Album



Egy repülés harmadik képe

2012. május 26.

A mellékelt légifotó beküldője annyit írt, hogy tudomása szerint ez a kép 1974-ben készült. Az én gyanúm pedig az, hogy abból a sorozatból, amelyikből ez a kép származik, még legalább további két képet ismerünk.

Azt gondolom, hogy ez a kép kicsit előbb született 1974-nél. Az egészen biztos, hogy 1970 után kellett gépre szállnia a fotósnak, hiszen a kép jobb szélén már látható a Várkonyi téri 18 emeletes. Ugyanakkor a hetvenes évek elejénél is későbbre kell datálnunk a fotózás, mivel a bal felső sarokban ott a Vízügyi székház, bár így távolról olyan, mintha még nem lenne teljesen kész. Ezt a toronyházat ugye 1969 júniusában kezdték építeni, és 1975. április 4-e környékén adták át. Ám, ha a Vízügyi székháztól elindulunk a kép bal széle felé, akkor ott egy olyan momentum, ami a kép 1974 előttire datálását indokolhatja.

Jól kivehető, hogy a Pelikán Szállónak még csak az alsó két, szolgáltató szintje van kész, így a lakószintek még nem takarják a mögötte lévő SZTK-t. A város új szállodájának építése szintén elkezdődött már 1970 elején, márpedig ha a Vízügyi székházat négy év alatt felhúzták, akkor ennek is állnia kellene már a képen. Lehet persze, hogy a beruházás valamiért elakadt, de nem hiszem, hogy ha 1974 nyarán még nem álltak a szálloda lakószintjei, 1975 novemberében már kiállítást lehetett rendezni a földszintjén.

Ugyancsak az 1974 előtti időpontra utal, hogy az Ady Endre és a Szolnok Ispán körút sarkán épülő lakótelep tízemeletes tömbjei között még sem a Domusnak, sem a Szövetségnek nem látjuk a nyomait. Márpedig ezeket 1975-ben, a Szolnok 900 éves ünnepségek részeként avatták. Az ártéri fák lombkoronája alapján úgy tűnik, a kép nyáron készült, szerintem azonban már 1973 vagy 1972 nyarán. Persze mindez megcáfolható, mondjuk a kép jobb szélén, a Kassai út környékén álló lakóházak építésének dátuma alapján.

A fotót nézegetve ugrott be egyébként, hogy az egykori Kun Béla körút tízemeleteseit ilyen készültségben már láttam valahol. Hát igen, az egyik képeslapomon, ami itt az Album rovatban is megtalálható a Fiatal múlt cím alatt. Szerintem egészen egyértelmű, hogy ez a két kép ugyanannak a repülésnek az alkalmával készült. Sőt, megkockáztatom - bár a kép nincs előttem -, hogy az egykori Domus lépcsőházában látható hatalmas fotó - ami jelenleg a Tűzoltóság épületében van - is ugyanennek az utazásnak az eredménye.

Ha ez így van, akkor a három kép születési dátuma mellett sokkal jobban izgat, hogy vajon miért csak az eltűnő Tabán, az épülő Móra Ferenc út környékét örökítette meg a fotós, illetve valahol fellelhetőek-e még a sorozat további darabjai? Mondjuk született-e olyan kép, ami a Várkonyi tér irányából mutatja a belvárost, vagy esetleg az éppen épülő pályaudvart és környékét? Elképzelhetetlennek tartom, hogy ha egy fotóst a gépével már felvittek egy ilyen városnézésre, ne örökítette volna meg egész Szolnokot.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szerelmi vallomás 1901-ből
Az azonosíthatatlan H. Ö. a torkolatot ábrázoló szolnoki képeslapon emlékeztette a fővárosban élő Vargha Ferencznét arra, hogy 12 évvel korábban - azaz 1889-ben! - milyen szerelmes leveleket küldött neki Mendéről. Ez legalább annyira szép, mint az üzenethez használt 114 éves anziksz.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nyoma sincs emlékkő
Annyira nyoma veszett, mintha soha nem is állt volna Szolnok határában, az Abonyi út végén, a Tanácsköztársasági emlékkő. A város eltűnt szobrai, Szolnok szocialista emlékművei közül is mindig kifelejtődik, pedig legalább húsz éven keresztül volt egyik helyszíne a Forradalmi Ifjúsági Napok eseményeinek.

A Szoborpark további képei