Album



Bányászzenekar és eltűnt házak

2013. augusztus 31.

A Csillám Üveg-Porcelán bolt hetvenes évek eleji helyének meghatározása apropóján kaptam ezt a fotót egy blogSzolnok olvasótól. Nemcsak mára eltűnt házakat, de a Szolnoki Olajbányász Zenekar bő négy évtizeddel ezelőtti felállását is megörökíti a kép.

Régi szolnokiak ránézésre megmondják, hogy ez a fotó hol készülhetett. A fiatalabbak kedvéért azonban adjunk némi támpontot és magyarázatot! A támpontot a kép jobb szélén, a kissé elhomályosult háttérben találjuk: az 1-es ABC íves tetejű épületét, illetve a Szapáry utca sarkán lévő Kiglovics bazárt. Magyarázatképpen pedig tegyük hozzá, hogy az előtérben látható házak - például amelyikben a Csillám is volt - a hetvenes évek elején, a várost átszelő négyes főút nyomvonalának kialakításakor tűntek el. A fotón megörökített házak közül csak a fentebb említett két épület élte túl az új belváros megszületését.

Annyit tegyünk még hozzá a fotó helyszínének magyarázatához, hogy régi térképek segítségével az is megmondható, hol állt valamikor a fotós. Mivel az egykori Beloiannisz - ma Baross - utca 17. szám alatt lévő üveg-porcelán bolt teljes egészében látszik, az amatőr fényképésznek a Madách és Mária utcák főutca felőli torkolatai között kellett állni. A négyes út Tisza-híd felé vezető sávjában.

A képet K. József budapesti olvasómtól kaptam, aki eredetileg a Mészáros Lőrinc utca sarkán álló kőolajos irodaház kapcsán írt, de - szerencsére - régi üzletek helyéről is szót ejtett. Első levelében azt írta, hogy a Csillám az egykori 33-as épületében volt - azaz a Madas-ház -, majd később e fotót mellékelve pontosította önmagát. Leírva azt is, hogy a kép egy május 1-jei zenés ébresztő alkalmával készült - ezért állhatott a fotós a főút közepén -, és a szolnoki Olajbányász Zenekart örökítette meg. Olvasóm emlékei szerint a zenekar élén Kiss József karnagy úr halad, bár hozzáteszi: "ha jól emlékszem a nevére". (Ha valakinek más információja van, ossza meg velünk!)

A bal oldalon látható házak helyén ma egy bank és egy üres telek található, az, amelyiken pár éve még az Olajbányász-emlékmű állt. Utánuk, a dupla tornyos ház mögött, valamennyire kivehető a Jászkürt utca sarka, ami ma a Pelikán Hotel előtti parkoló helyén volt. Viszont az utcából egyetlenként megmaradt Jászkürt utca 2. szám alatti bérház ma is áll. A Jászkürt utca torkolata után pedig egy hatalmas tűzfal néz ránk, ami ahhoz a bizonyos Madas-házhoz tartozik, amiben a sokat emlegetett 33-as bolt is működött, és ami előtt a Csarnok utca vezetett a hetvenes évek elején teljesen eltüntetett városrészbe.

A kép "dőlése" kapcsán bárki megjegyezheti, hogy nem profi fotós munkája. Ami igaz is lehet, de a mából nézve ez egyáltalán nem baj. Egyrészt mert, ha profi fotós örökíti meg a pillanatot, akkor talán lemaradnak a képről ezek a régi házak. Másrészt meg nem kerül elő a felvétel egy családi archívumból, amihez hasonló nagyon sok lehet, rengeteg kinccsel. Csak turkálni kellene a régi képek és emlékek között.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az iskolasor 1960 körül
Aki szolnoki és ránéz erre a képre, azonnal sorolja, hogy a közgé, a bábaképző, a megyei kapitányság, a gépipari és az Eötvös téri víztorony látható rajta. Valamikor a hatvanas évek elején, amikor ez az utca éppen a Tanácsköztársaság nevet viselte.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az áthelyezett Bartók
Az egyik legnagyobb magyar zeneszerző, zongoraművész és népzenekutató szolnoki szobrával csak az találkozhat, akinek köze van a zenéhez. A talán a hetvenes évek elején már meglévő Bartók Béla mellszobor csak második felállításakor került mai helyére, a róla elnevezett zeneiskola udvarába.

A Szoborpark további képei