Album



A Tanácsköztársaság útja 40 éve

2015. január 24.

 

A talán még át sem adott Jubileum téri toronyház tetejéről készült ez a fotó, ami a Szolnok alapításának 900. évfordulójára kiadott könyvben jelent meg 1975-ben. A könyvből kimásolva nem a legjobb minőségű, de annyi érdekességet látni rajta, hogy nem bírtam kihagyni a bemutatását.

A kép bal alsó sarkában például a Kereskedelmi Szakközépiskola látható - még építés közben. Ebből pedig a kép megjelenési helyének ismerete nélkül is tudhatnánk, hogy a fotó 1974 és 1976 között készült. A város újabb középiskoláját ugyanis 74-ben kezdték építeni, de megcsúsztak a kivitelezésével, így a 900 éves évfordulóra nem készült el. Az előtte látható, akkor már közel harminc éves épületet használó Közgéből tehát csak egy évvel később költözhetett át a kereskedelmi tagozat.

A Közgé mellett, a vasútállomás felé, az akkori Tanácsköztársaság útján még álló régi házakat is érdemes észrevenni. Ezeket valamikor a nyolcvanas évek végén bontottak el, hogy oda új, földszintjén üzleteknek helyet adó társasház épülhessen. Ha jól tudom, ezekről a házakról elég kevés ábrázolás maradt fenn, és bevallom, évekig jártam el előttük naponta, semmire sem emlékszem belőlük. Pedig a kép alapján nem lehettek sem kicsi, sem jelentéktelen házak.

Maradva a Tanácsköztársaság - ma Baross - utca páros oldalán, a városközpont felé, a Közgé után a "Bábaképzőt" látjuk, amiben a fotó készültekor még szülészet működött. Ma Árpád-ház néven társasház, alaposan kibővítve az egykori udvar irányában, ahol, ha jól tudom, a kép készültekor még orvosok szolgálati lakásai voltak. Ugyancsak érdemes a következő épületre, az egykori polgári fiúiskolára, a mai megyei rendőrkapitányságra is egy pillantást vetni, hiszen ekkor még nincs mögötte a kapitányság modern irodaháza, tetején a fogdával. Ebből következően ma már a Gépiparit sem láthatnánk így a 24 emeletes tetejéről, aminek főépülete 1975-ben még szintén ne volt összekötve az udvari szárnyakkal.

Ha kicsit távolabb nézünk, felfedezhetünk még egy érdekes eltérést a mai panorámához képest. A Hotel Pelikán sziluettje már kivehető a hajtástól kicsit balra, viszont a Vízügyi székház még magányos mellette. A kőolajos, zöld toronyház ugyanis csak pár évvel később került az új belvárosba, bár tervét a bennfentesek már 1975-ben ismerhették.

Visszatérve kép előteréhez, a jobb alsó sarokban az ÁÉV munkásszállót látjuk előtte a Tisza Antal szoborral. A mai városi kollégium mellett viszont mintha még nem lenne megnyitva az utca, és bódék állnak a mai utcatorkolatban. Az 1969-ben átadott Jólét ABC mögötti négyemeletesek fölött is érdemes elnézni, elsősorban jobb felé, ahol felfedezhetjük az egykori Vasipari szövetkezet egészen különleges főépületét. Ma benzinkút van a helyén. Érdemes a szemünket a Bercsényi úton is kicsit tovább vinni, mert biztos feltűnik, hogy azon a környéken négy évtizede még a földszintes kertes házak voltak az uralkodóak a mai társasházakkal szemben.

De hát változik a világ, változik a város. Viszont néha érdemes visszanézni, hogy milyen is volt egykor. (Fotó: Szabó Mihály)

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Pillanatok az obeliszk körül
Kislányok mezítláb, az asszonyok mellett kosarak, a 68-as obeliszk oldaláról pedig "hiányzik" egy tábla. Az 1914-18-as háborúé. Mert amikor ezt a fotót készítették, még senki sem gondolhatott arra a táblára, miként arra sem, hogy alig egy emberöltő múltán már Hermész sem vigyázza a teret.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Vízügyes emlék a parkoló szélén
Ledöntés, áthelyezés, lopás vagy csak felújítás. Egy elvitathatatlan szakember szerényen megbújó portréjának is lehet kalandos a sorsa Szolnokon. A Boldog Sándor István körút és az Ady Endre út kereszteződésénél, a "vízügyi" parkoló szélén álló Sajó Elemér szobornak legalábbis az lett.

A Szoborpark további képei