Album



Miniszterelnök templommal

2019. október 12.

Egy képeslap, aminek fotójáról tudjuk, hogy ki készítette. Ez pedig akár azt is egyértelműsíthetné, hogy az eredeti Szapáry-szobor mikor került a szolnoki Megyeháza mögötti parkba. Ezt az anzikszot akár egy Szolnokon tartózkodó német katona is küldhette szerelmének 1943 nyarán.

A szolnoki evangélikus templomot, illetve előterében gróf Szapáry Gyula, egykori miniszterelnök szobrát megörökítő szolnoki képeslapot 1943. június 26-án küldték egy Marie nevű hölgynek Bécsbe. Bizonyítékom nincs rá, de akár az is előfordulhat, hogy az akkor már a Német Birodalomba címzett lapot, a német hadsereg egy katonája küldte haza. Az biztos, hogy miként az első világháború éveiből, a második időszakából is kerülnek elő olyan szolnoki képeslapok, amelyeket németül, német nyelvterületre postáztak. Ami nem lenne meglepő, hiszen Szolnok, mint vasúti csomópont és tiszai átkelő a második világháborúban is fontos hadi útvonal, és nem egyszer katonák kényszerű megállóhelye volt.

Az anziksz megírójának személyénél jóval többet tudunk a képeslap készítőjéről, Weinstock Ernőről, akinek természetesen nem ez az egyetlen, Szolnokot ábrázoló munkája. Merthogy az 1893-ban Nagyváradon született Weinstock az 1920-as évektől a budapesti Weisz fotóáruház kereskedelmi ügynöke volt. Azaz majd negyedszázadon át beutazta és végigfotózta az országot és a szomszédos területeket. Nagyon sok helyen előbb elkészített néhány jó képet, majd képeslapot csináltatott belőlük, és ezekkel tért vissza az adott településre, és eladta őket. Feltételezhetjük, hogy ebben az esetben is erről lehetett szó. És mivel Weinstock - a háború után Nagyváradi Ernő - akkurátus ember volt, akár azt is tudhatnánk, hogy ez a kép pontosan mikor készült, hiszen minden munkájánál pontosan feljegyezte, a készítés helyét és dátumát. Hagyatéka mintegy ötvenezer felvételből áll.

Erre az információra azért is lenne szükség, mert a kép előterében látható Szapáry-szobor felállításának dátuma még mindig nem egyértelmű. Azt tudjuk, hogy a Szolnok megyeszékhellyé válásában elévülhetetlen érdemeket szerzett, egykori miniszterelnök szobrának a felállításáról 1938-ban döntöttek. Az viszont nem egyértelmű, hogy Borbereki Kovács Zoltán bronz alkotását mikor állították fel. Van, ahol ezt már 1939-re teszik, máshol egy 1940. június 2-ai dátum szerepel, de 1942 nyara is felbukkan. Amennyiben Weinstock jóval a mellékelt képeslap postázása előtt készítette ezt a képet, akár egy vagy két dátumot ki is zárhatnánk. Az biztos, hogy a szobor 1944 nyarán elpusztult, csak a talapzatán lévő két dombormű menekültek meg, amelyek közül ezen a képeslapon a Kubikusok című látható.

Csak az egyértelműsítés kedvéért: a mai Szapáry-szobor és az ezen a képeslapon lévő szobor nem ugyanaz. A mostani - Simon Ferenc és Pogány Gábor Benő munkája - 2013-ban került a mai helyére, ami pár méterrel közelebb van a Tiszához, mint az itt látható eredeti szobor. E kép alapján ugyanis úgy tűnik, az eredeti Szapáry-szobor az 1932-ben elkészült Evangélikus Templom tornyával volt majdnem egyvonalban.

És akkor vessünk egy pillantást a szobron túlra is! A nagyon szépen komponált őszi képen jól látszik az akkor még alig tíz éves Evangélikus Templom. Aminek tornya a mai állapotnál még díszesebb, hiszen nemcsak a függőleges osztatok vannak meg, de a kőtömbök imitálása is. És persze a toronysapka alsó peremén is körbefut még az "Erős vár a mi Istenünk" felirat, továbbá a mainál jóval tagoltabbnak tűnik a vakolat színezése.

Mindezek mellett a távolabbi részekre is érdemes pár pillantást vetni, mert hasonló kép már soha nem lesz készíthető a parknak ugyanezen a pontjáról. Hiszen az ötvenes évektől folyamatosan épültek a Szigligeti és Táncsics utcákba azok a lakóházak, amelyek miatt a Városháza mellett álló Városi Bérház teteje már nem látható innen.

És még két apróság. Egyrészt a beton lábú, két fapallóból álló padok, amelyeknél kevés kényelmetlenebb ülőalkalmatosságot tudok elképzelni. Gyerekként utáltam, mert a háttámla alatt simán ki lehetett esni. Sokáig azt hittem, szocialista találmány volt ez az utcabútor. Számtalan képeslap azonban bizonyítja, hogy korábbi ötletről van szó. A másik pedig a templomtoronytól balra látható kandeláber, azaz a parkot és a várost is díszítő utcai lámpa. Amit a néhai miniszterelnök egykori szobrával együtt ugyancsak megőrzött ez a közel nyolcvanéves szolnoki képeslap. Hála Weinstock - Nagyváradi - Ernőnek, és képeslap ismeretlen, német feladójának.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A sikkasztó polgármester parkja
Ezen a képeslapon nem is a fotók a legérdekesebbek - bár van közöttük ritkaság -, hanem a jobb alsó sarokban lévő felirat, amely szerint a Dr. Tóth Tamás parkból láthatunk részleteket. Pár szót érdemes tehát arról is ejteni, hogy ki volt ez a mára elfelejtett névadó.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A Tiszai hajósok emlékműve
A Tiszaparti - és benne a Béres József - sétány megújulásával a Tisza-híd belvárosi lábánál lévő Lajos József dombormű környéke is megszépült. Esti megvilágításban, mintha gyertyák lennének előtte, különös a hangulata. Ezért gondoltam, hogy érdemes egy kicsit beszélni is róla.

A Szoborpark további képei