Album



Elsodort falu

2010. október 26.

A mellékelt fotót a www.fortepan.hu oldalon találta ifj. Kádár Zoltán. A képet alaposabban meg kell nézzük, hogy rájöjjünk, a város melyik részét ábrázolja.

A mellékelt fotó valamikor a hetvenes években készülhetett, és nagy valószínűség szerint a fotós az akkor már álló, Várkonyi téri 18 emeletes ház tetején kattogtatta masináját. A kép különlegessége, hogy rosszul lett előhívva, így a viszonyítási pontok kissé felcserélődtek.

A kép bal felső sarkában azonban jól kivehető a Zagyván átívelő vasúti híd. A hídtól Északra azonban nem állnak ilyen házak, és a folyó bal oldalára sem férnének oda ezek az épületek. Viszont a hídtól délre, a Zagyva jobb partján még ma is ott állnak a Kassai úti lakótelep házai - ahogy erre ifj. Kádár Zoltán is felhívta a figyelmünket.

Érdemes a képet alaposabban szemügyre venni. A folyó partján, nagyjából a mai kerékpár út mellett már állnak a négyemeletes házak, mögöttük azonban még csak építik a Kodály Zoltán Általános Iskolát. Jól látható, hogy a Kassai úti lakótelep helyén egykor milyen falusias jellegű házak álltak. Az utcafronton viszonylag szorosan egymás mellett, hátul azonban tekintélyes méretű kertekkel.

A környéken egy-két ház még megmaradt ebből az elsodort faluból. Lehet, hogy némelyik még értéket is képvisel, és akár azt is megmutathatná, milyen volt az egykori Szolnok, mielőtt fejlődő, szocialista iparvárost csináltak belőle.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

1975. július 12. 11.30
A felavatandó vasúti tisztek a Beloiannisz út felől, minden bizonnyal zeneszóra, díszmenetben érkeztek a Jubileum térre 1975. július 12-én, szombaton fél tizenkettőkor. Szemben velük már ott állt Szolnok új vasúti, utasforgalmi épülete, nagyjából az egyetlen elkészült létesítmény az új téren.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Czibulás-kút
A Szolnokon élőknek ma még egyértelmű, hogy kiről kapta a nevét a színház hátsó falán lévő kút. Nem vagyok azonban biztos abban, hogy a városba tévedő turisták, vagy azok, akik már nem láthatták őt színpadon, tudják, ki volt Czibulás Péter.

A Szoborpark további képei