Szobor Park Szolnok



Sokszorozott lányunk

2016. szeptember 09.

Szolnok mellett Szentendrén és Nagyatádon még áll egy ugyanilyen szobor, csurgói és ózdi "testvéreinek" viszont bizonytalan a sorsa. Miként a pontos címét, úgy születése és felállítása évét sem lehet megállapítani Kucs Béla nőalakjának. Ami mindenütt szökőkút mellett térdelt.

Kucs Béla (1925-1984) Munkácsy-díjas szobrászművész Ivó nő - néhol Szomjúság - című alkotását talán 1972-ben állították fel a szolnoki MSZMP székház, a tanácsterme és az akkori Ságvári Endre körút által határolt kis parkban. Az biztos, hogy 1974-ben már ott térdelt a máig meglévő medence partján, ezzel megszerezve Szolnok, akkoriban már tíz éve épülő, új városközpontjának legelső szobra címet. Ami természetesen felveti azt a kérdést, hogy a pártház közelébe - még akkor is, ha csak a hátsó homlokzatáról van szó -, miért csak egy ilyen semleges, ráadásul nem is eredeti szobor került.

Merthogy abban egészen biztosak lehetünk, hogy Kucs Béla legtöbb példányban kifaragott mészkő szobrának egy-egy példánya Szolnok előtt már minimum három városban állt a hetvenes évek végén, és az sem kizárt, hogy néhány nemzetközi vásáron is láthatta korábban a nagyközönség. Nagyon úgy tűnik ugyanis, hogy a "Fényes szelek" idején bányászból és gyári munkásból szobrásszá lett alkotó - akinek munkásmozgalmi, munkás tematikájú szobraiból, illetve hasonló emberábrázolásaiból közel negyven ismert - Ivó nő című művét először Szentendrén állították fel 1965-ben. A szobor ma is ott látható a szentendrei közlekedési kiállítás bejárata közelében, és ugyanúgy egy kis szökőkút mellett térdel, mint a többi. Pár évvel ezelőtt rendbe tették, így viszonylag jó állapotban díszíti azt a várost, ahol alkotója 1965-től haláláig élt.

A Kozterkep.hu-n elérhető adatok szerint a szobor első másolatát Csurgó kapta 1969-ben, bár az ottani emlékezők szerint az alkotás 1966-ban már látható volt az Erfurti Nemzetközi Virágkiállításon, az NDK-ban. A csurgói szobor érdekessége, hogy néhány évig egy másik Kucs Béla női alak állt a helyén, ami azonban ugyanúgy eltűnt, mint az ottani Ivó nő. A nagyatádi - ugyancsak Somogy megyei - "testvér" azonban még ma is létezik, igaz csak azok láthatják, akik jegyet váltanak a helyi gyógy- és termálfürdőbe. Ennek a szobornak a leírásánál az olvasható, hogy Nagyatád várossá nyilvánításakor került a helyére 1971-ben.

Mindebből következik, hogy a szolnoki Ivó nő minimum a negyedik, ha az erfurtit is számoljuk, akkor az ötödik a sorban. De még ezt sem állíthatjuk teljes bizonyossággal, hiszen néhány szolnoki úgy emlékszik, hogy a szobor az ide kerülése előtt az Országos Mezőgazdasági Kiállításon volt látható Budapesten. Sőt, nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy Kucs mester szülővárosába, Ózdra is előbb került a szomjas hölgyből, mint hozzánk. (Erről azért nem lehet biztosat tudni, mert már az ózdi szobor sincs meg.)

Talán nem túlzás azt állítani, hogy az öt vagy hét azonos szobor közül a szolnoki van a legjobb helyen és állapotban. Lassan négy és fél évtizede térdel a viszonylag nagy, a felállítás korát idéző - terméskő medence, kék csövekkel - szökőkút mellett, immár a Boldog Sándor István körút felé nézve, a Centrum áruház közelében. Gondos kezek minden ősszel letakarják, így az időjárás viszontagságainak van a legkevésbé kitéve. Viszont amikor nincs rajta takaró, központi fekvése miatt olykor vandálok keze közé kerül. Pár éve letörték a fejét, néhány hónappal ezelőtt meg törött pohárral a kezében sikerült lefotózni.

Nagyon érdekelne, hogy a már 1957-ben - alig 8 évvel a főiskolai diploma megszerzése után - Munkácsy-díjjal, 1966-ben pedig a Szocialista Kultúráért Emlékéremmel kitüntetett alkotónak mitől lett ilyen népszerű ez a szobra. Főleg, hogy hasonló nőalakjaiból - Térdelő lány, Ülő nő, Térdelő nő, Virágtartó lány, Olvasó nő - már a hatvanas évek végén is lehetett válogatni.

Tény, hogy ez egy kedves, kifejezetten szép és nyugalmat árasztó szobor.

 

(A nem szolnoki, régi felvételek a kozterkep.hu oldalról valók)

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kossuth téri kis úttörők
Hogy azon a szép tavaszi délutánon, a hatvanas évek közepén kirendelték az úttörőket a Kossuth térre, vagy véletlenül kerültek egy bizonyos Horváth fotográfus gépe elé, nem tudhatjuk. A képeslappá lett fotó egy példánya azonban egy szép gesztus miatt kelt útra Szolnokról.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Hirdesse az a tábla!
Az egykori MÁV Járműjavító Művelődési Ház falán hatvan éve hirdeti egy tábla, hogy a magyar vasút- és ipartörténet szempontjából is fontos üzem 1856 óta működik. Szövege szerint hirdet mást is, amivel minimum vitatkozni lehet, ám ez ne legyen ok a márványtábla leverésére vagy letakarására.

A Szoborpark további képei