Album



Két képeslap ugyanarról a tekercsről

2019. április 27.

Szolnok főteréről a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata két olyan képeslapot is megjelentetett a hatvanas évek közepén, amelyekhez a felhasznált fotók nagy valószínűséggel ugyanarról a tekercsről valók. Igaz, az egyik még 1 forint 20 fillérért került forgalomba, a másikért meg már kettő forintot kértek. Évekig lehetett raktáron a tekercs, hogy aztán képeslap legyen a felvételeiből.

Hogy a két képeslap ugyanarról a tekercsről való - vagy legalábbis pár perc eltéréssel ugyanazon a napon készült - azt a Kossuth téren parkoló autók, illetve a mai Verseghy Könyvtár épületének nyitva illetve zárva lévő ablakai árulják el. Mert annak még lenne esélye, hogy a könyvtár második emeletének legszélső ablaka akár hónapokkal vagy évekkel később is nyitva legyen. Sőt, még az is megtörténhet, hogy a mellette lévő - mára már elbontott - egyemeletes ház negyedik ablaka is többször legyen pont ugyanakkor, a könyvtár épületén lévővel egyszerre nyitva. Na de, hogy a szolnoki Kossuth téren, a hatvanas évek elején - ott, ahol ma már csak gyalog lehet járni - ugyanolyan autók parkoljanak, ugyanolyan irányba, ugyanazon távolságra egymástól különböző pillanatokban, az már kizárható.

Tehát azt állítom, hogy a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata által 1 forint 20 fillérért árusított álló formátumú, illetve a 2 forintért kínált fekvő formátumú - azaz nem ugyanabban az évben megjelentetett - képeslapjaihoz használt fotók egyazon napon, sőt néhány perc eltéréssel készültek, és akár ugyanazon a tekercsen is lehettek. Ami egyáltalán nem zárja ki, hogy az előre meghatározott tervek szerint dolgozó Alapnál úgy döntöttek, hogy ugyanarról a tekercsről később is készülhet képeslap, még akkor is, ha az ábrázolt tér már nem pontosan úgy néz ki. A Szolnokra szabott tervet teljesítették, a szűkös választék miatt meg úgysem maradt eladatlanul egy olyan képeslap sem, ami már nem a valóságot ábrázolta.

A két képeslap ugyanis már a megjelenésekor elavult volt. Ugyanis az 1 forint 20 fillérbe kerülő, álló formátumú lapot 1965. szeptember 10-én küldték Szolnokról Budapestre. Azaz a 2 forintos képeslap csak ezt követően kerülhetett forgalomba, hiszen a szocialista árképzés logikája ezt diktálja. Márpedig maga a felvétel biztos, hogy 1962-ben készült. Amit a fotózás helyes és a térről hiányzó szobor igazol.

A fényképész csak a Táncsics utca és a Kossuth tér sarkán lévő, úgynevezett "lordok házából" dolgozhatott, amit egyrészt a tér keleti részének befogása, illetve a Városháza - akkor Tanácsháza - földre vetülő árnyéka, másrészt a fotózás helyének a magassága igazol. A "lordok házának" felépítése, azaz 1962 előtt ezen a helyen földszintes házak álltak, és szinte teljesen kizárható, hogy a fotós azoknak az épületeknek a tetejére mászott volna fel, vagy valami emelőszerkezettel került a magasba.

Tehát, ha elfogadjuk, hogy a "lordok házából" készült a kép, akkor azt is el kell fogadnunk, hogy a fotós legkorábban a még félkész házból dolgozott valamikor 1962 nyarán. Ugyanis, amikor legközelebb a képen láthatóan lombosak voltak a fák, a tér közepén már állt Kovács Ferenc Munkásmozgalmi emlékműve, amit 1963. szeptember 30-án lepleztek le. Azaz, amikor az álló formátumú lapot postára adták, a felvétel már minimum 3 éves volt, és a tér egyáltalán nem így nézett ki, hiszen a Munkásmozgalmi szobor két oldalán már ott voltak a szökőkutak. De akár azt is hozzátehetjük, hogy addigra már a mai könyvtár épületének a funkciója is megváltozott, hiszen a mai Baross, akkori Beloiannisz utca elején elkészült a Magyar Szocialista Munkáspárt székháza - a "fehér ház" -, ahová így a Kossuth tér sarkáról átköltözhetett a megyei és a városi bizottság. Hogy az épületben bő két évtizedre a városi leánykollégium kapjon helyet.

Már nagyon sokszor írtam a Kossuth tér házairól - a mai könyvtár tetején lévő őrbódéról meg világító vörös csillagról is -, így az utolsó bekezdés ismét a képeslapokon látható autóké, az éledező KGST autóipar első termékeié. Mindkét képeslapon ugyanazok az autók parkolnak: a Múzeum épülete előtt egy dobozos GAZ teherautó, aztán egymással szemben két Warszawa, végül pedig egy M21-es Volga. Az álló képeslaphoz használt felvételbe begurult egy Moszkvics 402-es, míg a fekvőn a mai könyvtár előtt egy Skoda Octavia, a Múzeum előtt pedig egy másik, talán Csepel típusú teherautó és egy újabb "púpos" Warszawa látható. Ugyanakkor a kivehetetlen márkájú motorokban van némi változás a két felvételen, hiszen a Volga elől hiányzik egy addig ott parkoló vagy még meg nem érkezett kétkerekű.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Magyarázatra szoruló hiány
A felirat szerint, ez a legalább százéves képeslap Szolnoknál mutatja a Tiszát. Mivel kiadója a több szolnoki lapot is jegyző Gettler József, nem feltételezem, hogy hibás lenne a helymegjelölés. Akkor viszont jóval az 1917-es kiadás előtt készült a felvétel, ami talán a képen látható rengeteg csónakra is magyarázatot adhat.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Ifjú párok partnere
A Tisza szálló előtt álló Lány halakkal minden bizonnyal a legtöbb esküvői fotón szereplő szolnoki szobor. Borbereki Kovács Zoltán alkotása nagyjából hatvan éve díszíti a hotel árkádsora előtti kis parkot. Megformálása után majdnem két évtizeddel találta meg Dr. Elek István.

A Szoborpark további képei