Album



Mikor volt ilyen a Várkonyi tér?

2015. november 14.

A Fortepan.hu-n fellelhető, a Lechner Dokumentációs Központ tulajdonában lévő képet eredetileg azért akartam bemutatni, mert a Várkonyi tér még a 18 emeletes nélkül látható rajta. Aztán rájöttem, hogy a kép születési dátumának bizonytalansága miatt is érdemes róla szót ejteni.

A Fortepan.hu oldalon bárki megtalálhatja a mellékelt fotót (száma 30969) azzal a minimális információval, hogy azon a Zagyva híd a Várkonyi István tér felé nézve látható, tulajdonosa a Lechner Ödön Nonprofit Kft. Dokumentációs Központ, és 1970-ben a VÁTI készítette. Ez utóbbi információ viszont biztos, hogy téves, és több ténnyel is cáfolható.

A fotót az akkori Vosztok lakótelep - ma Tallinn városrész - felől, pontosabban a jelenlegi Sebestyén körúton, még a Zagyva bal partján állva készítette olyas valaki, akinek a nagy szolnoki beruházások megörökítése volt a feladata. A Várkonyi tér fejlesztésének fotózása valamiért különösen fontos volt öt évtizeddel ezelőtt, így az építkezés számtalan stádiumáról ismerünk felvételeket, sőt még képeslapokat is kiadtak a nem teljesen kész beruházásról. Valószínűsíthető, hogy ennek a képnek a készítőjétől is több felvétel maradhatott, miként az is, hogy mások szintén dolgoztak a régi házak helyén kinövő új lakótelep dokumentálásán. És éppen ez segít abban, hogy a Fortepan.hu jó szándékú időpont meghatározását megcáfoljuk.

A felvétel előterét elfoglaló híd miatt nyilvánvaló, hogy a fotózás csak 1958, azaz a második szolnoki vasbeton Zagyva híd átadása után történhetett. És mivel a tér első lakóházai a kép bal oldalán már szinte átadható állapotban vannak, azt is kijelenthetjük, hogy csak 1966 után készülhetett ez a felvétel. Miként azt is biztosan állíthatjuk, hogy ez a fotó nem születhetett meg 1970 nyarán - az évszakot a képen látható emberek ruházatából és a növényzetből következtetem -, hiszen a Várkonyi téri 18 emeletest annak az évnek a tavaszán átadták. Erre utal részben a korabeli Néplap, részben a Várkonyi tér 20. szám alatt lévő épület bejáratánál elhelyezett - és szerencsére még ma is látható - emléktábla.

Ahhoz tehát, hogy a téren a 18 emeletes építésének még nyoma se legyen, jóval korábban kellett a képnek megszületnie. A fotón nagyjából középen álló daru ugyanis - mérete és elhelyezkedése miatt - a tér utolsó négyemeletesének az építését szolgálja. Ráadásul jobban megnézve a képet, azt is észrevehetjük, hogy a 18 emeletes helyén még egy magasföldszintes és egy nyeregtetős ház is áll sértetlenül, közvetlenül a Ságvári körúti, ötvenes években épített bérház mellett.

Nem tudom, mennyi ideig épült a 18 emeletes, viszont ismerek olyan, a Magyar Távirati Iroda (MTI) munkatársa által készített fotót 1969. augusztus 15-ei dátumozással, amin már minimum szerkezetkész állapotban van az épület.

De ez még nem minden. A helyet, az időpontot és a témát akkurátusan rögzítő MTI archívumában található egy olyan 1968. május 31-ei fotó is, ami az ennek a képnek a jobb oldalán látható házakat már-már teljesen kész állapotban mutatja. Ebből pedig az következik, hogy a mellékelt képnek legkésőbb 1967 nyarán el kellett készülnie, ha a Várkonyi teret még a 18 emeletes nélkül, illetve az utolsó négyemeleteseket még csak felhúzott állapotukban akarta mutatni.

Mindez persze nem fontos, maximum érdekes. Miként az is, hogy sem a hídon, sem távolabb nem látunk egyetlen autót sem. Amiből természetesen nem vonhatjuk le azt a téves következtetést, hogy 1966-67 környékén még ennyire alacsony lett volna Szolnokon a motorizáció. A magyarázat inkább az, hogy a Várkonyi tér, a Kun Béla körút és a Szántó körút kialakítása miatt volt egy időszak, amikor az autóknak és a buszoknak a torkolat felé kellett kerülniük, ha a Vosztokra tartottak.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Van, ami örök
A képen látható fotó egy 1951-ben postára adott képeslapon található. Hogy pontosan mikor készült, nem tudom, de talán a háború után. Úgy tűnik, vannak örök dolgok a városban.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki Golgota
Radnóti Miklós bori noteszének néhány lapja, fémmé dermedve Szolnokon, a Hősök terén hever. Az 1994-ben leleplezett Magyar Golgota című kompozíció lábánál, ami harmadik vagy negyedik szobra ennek a térnek. Györfi Sándor karcagi szobrászművész alkotása.

A Szoborpark további képei