Album



Egy templom idején

2016. február 13.

A Damjanich János Múzeum gyűjteményében található felvételről tudható, hogy valamikor 1892 és 1894 között készült a Belvárosi Nagytemplom tornyából. A Szigeti Henrik udvari fényképész által készített kép érdekessége, hogy a Szolnokra jellemző három folyóparti templomból a fotózás idején még csak a Ferenceseké állt.

Szigeti Henrik udvari fényképész, aki nem sokkal e felvétel készítése előtt került Szolnokra és nyitotta meg első saját üzletét az akkori Molnár utca végén - azaz a mai Szapáry út elején -, igencsak szeretett felmászni a templomok tornyába. E fotóján kívül ugyanis több olyan is ismert, amelyek a Vártemplom tornyából készülhettek, és a torkolat környékét örökítették meg, sőt később a Református templom tornyából is fotózott. A különleges nézőpontok iránti elkötelezettségének köszönhetjük, hogy például ilyen madártávlati képünk lehet a mai Szapáry út végéről, a Sóház utcáról és a Verseghy Gimnázium környékéről.

És e fotó alapján olyan feltételezésekre ragadtathatjuk magunkat, mint például hogy a Szapáry út egyik legrégebbi háza a mai Stock Pub. E felvétel bal szélén ugyanis pontosan ugyanolyan homlokzatú ház látható, ráadásul a Sóház utcai kereszteződéstől éppen egy teleknyire, mint az említett szórakozóhelynek ma otthont adó épület. Még a kapu és az ablakok felső vonala és az ablakok kiosztása is pontosan olyannak tűnik, mint amilyennek ma is láthatjuk. Amennyiben ez így van, akkor azt is kijelenthetjük, hogy e képen látható épületek közül a gimnáziumon kívül ez az egy ház élte túl az elmúlt 120 esztendőt.

Számomra rendkívül érdekes egyébként az is, hogy a kép tanúsága szerint az 1899-ben elkészült zsinagóga helye nem egy üres telek volt az építkezés előtt, hanem ott több, egészen nagy lakóház is állhatott. Ezeknek a tetői láthatóak a felvétel aljához közel. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a fotózás után nem sokkal építeni kezdett református templom üres telekre került a gimnázium felénk közelebb eső sarka közelében.

Érdemes egy pillantást vetni a gimnázium előtti térre, a mai Tisza parkra is, ahol egy félkör alakú, valamiféle korláttal körülvett park volt már ekkor. Mint korábban utaltam rá, a híd felé tartó kocsiút ezt a parkot kerülte meg, hogy a különböző állatvásároknak helyet adó területeket elérje. A felvétel alapján talán nem túlzás azt állítani, hogy az 1888-ban elkészült gimnázium előtti park lehetett Szolnok első, tervszerűen létrehozott közparkja.

A kép homályába vész az 1909-ben elpusztult fa Tisza-híd, a Vártemplom tornya, az akkor közel húsz éves megyeháza körvonalai és a Scheftsik-féle malom. Viszont nem tudom beazonosítani a gimnázium tetejével egy vonalban lévő, hosszú, nyeregtetős épületet, ami nagyjából a mai Táncsics utca páros oldalán, talán a HEMO-val szemben állhatott. Szintén nehezen azonosítható a gimnázium mögötti, annak hátsó homlokzatával párhuzamosan álló, lapos tetős épület, amit elsőre tornateremnek gondolnék, csak éppen nem vagyok biztos abban, hogy ilyesmit építettek az 1880-as évek végén.

Az azóta eltűnt házak közül azonban egyet még tudok azonosítani. A Magyar és a Sóház utcák sarkán álló, az előbbi utcában hosszasan benyúló, egészen méretes épületet. Ha nem tévedek, akkor ez volt az utolsó, amit elbontottak a képen látható házak közül. És ez volt az, amiben a nyolcvanas évek második felében a Gépipari fiúkollégiuma működött.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Vége a piacnak
Valamikor 1906-ban vagy 1907-ben lehetett az a piaci nap, aminek a végén, a Steiner-házból valaki megörökítette Szolnok főterét. A városháza előtt zsákokkal megrakott szekerek, a mai könyvtár oldalában szétrakott kosarak. De már macskaköves az út, van közvilágítás és hirdetőoszlop is.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Olimpikon hátratett kézzel
Aktív sportolóként nem láthattam, edzőként és a Damjanich uszoda nélkülözhetetlen alakjaként, igen. Azt hiszem, Hasznos István nem attól lett Szolnokon legenda, hogy 1952-ben olimpiai aranyérmet nyert. Inkább azoktól a kilométerektől, amiket hátrakulcsolt kézzel tett meg a Damiban.

A Szoborpark további képei