Szobor Park Szolnok



Vízügyes emlék a parkoló szélén

2020. február 24.

Ledöntés, áthelyezés, lopás vagy csak felújítás. Egy elvitathatatlan szakember szerényen megbújó portréjának is lehet kalandos a sorsa Szolnokon. A Boldog Sándor István körút és az Ady Endre út kereszteződésénél, a "vízügyi" parkoló szélén álló Sajó Elemér szobornak legalábbis az lett.

Sajó Elemérről (1875-1934) eddig nem tudtam többet, mint amit szolnoki mellszobrának a talapzatára véstek: "A tiszavölgyi vízgazdálkodás távlati tervezésének úttörője". Régóta izgatott a portréja, így kicsit utána néztem, és ma már tudom, hogy neki köszönhetjük például a közeli Békésszentandrás duzzasztóműjét, a csepeli szabadkikötőt vagy éppen a soroksári Duna-ág rendezését, rajta a nagybátyjáról - Kvassay Jenőről - elnevezett zsilipet. A Műegyetemen szerzett diplomát 1897-ben, majd részt vett az óbecsei hajózsilip építésében és a Béga-csatorna munkálataiban, nyugdíjazása előtt, a harmincas években pedig kidolgozta a magyar vízügyi politika több évtizedes programját. Ez minden bizonnyal rendszereken és rendszerváltásokon át is használható volt, így Sajó Elemér munkássága és emléke a második világháború után se volt sutba dobható.

Persze a Monarchia és a Horthy-korszak idején alkotó mérnök sokáig nem kaphatott szobrot, és ha jól tudom, ma is a szolnoki az egyetlen emlékműve. Felállítását azonban nem a közvetlen szolnoki kötődése indokolta - bár minden bizonnyal a város környéki táj és a folyók is mások lennének Sajó Elemér nélkül -, hanem az 1988. október 11-12-én nálunk tartott XXVI. Hidrobiológiai Küldöttközgyűlés. Az 1917-ben a Magyarhoni Földtani Társulat Hidrológiai Szakosztályából létrejött Magyar Hidrológiai Társulás a vízzel foglalkozó hazai szakemberek legnagyobb és legrégebbi szervezete, amely így sok taggal és szállal kötődik Szolnokhoz is. Legnagyobb szakmai rendezvényét - korabeli miniszteri felszólalással - az akkori Megyei Művelődési és Ifjúsági Központban (ma Agóra) rendezték a rendszerváltás előtti évben. Ennek a konferenciának a szünetében avatták fel a vízügyi székház tövében a Mészáros Mihály - monogramja az alkotás nyakán látható - Sajó Elemért ábrázoló mellszobrát.

A Magyar Képzőművészeti Főiskolán Mikus Sándor, Pátzay Pál és Kisfaludy Strobl Zsigmond tanítványaként induló Mészáros Mihálynak (1930-2008) közel félszáz köztéri alkotását tartja nyilván a nagyszerű Köztérkép.hu. Ezeket végignézve láthatjuk, hogy az ötvenes évek végén pályára lépő művész is számtalan felszabadulási és munkásmozgalmi jellegű szobrot készített, ugyanakkor portrék sorozata is köthető hozzá. Legismertebb alkotása talán a 2001-ben, az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékparkban felállított Anonymus-szobor. A szolnoki Sajó Elemér portré elkészítésére történő felkérésének körülményei előttem ismeretlenek, de talán közrejátszhatott ebben az is, hogy a nyolcvanas évek végén a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének külügyi referense, egyben a Magyar Iparművészeti Főiskola plasztikai tanszékének a tanára is volt, azaz egy elismert és elfogadott alkotóról lehetett szó.

Mészáros Mihály Sajó Elemér szobrát tehát 1988. október 11-én délelőtt avatta fel Bencsik Béla, a Magyar Hidrológiai Társaság akkori elnöke. A szobor helyének kijelölésében minden bizonnyal közrejátszott a vízügyi székház közelsége, ám maga az alkotás nem pontosan ott állt, ahol ma találjuk. Oda csak 2001-ben helyezték át a toronyház előtti parkoló átalakítása miatt, amikor a posztamens alatti gúlát is megépítették. Ez talán összefügghetett azzal, hogy 1997. szeptember 8-án reggelre feldöntötték az alkotást, így szükségesnek láthatták az új helyen az állóképességének a megerősítését. Ám az áthelyezése után sem állhatott nyugodtan a szobor. A megyei napilap 2007-es írása szerint egyszer színesfém-tolvajok is szemet vetettek rá. Bár nem zárható ki, hogy csak a 2004-es felújítás miatti eltűnését értették később félre.

Mindenestre Sajó Elemér mellszobra, a rendszerváltás előtti egyik utolsó szolnoki, köztéri alkotásként több mint három évtizede figyelheti előbb a Ságvári, később a Boldog Sándor István út hatvanas években épült házait. Illetve őrizheti Szolnok legnagyobb irodaházát, amelyben ma már jóval kisebb helyet foglalnak el a vízügyesek, mint 1988-ban.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Lecsúszó képeslap
Nem teszem fel a régi képeslapok kapcsán előforduló kérdéseimet, hogy mikor és hol készülhetett a mellékelt fotó. Inkább egy halom, általam használt sztereotípiával kezdem ennek a húsz-huszonöt éves, a Tiszaligeti Strandot mutató lapnak a bemutatását.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tisza Antal mellszobra
Minden bizonnyal kevesen tudnák megmondani elsőre, hogy hol is áll Tisza Antal mellszobra. Azt hiszem, a szobor nem a megmintázott személy miatt, hanem az alkotó révén érdemelne több figyelmet, hiszen Petri Lajos műveit a mai napig keresik a gyűjtők.

A Szoborpark további képei