Album



Hajók a Tiszán

2020. február 29.

A szolnoki tárház árulja el, hogy hol készült ez a fotó. Valamikor a hatvanas években, hiszen az MTH kollégium már látható rajta, viszont az ÁÉV munkásszálló még nem. Érdekessége a Tisza jobb partján horgonyzó hajók, amelyek arra emlékeztetnek, hogy egykor valódi vízi út volt a folyó.

Nézzük ezen a képen először a folyó bal partját, hiszen az is elég sokat változott az elmúlt fél évszázadban. Ha a szemközt lévő épületek alapján próbáljuk beazonosítani, hogy hol is állhatott Tulok Ferenc, a kép készítője, akkor azt mondhatjuk: valahol a Tiszaparti Gimnáziummal vagy legfeljebb a Pálfyval szemben. Azaz a mai gyaloghídtól kicsit lejjebb. Ott, ahol ma végig ártéri fák, bokrok, áthatolhatatlan dzsindzsa foglalja el a gát és a folyó közötti partszakaszt. Miközben e fotó készítésekor még láthatóan gondozott, sőt kikötésre és a folyó megközelítésére is alkalmas volt a terület. Lehet, hogy azért, mert a töltésen túl, a Tiszaligetben nemzetközi kemping és vállalati üdülők sorakoztak? A kép bal szélén, a fák árnyékában meghúzódó hajó is olyan, mintha egy tetőteraszos üdülőbárka lenne.

Mai szemmel érdemes a jobb parton is végignézni. Legmesszebb a néhai Nostra tárházat látjuk, ami valószínűleg a hatvanas években élte fénykorát. A képen még a helyén vannak a tömböket hat-hét emelet magasságban összekötő szállítószalagok, miként a fotó bal szélén, a fentebb említett bárka fölött a tárház folyó fölé benyúló, egyik rakodója is látszik. A kép készítésekor még sínek futottak az épület előtt, így nemcsak tárolni lehetett itt a gabonát, de átrakodni is a vízi, a vasúti és a közúti járművek között. Merthogy akkoriban még valóban vízi út volt a Tisza, miként a megelőző évszázadokban.

Ha jobban megnézzük a város felőli partszakaszt, a mai vízirendőrséggel szembeni részen legalább öt-hat hajót látunk horgonyozni. Ezek közül a legtávolabbi olyan, mintha egy világosra festett személyszállító hajó lenne, ami nem zárható ki, hiszen a hatvanas években még menetrendszerinti utasforgalmat bonyolítottak a Tiszán. Ettől fentebb uszályok, bárkák sorakoznak, azaz a vízi teherszállítás eszközei. Fölöttük a part minden bizonnyal klasszikus rakpart lehetett, ahol a kikötés és a rakodás eszközei mellett talán mindenféle ömlesztett terméket is tárolhattak. A kép készítésekor még nincs a helyén a 43-as számú Állami Építőipari Vállalat tízemeletes panel munkásszállója és talán a rendőrség épülete sem. Viszont látható egy magas kémény, amit nem tudok azonosítani, csak tippelni tudom, hogy talán a Gábor Áron téri átemelő telephez tartozhatott.

A fotó jobb szélén az eredetileg MTH - azaz Munkaerő Tartalékok Hivatala - számára épült kollégiumot láthatjuk, ami a Tisza-parti iskolasor első darabja volt. Később városi kollégium lett belőle, ma pedig a katolikus iskola része, és egyébként a maga nemében egy igazán különleges tervezésű - sőt, szépségű - középület. A kép készítésekor a kollégium mellett lévő telken a Szolnoki Szabadtéri Színpad, vagy éppen a Szolnoki Ifjúsági Park működött, ahol olykor két-háromezer néző előtt nemcsak opera és színházi előadások, de kuriózumnak számító könnyűzenei koncertek is zajlottak.

Talán a fotó készítésének napján is volt ilyen, és a kép előterében kenuzó fiatalember az estéjét már ott tölthette.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az iskolasor nyolc évtizede
Rövidebb ideig tartott, és talán nem is fénylett olyan szépen, mint az első, de a Baross utcai iskolasor épületeit elnézve mégsem tűnik túlzásnak Szolnok második aranykorának nevezni a húszas-harmincas éveket. Természetesen, ezen a képeslapon nem a polgári leányiskola látható.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mikor, mi a Hősök terén?
Nem tudjuk, pontosan mikor állították fel és mikor bontották el. Nagyjából négy és fél évtizeden keresztül állt a Hősök terén, az SZTK előtt a talán "szovjet katonai emlékmű", aminél olykor évente négyszer is koszorúztak. Főleg, mert közel másfél évtizedig ez volt a helyi felszabadulási emlékmű is.

A Szoborpark további képei