[Ajánlom]

Szolnok színei

2024. október 14.

A szolnoki viselet című kötet forgatható úgy, mint a Damjanich János Múzeum tárgykatalógusa, meg úgy is, mint egy előző századfordulós "divatlap", ami ráadásul valódi színekkel hinti be a korabeli fekete-fehér fényképeket. És persze helytörténeti forrásnak is kiváló.

Töredelmesen bevallom, hogy a szolnoki Papszt Piroska neve eddig semmit sem mondott nekem. Minden bizonnyal azért, mert az egyébként itt működő fényképész - akinek a műterme a Mária utcában volt - nem, vagy csak nagyon ritkán készített képeslapokat, így eddig elkerülte a figyelmemet. Miközben a portrék "specialistája" lehetett. Legalábbis erre utal a Gecse Annabella szerkesztésében megjelent A szolnoki viselet című fantasztikus kötet harmadik nagyobb "fejezete", amely családi fotókon igyekszik megmutatni az itt viselt ruhákat. Persze nem egy jól együtt játszó "zenekarról" lenne szó, ha a Damjanich múzeum kollektívája nem adta volna össze a tudását egy mű érdekében, és az egyébként a "divatról" szóló fényképekhez nem tettek volna alapos és mást is érintő leírásokat. Így került ebbe a kötetben Berta Ferenc hatalmas helytörténeti tudásának az a szeglete is, miszerint Albrecht Ferenc született Szép Kis Margit volt Szolnok második női fényképésze, aki 1906 és 1919 között működött a Vörösmarty utcában, és akit már oly sokszor "kerestem" már régi képeslapok kapcsán.

Azt is be kell ismernem, hogy eddig nem kötöttem Szolnokhoz Gertler Viktor - legismertebb alkotásai a Dollárpapa illetve az Én és a nagyapám - 1933-ban készült Falusi lakodalom című filmjét. Gecse Annabella könyvéből azonban számomra is kiderült, hogy ez Az ellopott szerdával azonos, amit részben a környéken forgattak, nem kevés szolnoki viselettel a jelmezek között. És persze sorolhatnám az olyan, a szerző szándéka szerint minden bizonnyal fontosabb adatokat, mint a több ránk maradt ruhát is készítő Stadler Mariska varrónő életéről és családjáról közölteket, amelyek azt bizonyítják, hogy ebben a könyvben nemcsak a múzeum néprajzi gyűjteményének majdnem két évtizedes feldolgozás és kutatása van benne, hanem rengeteg - és szerintem élvezetes - "nyomozói munka" is. Nem is tudom, aki kézbe veszi ezt a nagyjából 230 oldalas kötetet, fel tudja-e mérni, micsoda tudás, kitartás és szenvedély van e lapok mögött. Megfizethetetlen.

Holott a múzeum egészen megfizethető áron kínálja, és jó szívvel ajánlom is, ha valaki, valami nagyon szolnokit szeretne ajándékozni. Ez az albumnak is beillő katalógus ugyanis kicsit olyan, mintha egy előző századfordulós "divatlapot" vehetnénk a kezünkbe. Ráadásul egészen gyönyörű színes képekkel - Simon Ferencnek köszönhetően -, amik egy kis fantáziával azonnal elkezdik színezni a második világháború előtt Szolnokon készült fotókat és képeslapokat. Végre látható, hogy milyen színei voltak egykor Szolnoknak. Így még a divathoz nem sokat konyító férfiszemmel is kifejezetten szórakoztató ez a könyv, amiben közel másfélszáz ruhadarabot ismertet a szerző. Tudják például, hogy mi volt az a "tutyi"? Igazságtalan lennék a könyv alkotóival szemben, ha én mondanám el. Tessék fellapozni A szolnoki viselet 101. oldalát, ott a megfejtés!

Egyetlen dolog bánt ezzel a fantasztikus anyaggal kapcsolatban: hogy sokkal inkább múzeumi katalógus, tudományos közlemény, mintsem széles körben eladható album. Csak ha a címlapra felkerült volna egy-két szép ruhadarab, netán valamelyik ruhában Szolnok egyik szép színésznője, már akkor is többet el lehetett volna belőle adni. Tudom, hogy nem ez volt a cél, meg mindehhez talán még pluszforrás is kellett volna, de tényleg vérzik a szívem ezért az elképesztő tudásért, ami így a múzeumi szakmán kívül kevés civilhez fog eljutni. Holott ennél szolnokibb, kézzelfoghatóbb, érdekesebb és a nagyközönség számára is szép dolgot alig-alig tudunk mostanában felmutatni magunkról. Drukkolok, hogy a "tervezőasztalon maradt" falinaptár mellett esetleg készülhet még ennek a könyvnek is egy nagyközönségnek szóló változata.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Hamis gőzős a szolnoki kanyarban
Az ennek a minimum 117 éves képnek a bal szélén feltűnő gőzhajó valószínű, hogy soha sem volt látható Szolnokon. A folyó partján álldogáló kalapos úr viszont olyan, mintha már másik múlt század elejei szolnoki képen is megörökítették volna. A Hajdúságból a Vajdaságba tartott e képeslap feladója.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Anzikszok egy évszázadon át - 2024. október 21. (hétfő) 18:00

AKB

Árva lámpa
El kellene dönteni, hogy akarjuk csillapítani a forgalmat a Tisza park és a színház környékén, avagy az utóbbi évek gyakorlatának megfelelően díszburkolaton bonyolítjuk az átmenő forgalmat a Verseghy gimnázium előtt. Mind a kettő mellett szólnak érvek, de hogy nem a város dísze a szigetelőszalaggal javítgatott vagy éppen a helyéről kifordult jelzőlámpa a gimi előtt évek óta nem használt mozgatóható útzárnál, abban talán egyetértünk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Páratlan Öreg paraszt
Egyáltalán nem biztos, hogy a Szolnoki Művésztelep II-es műteremházának falán lévő dombormű címe az Öreg paraszt. Az azonban igen, hogy Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotásáról van szó, ami 1912-ben már biztosan létezett. Viszont rejtély, mikor került mai helyére és hol a párja.

A Szoborpark további képei