Szobor Park Szolnok



Megtalált Nyugalom

2014. május 15.

Azt hittem, hogy Kirschmayer Károly Nyugalom című alkotása már nincs is meg a MÁV Kórház udvarán. Aztán ahogy elkezdtem megkerülni a kertben lévő kis tavat, előbukkant a méretes női alak. Amiről részletes leírást eddig nem találtam.

A szobor létezéséről a blogSzolnokon már emlegetett, a Szolnok Megyei Idegenforgalmi Hivatal által 1977-ben megjelentetett Szolnok című útikalauzából szereztem tudomást. A kis könyvecske ugyanis a Zagyva túloldalán tett séta során a Vártemplom és a Művésztelep mellett elkalauzol az akkoriban alig tíz éves MÁV Kórház kertjébe is, ahol azonban sem a rendelőintézet homlokzatán ma látható fémplasztikára, sem a tó partján álló Pelikán szoborra nem tér ki. Viszont lelkesen ír a Nyugalom című alkotásról, hozzátéve, hogy "nagyszerűen fejezi ki a kórház egyik legfontosabb rendeltetését".

(Ennek az indoklásnak a feldolgozásával még magamnak is adós vagyok, mert egy kórházról nekem nem a nyugalom szó ugrik be. Bár meg tudnám magyarázni azzal ezt a címadást, hogy a betegeknek a gondos ápolás mellett leginkább nyugalomra lenne szükségük a lábadozás során. De hogy a nyugalom egy fekvő nő képében jelenjen meg?)

Mivel e lassan negyvenéves kiadványon kívül, ezen a címen sehol sem találkoztam ennek a szobornak az említésével, pláne nem a fotójával, el se tudtam képzelni, miként is néz ki a Nyugalom kőbe álmodva. Miután azonban kikerekeztem a kórházhoz és elhagytam a tó partján a Pelikán szobrot, a tó kórház felőli végénél, viszonylag közel az épület falához, a növények takarásában megtaláltam a méretes műalkotást. Amit a talapzatába vésett alkotó neve alapján tudtam azonosítani, és most már tudom, hogy Kirschmayer Károly egy nagy kezű, nagy lábú, könyökére támaszkodó nővel azonosította a nyugalmat, akinek főkötője és válláról kacéran lecsúszó ruházata is van. Arca pedig nem is az ég felé, hanem talán a kórház erkélyei felé fordul, mintha az ott állókkal próbálna szemkontaktust találni.

Az alkotó neve alatt egy "972" véset is látható, amiből arra következtetnék, hogy a szobor 1972-ben, tehát a kórház átadása után majdnem fél évtizeddel került a helyére. Nem vagyok biztos benne, de azt gyanítom, hogy a kórház későbbi bővítése kapcsán születhetett e szobor megrendelése. A kis könyvecskéből pedig az is kiderül, hogy Kirschmayer Károly - akiről az alábbiakon kívül eddig semmit sem találtam - nem véletlenül kaphatta annak idején a megrendelést. Az 1923-ban Máramaros-szigeten született és Szatmáron szobrászkodni kezdő - tehát Erdélyből induló - alkotó 1947-től a Vasutas Szakszervezet képzőművészeti iskolájának a vezetője. "Ezzel is magyarázható, hogy a köztéren felállított szobrai többször is kapcsolódnak a vasúthoz, a vasutasokhoz." Esetünkben ugye a MÁV Kórház révén.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Eltűnt Szolnok
A Ságvári körút és a 4-es főút átkeléséi szakaszának kereszteződését örökítette meg az ismeretlen fotós, a képen nem látható Pártház elől valamikor 1969 és 1973 között. Ma már semmi sem ilyen Szolnok egykor legfontosabb kereszteződésének környékén. Talán ezért is őriz néhány érdekességet ez a felvétel.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szentháromság torzó
Talán egyetlen olyan települése sincs az országnak, de városa egész biztosan nincs, ahol ne állna Szentháromság szobor. Szolnok is így van ezzel, igaz a mi szobrunk ma már csak torzóban van meg, és nem ott, ahol a XX. század első felében állt.

A Szoborpark további képei