Album



Nagytemplomról a Tabánba

2024. szeptember 21.

Farkas úr leginkább a lelkiismeret-furdalását küldte el a belvárosi nagytemplom rajzolt tornyára írva a Tabánban élő Jolánkának. A városháza alatt üzletet működtető Fuchs Lipót és Fia cég gyönyörű rajzból litográfia eljárással készült, dombornyomott képeslapját 5 fillérért kézbesítette a posta.

Szolnok különböző pontjait rajzokon ábrázoló képeslapok az előző századfordulón voltak divatban. Talán a szükség hozta őket, hiszen egy ügyes kezű rajzoló kevesebbe kerülhetett, mint egy megfelelő fényképezőgép hozzáértő fotóssal, vagy egy sokszorosításra megvásárolható felvétel negatívja. A Kossuth téren, a városháza földszintjén, a mai házasságkötő terem helyén üzletet működtető Fuchs Lipót és Fia cég élen járt a szolnoki képeslapok kiadásában, így az ő "katalógusukban" is található néhány litográfia eljárással készült képeslap. Bár meg kell mondanom, ennyire szépet, mint a belvárosi nagytemplomról készült anzikszuk, még nem láttam, sőt olyat sem, amelyiken ennyire jól sikerült a dombornyomás. A lap képes oldalára helyezett virágok kontúrja ugyanis egytől egyig bele is vannak nyomva a minőségi papírba, ami leginkább a hátlapon érhető tetten.

Az anziksz képes oldalára került idillikus rajz a Templom utcát mutatja az előző századforduló és 1904 között. Hogy nem korábban, azt a nagytemplom sarkánál látható villanypózna árulja el, ami ebben az időben került a város egyik elsőnek lekövezett, sőt közvilágítással is ellátott utcájába. A mából nézve e rajz érdekessége azonban nemcsak a villanypózna és a korabeli divat, hanem az a hosszú fakerítés, ami a kép széle és a nagytemplom között látható. Pontosan ott, ahol 1914 óta a polgári leányiskola épülete áll, és ami az építkezés előtt egy amolyan promenád, sétatér, ösvényekkel átszőtt kis park volt, ahol a 19. században még a Szomorú Krisztus szobor is állt. Természetesen nem ez az egyetlen "felvétel", amelyiken még nincs ott az iskola, ám ennyire közeli képet én nem ismerek az eltűnt parkról.

A mából nézve kicsit bosszantó, hogy a képeslap küldője a rajz felső felét "összefirkálta", de megértőnek kell lennünk, hiszen ez még egy úgynevezett hosszúcímzéses kiadvány, aminek a hátsó oldalán csak a címzésnek volt hely. Akármilyen furcsa is, de tény, a képeslapkiadás hajnalán valamiért úgy gondolták, hogy az emberek majd megelégszenek a különböző képek vagy előregyártott szöveges üzenetek küldözgetésével, és nem lesz szükségük írófelületre. A képeslap azonban nagyon hamar személyes dolog lett, és ha nem volt rajta előre kialakított hely, hát a feladók oda írtak rájuk, ahová tudtak. Ebben az esetben például a templom tornyára. Igaz, még az is lehet, hogy nem véletlenül. A talán Farkas vezetéknevű feladó ugyanis azon kesereg "édes Jolánkának", hogy régen nem látta már belülről a "szolnoki római kat. templomot", de talán fordul úgy a világ sorsa, hogy ezt pótolhatja.

"Őnagysága Vincze Jolánka úrhölgyről" egész pontosan tudhatjuk, hogy hol élt 1905. február 4-én. Annak ellenére is, hogy a hátlap alján szereplő utca és házszám ebben a formában kicsit megtévesztő. Ugyanis, amikor Farkas úr megvette ezt a szép lapot, sőt 5 fillért fizetett a postabélyegért, azaz a kézbesítésért is, a szolnoki házszámok még nem az utcákhoz igazodtak, hanem az egész városban folyamatosan keletkeztek. Azaz miközben voltak egy-két számjegyű házhelyek, a megyei kórház például a város 2818-as számú telkén állt. Ám mivel tudjuk, hogy hol volt egykor a Festő utca - a Tabánban, nagyjából a mai Pólya Tibor utca helyén -, és azt is vissza lehet keresni, hogy Szolnok 103-as telke hol volt, azt mondhatjuk, hogy Jolánka nagyjából az Ady Endre úti torkolattal szemben lévő sorházak helyén vehette kezébe az ezen a szép rajzon küldött különös üzenetet.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Főpostán maradó üdvözlet
Így nézett ki Szolnok főterének déli oldala a XIX. század utolsó pillanataiban. Amikor már biztosan nem ?Piacztér? volt a neve, hiszen még azelőtt átkeresztelték Kossuth Lajosra, hogy a városban elindult az áramszolgáltatás. Márpedig ezen a képen ott sorakoznak a villanypóznák is.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Volt egy Tánc
Az egykori Szakszervezetek Művelődési Ház oldalsó bejárata fölött 2015-ig volt látható Andrássy Kurta János 1958-ban kihelyezett Tánc című domborműve. Az épület átépítésekor még reménykedtem, hogy a köztéri alkotás megmarad. De leverték, sittként kidobták. Büntetlenül.

A Szoborpark további képei