Album



Ősz a Barosson

2024. október 12.

A szolnoki vasútállomás felől érkezve a múlt század elején, egy kissé borús, kora őszi napon ilyen kép fogadhatott egy utazót a Baross és a Sütő utca kereszteződésénél. Ma az egykori 1-es ABC parkolója van ott, ahol valamikor 1907 és 1913 között a képen látható szekerek haladtak.

Gerő Ignác(z) szolnoki fényképész, aki Szigeti Henrikhez hasonló mennyiségű városképet hagyott ránk a múlt század elejéről, valamikor 1907 és 1913 között állította fel fényképezőgépét a Baross utca 10. szám előtt, a kocsiúton. Hogy korábban nem tehette, arra a legtávolabb látható, legmagasabb épület tetőszerkezete a bizonyíték, hiszen ott a Szapáry utcai kereszteződésen túl, a néhai Gorove út 16. számú telken 1907-ben felépített Népbankot látjuk. Nagyon halványan, de még így is kivehető az épület tetején álló, a város főterére - azaz a piactérre - tekintő Hermész-szobor sziluettje. A fenti intervallumnál későbbi fotózást pedig az itt bemutatott képeslap postára adásának dátuma zárja ki, hiszen Miska 1913. szeptember 20-án küldte "leírhatatlan" érzéseit a Mezőberényben élő Csermák úrleánynak.

Talán nem túlzás azt mondani, hogy Gerő Ignác(z) képe első ránézésre is egy gazdaságilag élénk, még azt is mondhatjuk, tehetős város képét tárja elénk. A helyi gazdaság működésére utal, hogy a fentebb említett Népbankon kívül egy másik pénzintézetet is látunk a fotón. A kép előterében, a Sütő utca sarkán, ott ahol ma is bank működik, az iparosok, kereskedők és gazdák bankja működött anno az alápincézett, eklektikus, emeletes házban, miként a homlokzati reklámok és felíratok is hirdetik. Ez utóbbiakról az is kiderül, hogy a bank épületében biztosító társaság is kínálta szolgáltatásait, ami ugyancsak a helyi gazdaság erejét mutatja a 20. század elején. De érdemes észrevenni a forgalmas járdák fölé belógó cégéreket is, hogy a városi kertészet létére utaló megtámasztott facsemetékről, a kövezett útról, a közvilágításról - amiket a helyi adóbevételekből tartottak fenn - már ne is beszéljünk.

Érdekes, hogy a Baross utca elejének páratlan oldala milyen jól túlélte az elmúlt évszázadot. Igaz, a Sütő utcai banképületnek ma már csak a homlokzata az eredeti, ami Szolnokon a mai napig kuriózumnak számít. A mellette álló ház 1-es ABC-kén ivódott a szolnoki köztudatba, pedig csak valamikor az ötvenes évek elején kapta meg azt a számot a földszintjén több mint hét évtizeden keresztül működő élelmiszerbolt. Jól látható, hogy az előző századfordulón ennek a háznak nemcsak az első emeletén is üzletek működhettek, második emeletén pedig elegáns lakások nézhettek a város főutcájára. Milyen fantasztikus lenne egyszer eredeti szépségében látni legalább a homlokzatát. Érdekes, hogy mellette, a 4-es számú telken, 120 évvel ezelőtt még két ház osztozott, helyükre jóval később kerülhetett a ma éppen felújítás alatt lévő épület. A Baross utca első háza pedig természetesen a Kindlovics bazár, amelynek üzleti portáljai még így is jól kivehetők.

Az összes többi ház, amikert Gerő Ignác(z) ránk hagyott a fotóján, már csak emlék. Az utca végével szemben lévő földszintes házak helyére Nerfeldék 1929-ben építették fel szép palotájukat, amit majd bő fél évszázaddal később rombolnak le, hogy a mai Árkád kerüljön a helyére. A mögöttük kilátszó Népbank Hermész-szobra valószínűleg az 1944-es ostrom idején tűnt el, a magas tetőszerkezetet pedig 1973-74-ben, a Sztár kialakításakor bontották vissza. A Baross utca legeleje, ezen a képen alig látható 1-es számú telek két háza - szerintem - ugyancsak a második világháborúban semmisülhetett meg, mert a későbbi felvételeken már csak foghíj látható azon a helyen. A bal oldali emeletes, klinkertéglás házat 1973-ban, a 4-es rekonstrukciója során bontották el, pedig - mint már sokszor megírtam - e házban alakult meg 1918-ban a Kommunisták Magyarországi Pártjának szolnoki szervezete. A Gerő Ignác(z)hoz annak idején legközelebb lévő bal oldali házban, az ugyancsak 1973-as lebontása előtt a Tiszavirág cukrászda működött, míg a háború előtt a Kalmár vaskereskedés, ahol anno sokan vásároltak kerékpárt.

Ezen a felvételen természetesen nem látszik, de azért érdemes még egy dologról megemlékezni a régi Szolnok kapcsán. Ahonnan Gerő Ignác(z) fotózott, az három szolnoki kerület metszéspontja volt egykor. A felvétel jobb oldalán lévő házak ugyanis a szolnoki V. kerületben, a balra lévők a II. kerületben, míg a képről már lemaradt Csarnok utcai saroktelek a III. kerületben állt. Azaz a képen dolgukra siető elődeink a Baross utca rövid szakaszán betérhettek akár egy belvárosi, egy katonavárosi, sőt egy ferencvárosi üzletbe is. Igen itt, Szolnokon, valamikor 1907 és 1913 között, egy kicsit borongós, őszi napon.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Mikori kép az evangélikus templomunkról?
Tökéletes kompozíció. A két villanybúrában végződő oszlop között, nagyjából középen, két fa között kandikál ki az evangélikus templom tornya. Aztán jobban megnézve ezt a szolnoki képeslapot egyre több apró érdekesség tűnik fel rajta. Építkezések megörökítése az új Dami hátsó részéről?

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A Gyermekévre emlékeztet
Az ENSZ által Nemzetközi Gyermekévvé nyilvánított 1979-re tényleg úgy emlékszem, mintha lépten-nyomon a gyerekeket ünnepelték volna, mert valahogy mindig kiderült, az az év az övék. És ennek máig vannak nyomai Szolnokon is.

A Szoborpark további képei