Album



Átsétált a 20. századon?

2025. április 12.

A Kossuth téri fák árnyékában piacozók várhatják az indulást. A városháza bazársora előtt is viszonylag sokan sétálgatnak. A Kossuth téri fehér kutya már vagy még a helyén, miként Hermész is magasról figyeli a 20. század elejei Szolnokot. De hová tarthatott a főút közepén az a kalapos srác?

Nem is értem Roth Dezsőt, miként írhatta ennek a szolnoki képeslapnak a bal felső sarkába, hogy "Piactér". Az a Roth Dezső, aki ennek a képeslapnak a megjelenéséig már több tucat anzikszot fotóztatott és adott ki Szolnok köztereiről és épületeiről, ráadásul saját üzlete is ott működik majd a Gorove út és a Kossuth tér sarkán. Ha valakinek, hát neki pontosan tudnia kellett a 20. század első évtizedében, hogy Szolnok főterét akkor már nem Piac térnek, hanem 1892 óta Kossuth Lajos térnek hívják. Arról nem is beszélve, hogy ezen - a mából nézve - ritka képkivágású anzikszon a legkevesebb magából a piactérből látszik, hiszen az a fotó jobb szélén futó fasor mögött működött. Miért nem a "Szolnok - városháza" felirat került a fekete-fehér képeslap bal felső sarkába piros betűkkel? Milyen jó lenne Roth - vagy Róth - Dezsővel beszélgetni! Mennyi mindent elmesélhetne erről a városról, amit közel fél évszázadon keresztül fotografált vagy fotóztatott, hogy képeslapokon megmutassa a világnak.

Ő még ismerte Sebők Nándort, aki a városháza átadásától kezdve 1930-ig működtette rövidáru boltját az épület sarkán, amit még a Kossut tér és a Német utca sarkán nyitott és végül a Kossuth tér és az Apponyi Albert utca sarkán zárt be. De vásárolhatott a Sebők mellett működő Konsitzky-féle vegyeskereskedésben, a fehér kutya alatt is, sőt talán együttműködött a következő üzlethelyiség első bérlőivel, a szintén fotókban és képeslapokban is utazó Fuchs Lipóttal vagy fiával. Mert, ha Roth Dezső a huszadik század első éveiben, amikor ez a fotó készülhetett, bármit vásárolni akart, akkor csak a Kossuth téren kellett körbe menni, és a házak földszintjein lévő üzletekben szinte mindent megkaphatott, amit akkoriban egy vidéki megyeszékhelyen el lehetett képzelni. Milyen jó lenne tudni, Roth Dezsőnek melyek lehettek a kedvenc üzletei, hol időzött vagy beszélgetett szívesen! És melyik lehetett a kedvenc kávéháza? Esetleg a Hermész-szoborral díszített, 1907-ben átadott Népbank földszintjén működő?

Ez a felvétel nagyon szép képeslap lehetett volna csak a városházáról is. Nem tartom kizártnak, hogy eredetileg az volt a terv. Csak aztán valamiért eredeti kivágásában került a felvétel a képeslapokra, és ha már kinyomtattak belőle néhány tucatot, veszteség lett volna megsemmisíteni, inkább értékesítették őket. Így nem csak az 1884-re elkészült, a Kossut térre négy kupolával néző városháza maradt ránk, hanem például a felvétel bal szélén a gyógyszertár épülete is, aminek a helyére majd vagy hatvan évvel később a "lordok háza" kerül. De maradt ránk jó néhány szolnoki piacozó is, akik talán már a hazaindulásra vártak a kocsiutat és a piac területét elválasztó fák alatt. Kalap a férfiakon, hosszú szoknya az asszonyokon. Gondolom, nemcsak eladtak, de vettek is. Roth Dezső biztos tudott volna arról is mesélni, milyen lehetett a kínálat a szolnoki piacon 1907 és 1914 között, amikor - szerintem - ez a felvétel készült.

És talán azt is el tudná mesélni, hogy bosszankodott-e a kép közepén gyalogló fiú miatt, aki "tönkre tette" a városháza szép beállítását. Netán perlekedett a képet készítő segédjével, miért nem szólt rá arra a gyerekre, hogy menjen le a kocsiútról. Persze, ha lenne időutazás, és kérdezni lehetne, akkor azt a kalapos, talán mezítlábas fiútól is érdeklődnék, ki ő. Mit keresett akkor épp Szolnok főutcáján? Hová tartott és mi lett vele? Ezen a képen olyan nyolc-tíz éves lehetett, így simán előfordulhatott, hogy még a rendszerváltást is megélte. Azaz átsétált az egész huszadik századon.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A NATO Szolnokon
Nagyon szeretném tudni, hogy a NATO 1961-ben mit keresett Szolnokon. Ennél jobban már csak az érdekelne, hogy ennek a jó poénnak a kiötlői, és szándékos vagy véletlen megörökítője, miként úszta meg a fenékbe billentést. Ha megúszta.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Így lett Szolnok 900 éves - 2025. április 28. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szoborrá lett zöld Bobónk
Szolnok immár azon egyetlen vidéki település Magyarországon, ahol két szoborrá lett mozdony is megtekinthető. Az idei Szolnok napján az 1856-ban alapított járműjavító mai főépülete előtt kapott helyet az M44 062 pályaszámú zöld mozdony. Emléket állítva a hazai ipar sikereinek.

A Szoborpark további képei