Fiatal múlt
2010. április 07.
Amikor ránézek erre a képre, az jut róla eszembe, hogy ha három és fél évtizede így nézett ki a város, akkor vajon milyen lesz újabb néhány évtized múltán. És mivel ma már alig készülnek képeslapok, mi őrzi majd a város mai képét?
A hetvenes évek végén postára adott - de gyaníthatóan annak az évtizednek a közepén készült - képeslap lehetne akár az egykori Tabánnak állított emlék is. Nem tudni, milyen utasítással szállt repülőre a fotós, vajon egy eltűnő városrészt, vagy az épülő új lakótelepet kellett megörökítenie. Gyanítom, az utóbbi volt a feladat, ám a képnek akár azt a címet is adhatnánk: miként eszi meg a panel a múltat.
A kép előterében a ma már nyomaiban sem létező - a szemben lévő Művésztelep oly sok alkotója által vászonra vitt - Tabán látható. Az a régi, zegzugos, szegényes, aminek a határai átnyúltak a mai Pólya Tibor utcán, és valahol az Arany János utca környékén ért véget. De ha a panelsor és a Zagyva közé szorult apró házakat szemügyre vesszük, akkor talán nem tévedünk, ha azt gondoljuk, az Ady Endre utcán is átnyúlhatott az a városba ékelődött falu.
A mai Szolnok ispán körút háztömbjei éppen épülnek, a parkoló és a lánykori nevén Kun Béláról elnevezett körút sincs még kész. De hiányzik az egykori Domus és a Szövetség ABC épülete is, viszont a Fiumei úti iskola már minden bizonnyal fogadta a diákokat. Emlékeznek még a Domus lépcsőházában lévő hatalmas fotóra, ami ugyanezt az éppen épülő városrészt mutatta évtizedeken át a bútorra vágyóknak? Vajon hol lehet?
A Zagyva kissé zavaros színnel kanyarog, éppen visszahúzódik, vagy kiönteni készül. Hiányzik valami? Igen, a gyaloghíd, ami ma a Tabánt köti össze a Zagyva túloldalával? A nyolcvanas évek közepén már állt. De hogy pontosan mikor és miért épült, ki tudja? Talán az egykori KISZ Bizottság jobb megközelíthetősége volt a cél? Vagy az erről a képről előrelátóan lemaradt szovjet katonai kórházhoz kellett az összeköttetés? Majd valaki elmondja.
A két tizennyolc emeletes már áll, de hiányzik a Kodály Zoltán Általános Iskola, a Pozsonyi út környéke pedig egy másik falu. A vasúti töltésen túl pedig? Még ott a Kisgyep, ahol e képeslap 1979-es postára adásakor már álltak a Széchenyi lakótelep első házsorai.
És ez nem is volt olyan régen.