Album



A feladónak érdektelen, nekünk nem

2013. január 19.

A Gerő Ignácz gondozásában megjelent képeslapot 1915. június 24-én adta postára Szolnokon egy - feltehetően - osztrák katona, hogy hírt adjon magáról a Monarchia nyugati felében élő szeretteinek. Nem hiszem, hogy különösen érdekelte volna, mi van a lap fotós oldalán.

Mivel azonban a lap, valamilyen kifürkészhetetlen oknál fogva túlélte az elmúlt évszázadot, és miután a kép készítőjének nem volt alkalma idillikus, beállított fotót készíteni, egy kis életkép maradt ránk a XX. század elejéről. Aminek további érdekessége, hogy bár a házak jórészt ma is állnak, hasonló perspektívából képtelenség lenne a képet elkészíteni. A két hídfő és a várost védő gát miatt ugyanis alaposan feltöltötték azt a pontot, ahol a fényképész állhatott, így a képen domináló sarki háznak ma majdnem a földszinti ablakaival van egyvonalban a közút. Csak mellékesen jegyzem meg, érdekes dolgok kerülhetnének elő, ha a forgalom valaha is megengedné, hogy a Szabadság tér környékét alaposan feltárják a régészek.

Mint említettem, a képen lévő házak többsége ugyanígy megtalálható ezen a helyen. A ma már Szabadság térnek nevezett közterület és a mai Balogh Kálmán - akkoriban Halász - út torkolatában ott áll az a szecessziós, tornyos bérház. A mellette lévő épület is meg van, most a munkaügyi központ található benne. Tovább haladva viszont a két kisebb ház - egyikben patika működött - jó negyedszázada tűnt el, helyükön a Varga új szárnya áll. Utánuk pedig az ekkoriban talán éppen a postát is magában foglaló Obermayer-palota, azaz a gimnázium tömbje.

Ha elnézünk a Kossuth tér felé, akkor az egykori Gorove, ma Kossuth utca végén lévő házat viszont nem találjuk már a helyén. Steiner Jakab házának a helyén ma a Kossuth tér szabadtéri színpada van. A kép bal oldalán viszont ott a megyeháza. Azonban érdemes kicsit jobban megnézni az épületet, mert akkor feltűnik, hogy előtte egy másik - már nem létező - ház áll, a mai Halászcsárda sarki bérháza helyén. Ez volt az a bizonyos Scheftsik-bazár, ami arról a városnak polgármestert adó családról kapta a nevét, akiknek a második világháború előtt városrész és utca is őrizte az emlékét.

A lapot bogarászva az is feltűnhet, hogy inkább hétköznapi fotóból, sem mint művészien beállított képből lett ez a képeslap. A jobb alsó sarokban például egy görnyedt ember felsőteste tűnik ki a korlát mögül. A sarki palota mellett pedig taligát toló kubikusok tartanak felénk. Mintha csak valami építési, karbantartási munka zajlana valahol a fotón kívül. De a Gorove utcára is érdemes alaposabban ránézni! Szénával megrakott lovas kocsi tart a városközpont felé.

Nem hiszem, hogy a szeretteiért aggódó címzettet különösebben érdekelték volna Szolnok házai vagy éppen hétköznapjai. Neki a rettentő apró betűkkel a hátlapra írt üzenet lehetett a fontos. Bízzunk benne, hogy a talán a vasúton valamelyik keleti frontra tartó katona épségben túlélte az első világháborút.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Hivatal Trophyval
A Megyei Tervezővállalat hatvanas években megálmodott és megvalósult épületeit fotókkal felsoroló, a blogSzolnokon már többször hivatkozott, fontos kiadványból származik a mellékelt fotó is. Az egykori Térképészeti Hivatal irodaház Szolnok egyik legforgalmasabb utcáján áll - ma is, de üresen.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A Gyermekév hercege
Negyven éve lesz 2019. május 26-án, hogy a Fiumei úti iskola előkertjében a kis herceg a rókával beszélget. Szöllőssy Enikő, Munkácsy-díjas szobrászművész pár évvel korábban készített alkotását a Gyermekek Nemzetközi Éve alkalmából állították fel az akkor még Ságvári úti iskola udvarán.

A Szoborpark további képei