Fényképészt figyelők
2025. március 15.

Szolnok főutcáján fényképet készíteni 1907-ben már nem lehetett akkora újdonság, ami önmagában indokolná, hogy ezen a képeslapon, a mai Kossuth tér helyén, legalább három tucat férfi és nő, felnőtt és gyerek nézze az ismeretlen fényképészt. Vajon Etuska találkozott ezekkel az emberekkel?
Az ismeretlen fényképész a néhai Gorove út 20. vagy 22. szám elől készítette ezt a felvételt legkésőbb 1907 nyarán. Kamerájával a Kossuth tér - akkor már 15 éve nem Piac tér - irányába fordult, így a kép bal szélére rákerült a Gorove út 17. számú földszintes és 15. szám alatt álló emeletes épület is. Ezek a házak nagyjából a Magyar utcát ma lezáró épület Szapáry utca felőli végével, illetve az Árkád Kossuth téri kijáratával szemben álltak egykor, ott, ahol ma a Rotary emlékkő és mögötte a rendezvénytér található. A megörökített és a képen jól látható épületek közül már csak az egykori Magyar Király Szállóda, a mai múzeum, illetve a tőle két telekre lévő, a fotón még egyemeletes Pénzügyigazgatóság, azaz a jelenlegi könyvtár áll. A távolabbi homályba vesző Kossuth utcai "paloták" közül viszont több is a helyén van.
És tulajdonképpen ez a homályba vesző "palotasor" segít e képeslaphoz használt szolnoki fotó keletkezési dátumának a megtippelésében. Mert azt biztosan tudjuk, hogy a felvétel 1907. augusztus 6-a után nem készülhetett, hiszen egy bizonyos Etuska azon a napon küldte képeslapként Szolnokról a még önálló Kispestre, őnagysága Schindler Gyuláné úrasszonynak, azaz Gizusnak. Mivel a csak homályosan látható "palotasoron" felsejlik az Első Magyar Általános Biztosító szolnoki, a Kossuth és a mai Dózsa György út sarkán álló bérháza, amiről tudjuk, hogy 1905-1907 között emelték, nyilvánvalóan e felvétel sem készülhetett ennél korábban. Sőt, mivel az épület teljes körvonala kivehető, inkább azt kell mondani, hogy a fák lombozata miatt nyáron készült felvétel legfeljebb 1906 nyarán készülhetett. Nem kizárva, hogy a fotós csak azon a nyáron dolgozott, amikor az ismeretlen Etuska 5 fillért szánt az anziksz feladására.
A képeslapra írt szöveg és a fotózás lehetséges dátuma alapján nem zárható ki, hogy e lap postázója, vagyis Etuska akár a fényképezés pillanatát is láthatta Szolnok főutcáján. Az anziksz szövege ugyanis arról szól, hogy Etuskáék hamarosan meglátogatják Gizusékat, akiknél gyermekáldás várható - "mind ketten vagyis hárman a legjobb egészségnek örvendetek". Etuska megadja budapesti ideiglenes címüket is, gondolom azért, hogy Gizus már oda válaszoljon neki, még azt megelőzően, hogy Lellére - minden bizonnyal Balatonlellére - utaznak tovább "a mamáékhoz". Mindezekből én arra következtetek, hogy egy jobb módú, fiatal, pesti gyökerekkel rendelkező szolnoki fiatalasszony írhatta ezt a lapot 1907 augusztusában, aki minden bizonnyal sokszor járt a Gorove úton és a Kossuth téren bevásárolni, így akár abban a pillanatban is sétálhatott ott, amikor ez a fotó készült.
Márpedig, ha ez így történt, akkor Etuska talán azt is tudta, hogy Mautner Arnold divatáru, illetve Róth Dezső papírkereskedése előtt miért volt délidőben - rövidek az árnyékok - három tucat különböző korú ember. A helyszínről készült másik két, nagyjából egyidős képeslap alapján - ezeket korábban már bemutattam a blogSzolnok Album rovatában - tudható, hogy a fotózás idején, itt mindig viszonylag sokan gyűltek össze. Feltételezem, nem a fotós kedvéért, hiszen az 1900-as évek elején ez már nem lehetett akkora újdonság, főleg, hogy Szolnokon akkor már legalább másfél évtizede tűntek fel az utcákon fényképészek. Ugyanakkor az is tény, hogy a képen látható férfiak és nők, valamint gyerekek viszonylag jól öltözöttek, azaz nincsenek mezítlábasok közöttük, tehát akár azt is feltételezhetem, hogy nem környékbeliek, hanem mindannyian szolnokiak. De miért vannak ott, és miért figyelik a fotóst? Nincs az a mesterséges intelligencia (AI), ami ezt meg tudná fejteni, hacsak elő nem kerül Etuska naplója, amiben esetleg volt egy 1906 vagy 1907 kora nyári feljegyzés a Gorove utca végén látott sokadalomról.