Album



Eltűnt kávéház

2013. december 14.

Valamikor az előző századfordulón működött egy kávéház a Baross és a Szapáry utcák kereszteződésében. Hungária volt a neve, és valahol a ma büféként működő aluljáró helyén állhatott. Hogy mikor tűnt el?

Mielőtt bárki rávágná, hogy akkor, amikor a hetvenes évek közepén az új 4-es főutat elkezdték építeni, szögezzük le, hogy addigra ez a ház már rég nem volt a helyén. A Baross utca 3. szám felszámolása kapcsán, a hetvenes évek elején készült fotókon ugyanis már azt láthatjuk, hogy az 1-es számú telek üres, kvázi park. De már a harmincas években készült képeslapokon sincs nyoma a kávéháznak, maximum az egykor annak otthont adó épületnek, aminek portálját addigra alaposan átépítették. Fura számomra, hogy a város közepéről, a múlt század elején, amikor a kávéházak a virágkorukat élték Szolnokon is, egyszerűen eltűnt egy ilyen intézmény.

Ami ezen a múlt század fordulóján készült képeslapon még megvolt, sőt az előtte álló, kamerába bámuló "tömeg" alapján azt gondolhatjuk, sikeresen is működött. A Baross utcára néző négy nagy ablaka és a Kossuth tér felé néző három hasonló portál alapján pedig azt is feltételezhetjük, hogy nem is lehetett kisméretű vendéglátóegység. Ami ráadásul - ahogy ezt a képeslap is mutatja -, tényleg jó helyen volt.

A képeslap bal szélén ugyanis Kindlovics-bazárt láthatjuk, ami a nevét részben az építtetőjéről, részben a földszintjén működő számos üzletről kapta, ami feltételezhetően komoly forgalmat generált a környéknek. Ami pedig bő száztíz évvel ezelőtt amiatt is kivételes hely volt a városban, hogy - amint itt látható - macskaköves út, járda, sőt közvilágítás is jellemezte. Arról nem is beszélve, hogy az anziksznak használt fotó tanúsága szerint tervezett fásítás is történhetett akkoriban város ezen részén, hiszen a télies képen gondosan megtámasztott facsemeték is láthatóak az út mentén. Ráadásul, aki a belvárosba jött a vasútállomás felől, annak a Hungária kávéház előtt is el kellett haladnia gyalog vagy olyan konflisokkal, amit a fotón is látunk távolodni.

Mindent egybevetve, Szolnok egyik legfrekventáltabb helyén állt egykor a Hungária kávéház. A korabeli korzó elején, ahonnan egy háznyira már akár a Kádár cukrászda is működhetett, négyre meg a Nemzeti Szálloda, földszintjén hasonló műintézménnyel. Lehet, hogy ezek okozták a Hungária vesztét?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Hétköznapi hatvanas évek
Ez a hétköznapi, szolnoki felvétel egészen biztos, hogy 1963 után és 1973 előtt készült a Kossuth téren. A fiatalabbak kedvéért tegyük egyértelművé, hogy Szolnok főterének és az abba belefutó Kossuth utca déli házsora látható a felvételen. Úgy, ahogy öt-hat évtizeddel később már nincs meg.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Híres szobrász eldugott Trombitása
Kérdezhetném, mi köti össze a Dunánál üldögélő József Attilát, a Vigadóval szemben, a korláton egyensúlyozó Kiskirálylányt, az Operaház tetején álló Mozartot és a szolnoki, a megyei rendőrkapitányság előtt ücsörgő trombitás lányt. Nem nehéz kitalálni. Elképesztően termékeny alkotója.

A Szoborpark további képei