Album



Mikor repültek?

2012. április 30.

Mikor készülhetett ez a légi felvétel Szolnokról? Teszi fel a kérdést a blogSzolnok e képet beküldő olvasója. Kérdésére akkor tudunk körülbelüli választ adni, ha szépen végigjátsszuk, hogy már mi látható, és még mi nem látható az átalakuló belvárosban.

Az első kiindulási pont a kép bal sarkához közel lévő Fehérház épülete, amiről tudjuk, hogy hazánk felszabadulásának 20. évfordulójára adták át, tehát ennek a légi felvételnek 1965 után kellett készülnie. Ha tovább megyünk szemünkkel a Ságvári körúton, a pártház után azonnal újabb árulkodó nyomokat fedezhetünk fel, hiszen sem az új Centrum, sem a Vízügyi székház nincs ott a képen. Viszont láthatjuk, miként nézhetett ki az a környék, aminek a helyére az új városközpontot álmodták. Mivel azonban a Vízügyi székház alapkőletételének a dátumát ismerjük - 1969. június -, illetve egy az eseményről készült fotót is, amin az látható, hogy a Ságvári és Ady Endre sarkáról addigra minden házat eldózeroltak, azt kell mondanunk, a repülő 1969 nyara előtt körözött a város fölött.

Az 1969 nyara előtti fotózási dátumot támasztja alá, sőt talán tovább szűkíti az intervallumot, ha továbbmegyünk a Ságvárin, és egy pillantást vetünk a mai piac területére. Ide először a Centrum étterem - ma élelmiszerbolt - tömbjét húzták fel rohamtempóban úgy, hogy 1970 kora tavaszán már ki is nyithatott benne a leégett Nerfeld-palotából átköltöztetett Centrum áruház. Márpedig ahhoz, hogy az az épület 1970 elejére készen legyen, az előző nyáron már minimum alapozni kellett volna, aminek semmi nyoma a felvételen. Sőt, ha visszaugrik a szemünk a Fehérházhoz, akkor azzal átellenben még sértetlennek tűnik a Nerfeld-palota. Márpedig ebből kiindulva, azt kell mondanunk, hogy a kép 1969. április 11-e, vagyis a nevezetes tűzeset előtt készült. Mivel azonban a fák lombkoronája nyári fotózást sejtet, talán nem tévedünk, ha 1968 nyarát tippeljük a kép készítésének legkésőbbi dátumául.

Visszaugorva a Ságvári körútra, és azon a Várkonyi tér felé továbbhaladva, szerintem újabb bizonyítékokat találhatunk 1968-ra. Az egyik a Várkonyi téri 18 emeletes hiánya. Erről az épületről tudjuk, hogy szintén 1970 első hónapjaiban adták át, tehát 1969-ben már biztosan ezerrel dolgoztak azon a területen, sőt a magam részéről 1968-ban is már jóval látványosabb munkavégzést várnék. Ha viszont a kép jobb szélén felismerjük a Fiumei úti iskola - akkor még csak két tömbből álló - épületegyüttesét, akkor még korábbra kell tennünk a kép születésének időpontját. A Sipos téri iskola kiváltására épült modern iskola ugyanis 1967. szeptember 1-jén nyitotta meg a kapuit, és nehezen lenne hihető, hogy az udvara még évekkel később is rendezetlen lett volna.

Mindezek alapján tehát azt kell mondanunk, hogy ez a fotó 1965 és 1967 között készült. Ám mielőtt ezt feltétel nélkül elfogadnák, a Fiumei úti iskolától induljon vissza szemünk a Kossuth térre és környékére. Láthatják, hogy a régi főiskola épületének a helyén még falusi házak állnak, az Ady Endre út nyomvonala sincs kialakítva, a tízemeletesek is hiányoznak, és ha jobban megnézik, a Kossuth téren még áll a Steiner Jakab féle épület a színházi jegypénztár háza előtt. Lehet, hogy ennek a teret egykor lezáró háznak a bontási dátuma tovább szűkítené a kép készítési intervallumát.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ez a dal lett a végső?
Ezt a felvételt 1988 tavaszán készíthette Nagy Zsolt, a megyei napilapnak akkor már bő negyedszázada dolgozó fotóriporter. Elsőre legyinthetnénk, hogy nem túl érdekes kép, amin valahol több száz ember álldogál, ha a némi történelmi tapasztalattal rendelkezőknek nem csengene a fülébe az Internacionálé. És, ha nem csodálkoznánk rá az Agóra egykori, vagyis eredeti színháztermére.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki Sztálin-szobor
A szobor tervét 1950. április 3-án terjesztette elő Czinege Lajos, későbbi honvédelmi miniszter, akkor épp a Magyar Dolgozók Pártjának megyei szervezőtitkára. A meg nem valósult szobor történetét Cseh Géza és a Majtényi György írta meg, de talán érdemes felidézni és kiegészíteni.

A Szoborpark további képei