GAZ, Warsawa, Vegyiművek
2013. szeptember 14.
A Budapesten működő Vegyiműveket Szerelő Vállalat Anyagbeszerzési Osztályának küldték üdvözletképpen ezt a képeslapot 1963-ban Szolnokról. A színes kép érdekessége nemcsak az egyedi beállítás, de a két korabeli autó is.
A képeslap alapjául szolgáló fotó a mai Kossuth út és Ságvári (2013. július 1. óta Boldog Sándor István) körút sarkáról, a jelenlegi Szapáry páratlan oldalát exponálva készült. Mivel 1963-ban adták postára a lapot, és a képen látható autók csak 1957 után jelentek meg az ország útjain - főleg a piros Warsawa -, valamikor e két dátum között dolgozhatott az MTI Fényes nevű fotósa Szolnokon.
A dátum meghatározásánál azonban meg kell állnom egy pillanatra, mert kétségeim támadtak. A képeslapon lévő pecsét miatt egyértelmű, hogy 1963 előtti a kép. Ám nem világos, hogy akkor hol állhatott a fotós. Elsőre ugye könnyű rávágni, hogy a Kossuth és a Ságvári sarkán, a volt pártház oldalával szemközt lévő emeletes ház második vagy harmadik emeletén. Ha viszont felidézem, hogy a város fejlődéséről szóló, 1975-ben megjelent könyvben az szerepel - szerintem -, hogy a Ságvári körútnak ez a vége csak 1967-ben készült el, akkor a helymeghatározás nem stimmel. Ezen a sarkon ugyanis 1963 előtt - eddigi ismereteim szerint - egy földszintes ház állt. Avagy, a fotós nem a mai sarki házban, hanem a mellette lévő - úgy vélem régebbi - épületből dolgozott. Nem tudom.
Az azonban tény, hogy egy nyári nap - a növényzetből gondolom - viszonylag kora délelőtti - figyeljék az árnyékokat - órájában örökítette meg a nem túl forgalmas kereszteződést. Megkockáztatom, hogy szombat reggel lehetett. Amiatt, hogy a hatvanas évek elején, hétköznap reggel ennél már nagyobb forgalom lehetett a városban, tehát hétvégén dolgozhatott a fotós. Mivel azonban a bal alsó sarokban, az akkori Centrum vagy Alföld áruház bejárata előtt komoly tömeg kezd kialakulni, azt kell, feltételezzem, hogy mivel a vasárnap akkoriban valóban munkaszüneti nap volt, szombat reggel, a 9 órai nyitás előtt kattant a fényképezőgép.
És nemcsak a viszonylag jó állapotban lévő akkori Ságvári körutat örökítette meg, de például a korabeli, az utca két oldala között kifeszített kábeleken belógatott közvilágítást is. Sőt, az eredeti képeslapon a Nemzeti Szálló és az iparkamara épületeinek találkozásánál az egykori Vörös Csillag mozi fényreklámja is kivehető. No, és persze gyönyörű kép készült a Tisza part felől érkező és Budapest irányába a 4-es főútra rákanyarodó GAZ 51-es ponyvás teherautóról, illetve egy a főváros felől érkező korai Warsawáról. Még arról a változatról, amelyiknek a motorháztetejének az orrára díszítés került.
Persze nem hagyhatjuk említés nélkül a lap írható oldalát sem. "Szeretettel üdvözöljük az osztály dolgozóit." Gyurika és egy kiolvashatatlan nevű kolléga érezte fontosnak, hogy a Vegyiműveket Szerelő Vállalat Anyagbeszerzési Osztályát, a Budapest XV. kerület Mogyoródi út 43. szám alatt ilyen módon értesítse szolnoki tartózkodásukról. És joggal feltételezhetjük, hogy a két úr nem véletlenül, és talán nem is nyaralás céljából járt a hatvanas évek elején, Szolnokon. Minden bizonnyal a Tiszamenti Vegyiművek korabeli fejlesztésében működtek közre öt évtizeddel ezelőtt.