Épül a Közgé?
2013. május 20.
Elfogult vagyok ezzel az épülettel, ám mégsem csak emiatt hozakodok most elő a Közgét ábrázoló képeslappal. Sokkal inkább amiatt, hogy joggal feltételezhetjük: a fotóból jóval a készítése után lett postai küldemény, ráadásul hosszú éveken át forgalmazták.
Remélem, azzal mindenki tisztában van, hogy a Közgé - legyen is bármi a hivatalos neve az elmúlt bő évszázadban -, a város második legöregebb középiskolája, és Szolnok legidősebb szakmát oktató intézménye azzal, hogy 1911-ben nyitotta meg kapuit. Természetesen nem azon a helyen, ahol ma találjuk, oda csak valamikor a második világháború után költözhetett.
Azt is evidenciaként vagyok kénytelen kezelni - mondom, elfogult vagyok az épülettel és az intézménnyel szemben -, hogy a Baross utcai iskola a Szolnokon található bauhaus stílusú házak egyike. Amit annak köszönhetünk, hogy a folyamatosan kiépülő Baross utcai iskolasoron - polgári fiúiskola, bábaképző, gépipari - még a háború előtt kezdték tervezni a felsőkereskedelmi épületét, nem sokkal a szolnoki bauhaus legszebb darabja, a nagyposta átadását követően. Ám a kivitelezésbe beleszólt a háború, így az immár Közgazdasági Technikumot talán csak a negyvenes évek végén adták át.
Az itt bemutatott kép biztos, hogy 1957 előtt készült, bár ahogy a nyitott ablakokat elnézem, az sem zárható ki, hogy még jóval az iskola átadása előtt. Az 1957-ben azért vagyok biztos, mert a Szoborlapon, Tóth György-Gyigyi jóvoltából fellelhető Vásárhelyi Pál szobor műlapján ez a dátum olvasható a felállítás időpontjaként. Erről a képeslapról pedig nemcsak a kerítés hiányzik, de az 1955-ben felvett névadó mellszobra is.
Azt pedig, hogy a kép előbb készült, minthogy képeslap lett belőle, a kiadó bizonyítja. A hatvanas évekre jellemző, kisalakú, ám már jó minőségű kartonra nyomtatott lapot ugyanis a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata jelentette meg, amit ezen a néven csak 1957 után tehetett meg. A lap további érdekessége, hogy a Fővárosi Nyomdaipari Vállalt 23. sz. telephelyén - ahol nyomták - nem tudták, hogy mi van a képen. A hátoldali szövegen ugyanis eredetileg a Gépipari Technikum felirat szerepel, és láthatóan később, valamilyen nyomdai technikával húzták át ezt, és írták alá, hogy Közgazdasági Technikum.
Ha jól bogarászom ki a pecsétet, akkor 1970-ben küldték Szolnokról Debrecenbe ezt a lapot, tehát legalább másfél-két évtizeddel később, mint a kép készült, és minimum tíz évvel azután, hogy képeslap lett a fotóból.
Tudom persze, hogy mindez a kívülállók, de talán még sok szolnoki számára sem túl érdekes. Viszont egy hosszú hétvégén engedtessék meg nekem ez a személyes kilengés, ami talán érdekli azt az 10-12 ezer embert, akik az átadása óta ebben az épületben tanultak.