisújszállás, Mezőtúr, Szolnok, Törökszentmiklós, Túrkeve városok, Jászberényi, Kunszentmártoni, Szolnoki, Tiszafüredi, Törökszentmiklósi járások társadalmi összefogásával". Azaz a parkot valószínűleg társadalmi munkában, vagy a felsorolt települések és járások "önkéntes" pénzügyi segítségével valósította meg a tábla állíttatója, azaz "Szolnok Város Tanácsa". Ami nem volt egyedi megoldás. Szolnokon is találunk még ezen kívül olyan táblákat, amelyek a szocializmusra jellemző társadalmi összefogásokról, brigádok felajánlásairól és társadalmi munkákról tudósítanak. Amik nélkül a megkerülhetetlen és erőltetett lakásépítések környéke soha sem lehetett volna komfortos. Parkok, játszóterek, óvodák és még ki tudja, mi minden köszönhető Szolnokon (is) az ilyen összefogásoknak.

Éppen ezért lenne érdemes erre a táblára is egy kicsit jobban vigyázni. Ugyanis aminek emléket állít, az a város modern kori történetének egy fontos és letagadhatatlan mozzanata. A mai Szolnok ugyanis az 1960-as, 70-es években született, elképesztő mennyiségű állami forrás, és talán soha fel nem mért társadalmi munka eredményeként.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A szolnoki facsarnok rejtélye
Aki 1909. szeptember 3-án megírta ezt a szolnoki képeslapot, az akkor már csak a Pfaff Ferenc tervezte új állomás épületét láthatta. Mivel az épület középső szárnyát az év április végén nyitották meg, ez a fotó a két dátum között készülhetett. De akkor mit keres rajta a sínek fölötti facsarnok?

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Volt egy Tánc
Az egykori Szakszervezetek Művelődési Ház oldalsó bejárata fölött 2015-ig volt látható Andrássy Kurta János 1958-ban kihelyezett Tánc című domborműve. Az épület átépítésekor még reménykedtem, hogy a köztéri alkotás megmarad. De leverték, sittként kidobták. Büntetlenül.

A Szoborpark további képei