Album



Beloiannisz 3. hátulról

2020. október 31.

A Magyar Nemzeti Levéltár szolnoki intézményében őrzött 1973-as fotósorozat több darabját bemutattam már. E kép értékét azonban nem a szolnoki KMP szervezet megalakulásának helyszínéül szolgáló épület hátsó frontja adja, hanem hogy maradt fotó a Csarnok utca 2. számú házról is.

Mivel a fotón megörökített házak többsége bő négy és fél évtizede eltűnt Szolnokról, talán nem árt beazonosítani, hogy hol is készült ez a kép. Ebben leginkább a felvétel bal szélén sorakozó házak segítenek, különösen a második homlokzatán lévő nagy 1-es szám. Az az idén szeptemberben bezárt 1-es ABC bejárata, tehát a mai Baross utca elejét mutatja ez a kép. A valószínűleg a Szolnok Megyei Tanács Művelődésügyi Osztályának megbízásából dolgozó fotós nagyjából a "fehérház" - az MSZMP szolnoki székháza - lépcsője előtt állhatott, és az volt a feladata, hogy az akkori Beloiannisz út 3. számú házat minden irányból megörökítse. Ez az a ház, ami a 4-es főút átkelési szakaszának korszerűsítése miatt - több Baross/Beloiannisz úti házzal - együtt eltűnt, és ezen a képen leginkább a Kossuth tér felé néző tűzfala és hátsó, udvari homlokzata látható.

Korábban már megírtam, hogy az épület dokumentálását azért tartotta fontosnak a Szolnok Megyei Tanács illetékese, mert ezen a helyen alakult meg 1918-ban a Kommunisták Magyarországi Pártjának (KMP) a szolnoki szervezete. És úgy tűnik, bár a helyi párttörténetben fontos házról volt szó, azt feláldozták Szolnok új belvárosának és a 4-es főút korszerűsítésének az "oltárán". Azzal, hogy a "nevezetes eseményre" emlékeztető, az épületen lévő emléktáblát áthelyezték a "fehérház" sarkára - csavarnyomai ma is látszanak -, illetve az MSZMP Szolnok Megyei Pártarchívuma számára összeállíttatták ezt a bontási dokumentációt. A később a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárához került iratok között így őriződtek meg a fotózás idején már kiürített, néhai Beloiannisz úti épület illetve a környék házainak képei, valamint egy vázlatrajz és egy szöveges leírás.

Mivel a Beloiannisz út 3. számú épületről így viszonylag sok fotó maradt ránk, számomra sokkal érdekesebb, hogy megmaradt például egy kép a Csarnok utca 2. szám alatt egykor álló, földszintes, L-alaprajtú házról is. Ez látható a kép jobb szélén, a parkoló autók mögött. Tulajdonképpen ez zárta le a Gorove, majd 1950-től Kossuth utcát, aminek nyomvonala a kép előterében fut. Jól látható, hogy annak a háznak is üzlet működött az utcafrontján, ami nem meglepő, hiszen a korabeli szolnoki piachoz vezető utcán állt. Miként a tőle ballra lévő, kétemeletes ház is. Ebből az irányból a Madas-házról se sok képünk maradt, mivel inkább a Baross utca felől, a 33-as ruhabolt bejárata irányából örökítették meg. A Madas-ház ablakain is jól látszik, hogy a fotózás idején már üresen állt, zajlott a bontása, ami aztán 1973 decemberében a maradék falak felrobbantásával ért véget.

A tűzfalon sorakozó plakátok tartalma ebből a szögből nehezen vehető ki, de az archívumba került 17 darab fotóról nagyjából kisilabizálható, hogy 1973 nyarán mi mindent hirdettek Szolnok egyik legforgalmasabb helyén lévő tűzfalon. Az OTP, a lottó, a casco - akkoriban csak egy cég foglalkozott ilyen biztosítással, tehát ez inkább egyfajta imázs reklám lehetett -, az Állami Biztosító és a megyei napilap hirdetései mellett a távolabbi részen egy János vitéz rajzfilm plakát látható, a fotóshoz közelebbi részen, az alsó sorban pedig Traubi üdítős plakátok sorakoznak. Illetve csak most vettem észre, hogy a nagy lottó reklám alatt közvetlenül, középen egy KITT együttes plakát volt. Ami minden bizonnyal a Koncz Zsuzsa, az Illés együttes és a Tolcsvay Trióból létrejött akkori szuper group 1973. augusztus 5-ei, szolnoki, szabadtéri koncertjét hirdette.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnokiak az új állomáson
Mármint az 1908-ban új állomáson. Az ehhez a képeslaphoz használt, később színezett fotó ugyanis biztos, hogy alig néhány hónappal a harmadik szolnoki vasútállomás átadása után készült. És a sokszor látott épület mellett legalább olyan érdekesek az állomáson álldogálók.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nepomuki Szent János szobra
A szobor és talapzata is elég rossz állapotban van, holott minden bizonnyal Szolnok második legidősebb ilyen alkotásai. Ráadásul szerintem van néhány fontos - ma is büszkén vállalható - oka, amiért nálunk is szobrot állítottak Nepomuki Szent Jánosnak.

A Szoborpark további képei