Szobor Park Szolnok



Jubileumi park emléktábla

2014. április 11.

Művészeti értéket nem nagyon hordoz ez a négy évtizedes, egyik sarkán jó pár esztendeje törött emléktábla. A rajta látható információk sem adnak pontos eligazítást elhelyezésének okairól, ám sejthető, hogy miért is került a Kun Béla körúti házak mögé.

A Jubileumi parkot, mint közterületet hiába keressük egykori és mai szolnoki térképeken. A nagyjából a Móra Ferenc út és a Szolnok Ispán - leánykori nevén Kun Béla - körutak közé, a tízemeletes házak árnyékába zárt teret, azt hiszem, csak akarták elnevezni, aztán nem lett belőle semmi. Talán azért, mert alig egy évvel később megszületett a Jubileum tér, az új állomás előtt, így zavaró lett volna, ha ugyanilyen nevű parkunk is van. Ám a park születésére emlékeztető táblát legalább egy évvel korábban kihelyezték, és biztos vicces lett volna elbontani, így inkább a helyén maradt. A mai napig.

A beton talapzatra szerelt, és valamilyen oknál fogva nyolc darab farönk ölelésébe helyezett táblát a Szolnok Ispán körúti szalagházak közötti, a Zagyva parti artézi kúthoz vivő átjárónál, az épületek mögött találjuk. Az egyre nehezebben olvasható felirat szerint a park 1974-ben épült "Szolnok város felszabadulásának 30 éves, fennállásának 900 éves évfordulója tiszteletére". Azt pedig csak mi tehetjük hozzá, hogy nagyjából akkor, amikor a város első panel tízemeletesekből álló lakótelepét átadták. Ami egyébként egyik fontos eleme volt a város fennállásának jubileumához kötődő, akkor már legalább tíz éve tartó, de a hetvenes évek közepén csúcspontjához érő városépítésnek.

Ez az elfelejtett emléktábla még egy fontos információt hordoz - szerintem a sorok között. A szöveg ugyanis úgy folytatódik, hogy "Jászberény, Karcag, Kisújszállás, Mezőtúr, Szolnok, Törökszentmiklós, Túrkeve városok, Jászberényi, Kunszentmártoni, Szolnoki, Tiszafüredi, Törökszentmiklósi járások társadalmi összefogásával". Azaz a parkot valószínűleg társadalmi munkában, vagy a felsorolt települések és járások "önkéntes" pénzügyi segítségével valósította meg a tábla állíttatója, azaz "Szolnok Város Tanácsa". Ami nem volt egyedi megoldás. Szolnokon is találunk még ezen kívül olyan táblákat, amelyek a szocializmusra jellemző társadalmi összefogásokról, brigádok felajánlásairól és társadalmi munkákról tudósítanak. Amik nélkül a megkerülhetetlen és erőltetett lakásépítések környéke soha sem lehetett volna komfortos. Parkok, játszóterek, óvodák és még ki tudja, mi minden köszönhető Szolnokon (is) az ilyen összefogásoknak.

Éppen ezért lenne érdemes erre a táblára is egy kicsit jobban vigyázni. Ugyanis aminek emléket állít, az a város modern kori történetének egy fontos és letagadhatatlan mozzanata. A mai Szolnok ugyanis az 1960-as, 70-es években született, elképesztő mennyiségű állami forrás, és talán soha fel nem mért társadalmi munka eredményeként.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Felkiáltójel
A Táncsics úton, a színház mellett álló tízemeletes épület felkiáltójelként magasodik Szolnok Tisza felőli látképe fölé. Szerintem arra emlékeztet, miként lehet egy várost építészetileg megerőszakolni. Ha már elbontani nem lehet, legalább figyelmeztessen az épített bűnökre.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A világ egyetlen Baumhorn-szobra
A világ egyetlen Baumhorn Lipótot ábrázoló szobra Szolnokon áll, holott a magyar zsinagógaépítészet legkiemelkedőbb alakjaként tartják számon, templomai pedig szerte az egykori Monarchia területén megtalálhatóak. Simon Ferencnek köszönhetően 2005 óta figyeli szolnoki alkotását.

A Szoborpark további képei