Album



Hivatal Trophyval

2013. december 21.

A Megyei Tervezővállalat hatvanas években megálmodott és megvalósult épületeit fotókkal felsoroló, a blogSzolnokon már többször hivatkozott, fontos kiadványból származik a mellékelt fotó is. Az egykori Térképészeti Hivatal irodaház Szolnok egyik legforgalmasabb utcáján áll - ma is, de üresen.

Csak, hogy mindenki számára világos legyen: ez az épület Szolnokon található, a József Attila úton. Nagyjából félúton a NAV és a nagy kereszteződés között, az erdészet egykori épülete és a sütőipar székháza közelében. Bár a nyílászárókat kicserélték, sőt a középső, kiugró rész új vakolatot is kapott, az épület alapvetően őrzi a hatvanas években kapott formáját. Ami nekem alapvetően tetszik. Sőt, azt mondom, hogy a korabeli szolnoki irodaépületek közül számomra ez a legérdekesebb, leginkább fantáziadús alkotás.

Ezt a régi, valamikor 1969 előtt készült fotót nézegetve, több dolog is eszembe jutott.

Az első, hogy vajon miért került a József Attila utcának erre a részére több cég irodaháza? Ne felejtsük el, hogy a hatvanas években járunk, amikor még nem készült el a 4-es főút kiszélesítése, és a vasút környéke is egészen más képet mutatott. Ráadásul abban az időben a cégek többsége vagy a tágabban vett belvárosban székelt, vagy a folyamatosan fejlődő déli ipartelepen. Ide költöztetésükre egyetlen magyarázattal tudnék szolgálni. Olyan cégek kaptak itt irodaházat, akik nem igényeltek nagyméretű telephelyet, viszont a dolgozók bejárása miatt fontos volt a vasútállomás, és az akkor még a szintén ott található buszpályaudvar közelsége. Persze lehet, hogy tévedek.

A másik, hogy ez a kép jól rávilágít a korabeli kivitelezés minőségre, illetve az előrelátás hiányosságaira. Mivel a kép valamikor 1969 előtt készült, és egy olyan kiadványban jelent meg, amely a Megyei Tervezővállalat hatvanas évekbeli munkáit gyűjtötte össze, a Térképészeti Hivatal József Attila úti épülete épület a fotózáskor maximum 9 éves lehetett. Ami egy épületnél ugye nem kor. Ám itt érdemes felnézni a második emelet sarkára, ahol már hatalmas felületen hiányzik a vakolat. Pedig az irodaháznak ez a profilja lehetett a jobb állapotú, hiszen a korabeli fotósnak biztos, hogy megmondták: az épületről a legelőnyösebb képet készítse. Az előrelátás hiányosságára pedig a földszinti gázkonvektor-szellőzők kialakításának igényessége utal. Kerámia, lábazati burkolat nem számított, ha egyszer meg kellett oldani a gázfűtést.

Őszintén megmondom, nem igazán tudom, pontosan milyen munka folyt ebben az épületben, amikor elkészült. Gyanítom, hogy igazából az 1952-ben alapított Állami Földmérési és Térképészeti Hivatal megyei igazgatóságának készülhetett ez az irodaház, ami aztán 1967-től már a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium háttérintézményeként funkcionált. Gondolom, itt dolgoztak azok, akik a megye térképeihez az adatokat felvették, majd az utcára nyíló hatalmas ablakok mögött, a világos termekben azokat papírra vetették.

Talán valamelyiküké lehetet az a gyönyörű MZ Trophy - színe alapján - 125-ös motor a bejárat előtt. De az is lehet, hogy egy szolgálati motorkerékpárral van dolgunk, hiszen a hatvanas években járunk, amikor még a hivataloknak és cégeknek is csak korlátozottan jutott autó.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Miniszterelnök templommal
Egy képeslap, aminek fotójáról tudjuk, hogy ki készítette. Ez pedig akár azt is egyértelműsíthetné, hogy az eredeti Szapáry-szobor mikor került a szolnoki Megyeháza mögötti parkba. Ezt az anzikszot akár egy Szolnokon tartózkodó német katona is küldhette szerelmének 1943 nyarán.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Egy hős honvéd emléke
A József Attila és a Százados út kereszteződésében, az egykori laktanya sarkánál immár 85 éve emlékeztet tábla egy 90 évvel ezelőtti balesetre, amikor a közeli kubikgödörbe beszakadó Oreskó Sára és Herbst Jenő szerelmespárt Hanzély Pál honvédhadnagy és társai megmentették, ám a tiszt életét vesztette.

A Szoborpark további képei