Szobor Park Szolnok



Történelmi tényekről

2015. január 02.

Ma már csak azt tekinthetjük történelmi ténynek, hogy a Megyeháza - anno Szolnok Megye Tanácsának Székháza - főlépcsőházában úgy negyedszázada még látható volt két emléktábla, amelyek 1919-re és 1956-ra emlékeztettek. Persze nem a mai ismereteink szerint.

Pontos időpontot nem tudok, de gyanítom, hogy valamikor 1989-90 fordulóján tűnt el a megyeháza főlépcsőjével szemben lévő falakról az a két emléktábla, amelyek közül a bal oldali a Tanácsköztársaság szolnoki mártírjaira, a jobb oldali pedig az 1956-os forradalom/ellenforradalom itteni "eseményeire" emlékeztetett. Feltételezem, hogy a Kossuth téri Munkásmozgalmi emlékművel, a Tisza-parti Lenin-szoborral, az Abonyi út végén lévő 19-es emlékművel és talán a megyeháza óriási Lenin festményével együtt vitték el őket. Hogy hová, azt szintén nem tudom, pedig méretes márványtáblákról volt szó, amelyekből néhány sírkő és fürdőszoba is simán kijöhetett.

Mivel a két tábla - függetlenül a tartalmuk mai megítélésétől - szerintem a város történelmének a részei, kifejezetten örülök, hogy két antikváriumban beszerzett könyvben megtaláltam a fotójukat. Sőt, a tíz év különbséggel kiadott könyvek fotói alapján arra is merem venni a bátorságot, hogy a táblák elhelyezésének időpontját megtippeljem.

A megyeháza dísztermére vivő folyosótól balra lévő táblát - amelynek a helyén ma a megye címere és annak leírása található - szerintem 1969 nyarán helyezték el. Hogy aztán a későbbi középső, fő elemének a kivételével, valamikor a következő 16 évben alaposan átszabják. Az 1975-ben és az 1985-ben megörökített táblák ugyanis nem egyformák. A későbbi, nagyjából 4-5 négyzetméteres, három elemből álló tábla szövege szerint a "Dicső emlékű Magyar Tanácsköztársaság idején a népszabadságáért folytatott harcban mártírhalált halt munkás, katona és paraszttanács tagok emlékére" állították. A Lenin idézet alatt középen a szolnoki, két oldalt pedig a többi megyei település mártír tanácstagjait sorolták fel. A tábla fölött az 1919-es Tanácsköztársaság címere, alatta pedig koszorúk elhelyezésére alkalmas falgombok voltak elhelyezve. Érdekes, hogy az 1975-ös fotón csak a későbbi középső rész látható, mellette és fölött ugyanis másmilyenek a táblák - sajnos tartalmuk nem olvasható. Jó lenne tudni, mi indokolhatta az emléktáblák átszerkesztését.

Az 1975-ös képen az is jól látszik, hogy a jobb oldali tábla akkor még nem volt az épületben. Feltételezem, hogy 1976-ban vagy 1981-ben, az akkor ellenforradalomnak minősített 1956-os események leverésének - egyben a Kádár-kor kezdetének - 20. vagy 25. évfordulóján kerülhetett a tábla erre a fontos helyre. A tíz év eltéréssel készült képeken jól látszik, hogy a két tábla arculatát - például a betűk és a címerek színeit - egymáshoz igazították.

Az 1956-os eseményekre emlékeztető tábla szövege egyébként meglehetősen dodonaira sikeredett: "Történelmi tény, hogy a szorongatott Magyar Népköztársaság forradalmi erői 1956. november 4-én innen hirdették meg az ellentámadást a szocialista Magyarország győzelméért". A Kádár Jánostól származó idézetet lehetett a rendszerváltás előtt úgy értelmezni, hogy az "innen" Szolnokra vagy a megyeházára vonatkozik. Ma pedig úgy is, hogy Kádár egy szóval sem utalt benne sem a városra, sem az épületre. Mert mint a rendszerváltás utáni kutatások feltételezik, az 1956-os forradalom leverése nem Szolnokról indult, Kádár híres rádiós beszéde sem itt hangzott el. Amikor azonban ez a tábla a helyére került, a történelemkönyvekben és a kollektív emlékezetben úgy élt, hogy a Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány Szolnokon született.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szigeti kitekintett
Korán kitavaszodhatott 1905-ben Szolnokon. Szigeti Henrik, aki akkor már közel másfél évtizede volt a város megbecsült fényképésze, azon a tavaszon kitekintett új műterme ablakán, és megörökítette a város főutcáját. A lábai, és így a szemünk előtt, a fák árnyékában az a mai Kossuth utca.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A hortobágyi 12 emlékére
A Hetényi Géza Kórház egyik kis belső udvarán bújik meg egy 2013-ban elhelyezett fekete emléktábla. A 12 hortobágyi kényszermunkatábor valamelyikéből a szolnoki kórházba került és itt elhunyt kitelepítetteknek állít emléket. Talán nem haszontalan némi magyarázatot fűzni hozzá.

A Szoborpark további képei