Album



Jubileum utáni évben

2024. október 05.

A Szolnokról több képeslappá lett fotót készítő Csobaji Előd 1976 tavaszán is járt a városban, és több szögből is megörökítette a Jubileumi teret. Biztos vagyok abban, hogy e képeslap megjelenésekor a szolnokiak között is lehetett olyan, akinek el kellett gondolkodnia, mit is ábrázol ez a fotó.

A hivatásos fotóriporterként a Magyar Távirati Irodának (MTI) is dolgozó Csobaji Előd a hatvanas évektől járt rendszeresen Szolnokra, hogy többek között képeslapként is használható fotókat is készítsen a változó, épülő városról. Az akkor még monopolhelyzetben lévő állami cég, a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata által megjelentetett képeslapok bizonyítják, hogy a szolnoki vasútállomás előtti területet is felkereste, és több, később képeslappá lett felvételt is készített a Jubileumi térről. Ám csak a hely történetét ismerve mondhatjuk el Csobaji képeiről, hogy azok mindig olyan szögből mutatják a fotózáskor még épülő teret, mintha az már készen lenne.

Szerintem azért, mert nemcsak azzal lehetett tisztában, hogy a fotóiból képeslap lesz - tehát építési területet vagy félkész dolgokat nem mutathat -, hanem azzal is, hogy egy ideig nem fog a helyről újabb fotókat készíteni ilyen céllal. Az itt bemutatott képeslap, illetve az ugyanekkor készült sorozat tagjai még tíz évvel később is kaphatók voltak a postán.

E fotó készítésének dátumát az 1975. augusztus 19-én felavatott Tanúhegy - sok helyen Jubileumi emlékmű, vagy Szolnok 900 éves emlékműve - mellett éppen a mögötte lévő épületek félkész állapota árulja el, ami azonban első ránézésre nem is tűnik fel. A fotó bal szélén lévő tízemeletes házak - akkori szóhasználat szerint "ívházak" - már szinte készen lehettek, ám a függönyök hiánya elárulja, hogy a kulcsokat még nem kapták meg a leendő lakók. Az előttük lévő üzletsor viszont még csak vázszerkezet "állapotban" volt, holott a tervek szerint ezeknek is el kellett volna készülniük 1975-re, azaz a Jubileumi tér avatására, Szolnok első írásos említésének 900. évfordulójára. Ám abban az évben csak a vasútállomás és az emlékmű lett átadva.

Amennyiben a fotózás pillanatában Csobaji balra fordította volna a kameráját, még nem tudta volna megörökíteni a később Csanádi körútinak nevezett OTP-t, a Tisza cipőboltot, de a József Attila lakótelep általános iskoláját sem, hiszen az is még csak épült 1976 tavaszán. Az "ívházak" Bajcsyhoz közelebbi részei már ugyancsak állhattak (üresen), ám az először az Állami Biztosítónak, a Márka ABC-nek és a Gazdaboltnak helyet adó épületek még ugyanúgy csak szerkezetkészek voltak, mint az ezen a fotón látható bizományi, katonai ruházati bolt, és volán iroda. Jobbra fordulva a 24 emeletesben már lakókat is fotózhatott volna a riporter, viszont a mögötte lévő Szolnok ABC és étterem talán még csak az alapozásnál tarthatott, hiszen az majd csak 1978. január 30-ára készült el. Így nem volt mit tenni, úgy kellett megörökíteni Gyurcsek Ferenc munkáját, hogy a még szintén csak szerkezetkész Csomóponti Művelődési Ház kerüljön mögé. Nem véletlen, hogy a képeslap nagyjából 70%-a a kék eget mutatja.

Ekkor még nagyon gyér a forgalom errefelé, lámpás kereszteződés sem volt a 24 emeletes tövében, azaz az akkori Csanádi körút és a Beloiannisz út találkozásánál. Elsősorban azért, mert a két vasúti felüljáró, azaz a 4-es és a 32-es főutak között - bár rövidebb lett volna - nem itt haladt át a forgalom, hanem a Thököly és Dimitrov (ma Elek István) utcák irányában, éppen ezért működtek közlekedési lámpák a mentőállomásnál. De ez a kép még akkor készült, amikor szürkék voltak a 7-es Volán helyi járatai, sőt - ahogy e fotón észrevehető - az Ikarusz 200-as sorozata előtti buszok is szolgálták a szolnokiakat. Sajnos azokból a buszokból mutatóban sem maradt, nem úgy az egylábú, színes utcai szeméttárolókból, amikből ekét piros, egy kék és egy zöld is ránk maradt Csobaji Előd 1976-os szolnoki fotóján.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Fiatal múlt
Amikor ránézek erre a képre, az jut róla eszembe, hogy ha három és fél évtizede így nézett ki a város, akkor vajon milyen lesz újabb néhány évtized múltán. És mivel ma már alig készülnek képeslapok, mi őrzi majd a város mai képét?

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az egyik legismertebb "szolnoki"
A Monarchiában született, az első világháború végén szerzett orvosi diplomát, a koalíciós évek utolsó pillanatában lett akadémikus, a Rákosi-korban tanszékvezető egyetemi tanár, hogy 1959-ben munka közben érje a halál. Rendszerek jöttek, rendszerek mentek Hetényi Géza orvosi munkássága megkérdőjelezhetetlen maradt. 45 éve köztünk "él".

A Szoborpark további képei