Album



A sikkasztó polgármester parkja

2014. október 18.

Ezen a képeslapon nem is a fotók a legérdekesebbek - bár van közöttük ritkaság -, hanem a jobb alsó sarokban lévő felirat, amely szerint a Dr. Tóth Tamás parkból láthatunk részleteket. Pár szót érdemes tehát arról is ejteni, hogy ki volt ez a mára elfelejtett névadó.

Ezt a képeslapot 1944. július 5-én küldték Szolnokról Szatmárnémetibe, de ugye a háborús fejlemények miatt nem lehetünk biztosak abban, hogy rendben meg is érkezett. Azt viszont tudhatjuk, hogy bár még a Horthy korban adták postára a lapot, a feliratot már meghaladta az idő, mivel a park csak 1942-ig viselte Dr. Tóth Tamás polgármester nevét.

A képeslapon tulajdonképpen a mai Verseghy-park és környéke látható, kis túlzással csupa olyasmi, amit ott található. A bal felső kép a Tisza szálló emeletéről készült és részben a hotel kerthelyiségét, részben a sétányt és az 1944-ben megrongálódott Tisza-hidat ábrázolja. A mellette lévő utcarészlet is a szállodából - szerintem a főbejárat fölötti a toronyból - készült, és hotellal szembeni villasort mutatja. Az itt látható épületek, szerencsére a mai napig állnak, az elsőt az evangélikus egyház használja, a harmadikban pedig óvoda működik. Érdemes megjegyezni, hogy a három villa mögött még találhatunk néhány hasonló épületet, ami kijelöli a szolnoki, két világháború között épült pici villanegyedet.

A jobb alsó kép a Tisza szálló a Táncsics utca végéből, nagyjából a mai Liliomfi elől fotózva. A mellette lévőn pedig a híd belvárosi lábának közeléből tekinthetünk a Verseghy parkra, középen a ma is ott álló kőtálakkal, távolban pedig a szállodával. Pár évvel ezelőtt még sokan gondolkodtak azon, hogy hol is állt és hogyan is nézett ki a középső képen látható Szapáry-szobor, aminek másolatát néhány éve a Rózsakert és a Verseghy park találkozásánál találjuk. Az eredeti, a világháború végén megsérült szobor nem a mai helyén állt, hanem inkább a Béres-kút közelében, így a középső fotó mögött a megyeháza hátsó homlokzatát látjuk.

A park a harmincas évek közepétől nem véletlenül viselte Dr. Tóth Tamás polgármester nevét. A Szolnokon született várospolitikus ugyanis 1918-tól vett rész a település irányításában, előbb tanácsnok, majd főjegyző, 1925-től 1937-ig pedig polgármester volt. Ez az az időszak, amikor az úgynevezett Speyer-kölcsönből felépült a Tisza szálló, a polgármesteri hivatal melletti városi bérház, és lényegében elkészült az a park is, ami ma Verseghy nevét viseli. És ami először a várost építő, a mai napig a második leghosszabb ideig hivatalban lévő polgármesterről lett elnevezve.

Érdekesség azonban, hogy a nevet 1942-ben megváltoztatták, tehát a mellékelt képeslapot legalább két évvel a postázása előtt nyomtatták. Sajnos nem tudom, hogy a névváltoztatásra pontosan mikor került sor. Azaz Horthy Istvánról kormányzó-helyettessé választásakor, tehát a tél végén, avagy csak halála után, valamikor ősszel nevezték el a parkot. Ám Dr. Tóth Tamás szempontjából ez nem is fontos, hiszen a kormányzó fiáról más közterületet is elnevezhettek volna Szolnokon, ha a 12 évig hivatalban lévő polgármesternek nem kellett volna a városházán történt sikkasztási ügy miatt 1937-ben távoznia. Talán nem túlzás azt állítani, hogy halála után két évvel kapva kaphatott a város azon, hogy a Szolnok életében jelentős közterületnek új nevet adjon. Mert nem sejthették, hogy három év múlva azt is megváltoztatják majd.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A Madas-ház emléke
Tévedtem. Eddig azt gondoltam, hogy a szolnoki főutca és a Csarnok utca sarkán 1973 karácsonyáig álló Madas-ház később épült, mint a bauhaus stílusú nagypostánk. Aztán megvettem ezt a balatoni nyaralást tervezgető 1937-es képeslapot, és jobban megnézve kiderült: rosszul tudtam.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kátay Endre emléktábla
Véletlenül bukkantam az Alcsi városrészben lévő Tulipán kocsma falán Kátay Endre színművész emléktáblájára, amiről kiderül, hogy a nagyszerű színész Szolnokon született. Február 23-án talán friss koszorú is kerül a tábla alá.

A Szoborpark további képei