Album



Bányászzenekar és eltűnt házak

2013. augusztus 31.

A Csillám Üveg-Porcelán bolt hetvenes évek eleji helyének meghatározása apropóján kaptam ezt a fotót egy blogSzolnok olvasótól. Nemcsak mára eltűnt házakat, de a Szolnoki Olajbányász Zenekar bő négy évtizeddel ezelőtti felállását is megörökíti a kép.

Régi szolnokiak ránézésre megmondják, hogy ez a fotó hol készülhetett. A fiatalabbak kedvéért azonban adjunk némi támpontot és magyarázatot! A támpontot a kép jobb szélén, a kissé elhomályosult háttérben találjuk: az 1-es ABC íves tetejű épületét, illetve a Szapáry utca sarkán lévő Kiglovics bazárt. Magyarázatképpen pedig tegyük hozzá, hogy az előtérben látható házak - például amelyikben a Csillám is volt - a hetvenes évek elején, a várost átszelő négyes főút nyomvonalának kialakításakor tűntek el. A fotón megörökített házak közül csak a fentebb említett két épület élte túl az új belváros megszületését.

Annyit tegyünk még hozzá a fotó helyszínének magyarázatához, hogy régi térképek segítségével az is megmondható, hol állt valamikor a fotós. Mivel az egykori Beloiannisz - ma Baross - utca 17. szám alatt lévő üveg-porcelán bolt teljes egészében látszik, az amatőr fényképésznek a Madách és Mária utcák főutca felőli torkolatai között kellett állni. A négyes út Tisza-híd felé vezető sávjában.

A képet K. József budapesti olvasómtól kaptam, aki eredetileg a Mészáros Lőrinc utca sarkán álló kőolajos irodaház kapcsán írt, de - szerencsére - régi üzletek helyéről is szót ejtett. Első levelében azt írta, hogy a Csillám az egykori 33-as épületében volt - azaz a Madas-ház -, majd később e fotót mellékelve pontosította önmagát. Leírva azt is, hogy a kép egy május 1-jei zenés ébresztő alkalmával készült - ezért állhatott a fotós a főút közepén -, és a szolnoki Olajbányász Zenekart örökítette meg. Olvasóm emlékei szerint a zenekar élén Kiss József karnagy úr halad, bár hozzáteszi: "ha jól emlékszem a nevére". (Ha valakinek más információja van, ossza meg velünk!)

A bal oldalon látható házak helyén ma egy bank és egy üres telek található, az, amelyiken pár éve még az Olajbányász-emlékmű állt. Utánuk, a dupla tornyos ház mögött, valamennyire kivehető a Jászkürt utca sarka, ami ma a Pelikán Hotel előtti parkoló helyén volt. Viszont az utcából egyetlenként megmaradt Jászkürt utca 2. szám alatti bérház ma is áll. A Jászkürt utca torkolata után pedig egy hatalmas tűzfal néz ránk, ami ahhoz a bizonyos Madas-házhoz tartozik, amiben a sokat emlegetett 33-as bolt is működött, és ami előtt a Csarnok utca vezetett a hetvenes évek elején teljesen eltüntetett városrészbe.

A kép "dőlése" kapcsán bárki megjegyezheti, hogy nem profi fotós munkája. Ami igaz is lehet, de a mából nézve ez egyáltalán nem baj. Egyrészt mert, ha profi fotós örökíti meg a pillanatot, akkor talán lemaradnak a képről ezek a régi házak. Másrészt meg nem kerül elő a felvétel egy családi archívumból, amihez hasonló nagyon sok lehet, rengeteg kinccsel. Csak turkálni kellene a régi képek és emlékek között.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ismét a békás szökőkútról
Szolnok kultikus helye a Verseghy parkban lévő békás szökőkút. A mellékelt képeslapot 1963-ban adták postára, a felhasznált fotó pedig akkortájt készülhetett, amikor a kút párját elpusztították. Jól látszik, hogy ezek a békák nem a mai békák, és a középső "sziget" sincs már meg.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szoborrá lett zöld Bobónk
Szolnok immár azon egyetlen vidéki település Magyarországon, ahol két szoborrá lett mozdony is megtekinthető. Az idei Szolnok napján az 1856-ban alapított járműjavító mai főépülete előtt kapott helyet az M44 062 pályaszámú zöld mozdony. Emléket állítva a hazai ipar sikereinek.

A Szoborpark további képei