Album



Beloiannisz 3. hátulról

2020. október 31.

A Magyar Nemzeti Levéltár szolnoki intézményében őrzött 1973-as fotósorozat több darabját bemutattam már. E kép értékét azonban nem a szolnoki KMP szervezet megalakulásának helyszínéül szolgáló épület hátsó frontja adja, hanem hogy maradt fotó a Csarnok utca 2. számú házról is.

Mivel a fotón megörökített házak többsége bő négy és fél évtizede eltűnt Szolnokról, talán nem árt beazonosítani, hogy hol is készült ez a kép. Ebben leginkább a felvétel bal szélén sorakozó házak segítenek, különösen a második homlokzatán lévő nagy 1-es szám. Az az idén szeptemberben bezárt 1-es ABC bejárata, tehát a mai Baross utca elejét mutatja ez a kép. A valószínűleg a Szolnok Megyei Tanács Művelődésügyi Osztályának megbízásából dolgozó fotós nagyjából a "fehérház" - az MSZMP szolnoki székháza - lépcsője előtt állhatott, és az volt a feladata, hogy az akkori Beloiannisz út 3. számú házat minden irányból megörökítse. Ez az a ház, ami a 4-es főút átkelési szakaszának korszerűsítése miatt - több Baross/Beloiannisz úti házzal - együtt eltűnt, és ezen a képen leginkább a Kossuth tér felé néző tűzfala és hátsó, udvari homlokzata látható.

Korábban már megírtam, hogy az épület dokumentálását azért tartotta fontosnak a Szolnok Megyei Tanács illetékese, mert ezen a helyen alakult meg 1918-ban a Kommunisták Magyarországi Pártjának (KMP) a szolnoki szervezete. És úgy tűnik, bár a helyi párttörténetben fontos házról volt szó, azt feláldozták Szolnok új belvárosának és a 4-es főút korszerűsítésének az "oltárán". Azzal, hogy a "nevezetes eseményre" emlékeztető, az épületen lévő emléktáblát áthelyezték a "fehérház" sarkára - csavarnyomai ma is látszanak -, illetve az MSZMP Szolnok Megyei Pártarchívuma számára összeállíttatták ezt a bontási dokumentációt. A később a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárához került iratok között így őriződtek meg a fotózás idején már kiürített, néhai Beloiannisz úti épület illetve a környék házainak képei, valamint egy vázlatrajz és egy szöveges leírás.

Mivel a Beloiannisz út 3. számú épületről így viszonylag sok fotó maradt ránk, számomra sokkal érdekesebb, hogy megmaradt például egy kép a Csarnok utca 2. szám alatt egykor álló, földszintes, L-alaprajtú házról is. Ez látható a kép jobb szélén, a parkoló autók mögött. Tulajdonképpen ez zárta le a Gorove, majd 1950-től Kossuth utcát, aminek nyomvonala a kép előterében fut. Jól látható, hogy annak a háznak is üzlet működött az utcafrontján, ami nem meglepő, hiszen a korabeli szolnoki piachoz vezető utcán állt. Miként a tőle ballra lévő, kétemeletes ház is. Ebből az irányból a Madas-házról se sok képünk maradt, mivel inkább a Baross utca felől, a 33-as ruhabolt bejárata irányából örökítették meg. A Madas-ház ablakain is jól látszik, hogy a fotózás idején már üresen állt, zajlott a bontása, ami aztán 1973 decemberében a maradék falak felrobbantásával ért véget.

A tűzfalon sorakozó plakátok tartalma ebből a szögből nehezen vehető ki, de az archívumba került 17 darab fotóról nagyjából kisilabizálható, hogy 1973 nyarán mi mindent hirdettek Szolnok egyik legforgalmasabb helyén lévő tűzfalon. Az OTP, a lottó, a casco - akkoriban csak egy cég foglalkozott ilyen biztosítással, tehát ez inkább egyfajta imázs reklám lehetett -, az Állami Biztosító és a megyei napilap hirdetései mellett a távolabbi részen egy János vitéz rajzfilm plakát látható, a fotóshoz közelebbi részen, az alsó sorban pedig Traubi üdítős plakátok sorakoznak. Illetve csak most vettem észre, hogy a nagy lottó reklám alatt közvetlenül, középen egy KITT együttes plakát volt. Ami minden bizonnyal a Koncz Zsuzsa, az Illés együttes és a Tolcsvay Trióból létrejött akkori szuper group 1973. augusztus 5-ei, szolnoki, szabadtéri koncertjét hirdette.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Portálok a téren
Szolnok főterét az elmúlt bő száz esztendőben rengeteg képeslapon megörökítették. Az így ránk maradt fotók arról is árulkodnak, hogy miként változott a Kossuth tér.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Lefegyverzett, utált, megszokott
Az első határozattól a szobor avatásáig közel négy év telt el. A hatvan évvel ezelőtti átadó után még évekkel is írtak arról, hogy a szolnokiaknak mennyire nem tetszik a Kovács Ferenc Kossuth téren felállított Munkásmozgalmi emlékműve. Aztán megszoktuk. 27 évig állt. A talapzata meg 2+17-ig.

A Szoborpark további képei