Album



Serénykedés a Kossuth téren

2016. április 02.

Amennyiben ennek a fotónak a hátuljára helyes dátumot írt az ismeretlen fotós - és miért ne tette volna -, akkor két dologban lehetünk biztosak. Az egyik, hogy Kovács Ferenc Munkásmozgalmi emlékművét csak 1963-ban állították fel. A másik pedig, hogy a 77 lakásos társasház előbb készült el, mint az úgynevezett Fradi-ház a Kossuth téren.

Ha alaposan szemügyre vesszük ennek a fotónak a középső részét, azaz a korabeli Kossuth tér közepét, akkor láthatjuk, hogy a teret 1990-ig meghatározó Munkásmozgalmi emlékmű még becsomagolva áll a talapzatán. Korábbi fotók és képeslapok alapján tudható, hogy maga a fehér márvánnyal borított talapzat már 1961-ben a térre kerültek, és talán a stilizált csillagokban végződő zászlórudak is előbb álltak ott, mint a szobor. Az emlékmű két oldaláról a szökőkutak is hiányoztak a korábbi felvételeken, tehát e fotó alapján azt is kijelenthetjük, hogy azok Kovács Ferenc szobrával lehettek egyidősek.

A képet nézegetve azt feltételezem, hogy a szobor elkészülte és helyére emelése után vált sürgőssé környezetének a kialakítása. Azon a bizonyos tavaszi hétköznapon, amikor az ismeretlen fotós a Néplap székház valamelyik emeleti ablakából elkészítette ezt a képet, rendkívül serény munka folyt ugyanis a Kossuth téren. A darus autó éppen valamit beemelt a Múzeum bejáratához közelebbi szökőkútba, aminek mintha még hiányozna a díszkő pereme. A másik kút káváját viszont már rakta a mester, miközben a köveket az akkor még álló Takarékpénztári épület előtt vágták a segédek. A különösebben nem lekerített építési területen készült a járda, talán az út is, miközben a munkát még lovas kocsik és taligák segítették.

A kora tavaszi időpont alapján azt feltételezném, hogy a Kossuth tér akkori átalakítását április 4-ére szerették volna befejezni. Azonban, ha ez így van, akkor mégiscsak előfordulhat, hogy a fotós rosszul jegyezte fel a kép keletkezésének dátumát. Mert azért az bátor dolog lett volna, hogy két-három nappal a korabeli ünnep előtt még így néz ki a tér. Tehát vagy márciusi a felvétel, vagy Kovács Ferenc, a Kádár-kori Szolnok emblémájává váló szobrát nem "felszabadulásunk" ünnepén, hanem teszem azt május 1-jén avatták fel.

A képet nézve azt is meg kell állapítanom, hogy a Kossuth tér első, a Megyei Tervező Vállalat által megálmodott és felépített modern társasház a Városháza - akkor Tanácsháza - és a Sztár - akkor Tisztiklub - között álló 77 lakásos épület. Ami logikusnak is tűnik, hiszen a Magyar utca végén álló földszintes házak eltüntetése lehetett a legsürgetőbb az újraálmodott tér esetében. Majd következhetett a Fradi-ház, aminek építése e fotó készítésekor már zajlottak, hiszen a Steiner Jakab és fiai féle ház mögött darut és félig kész épületvázat láthatunk. Ekkor már nyilvánvaló lehetett az is, hogy a Steiner házat előbb-utóbb le fogják bontani, hiszen a színház jegypénztárának is otthont adó társasház csak így érvényesülhetett, illetve ez kellett ahhoz, hogy a Munkásmozgalmi emlékmű a tér középpontjába kerüljön.

(Köszönet a fotóért Papp Bélának)

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki üdvözlet 4,50-ért
Szolnokról ezzel az ötképes anziksszal küldte szívélyes üdvözletét 1980-ban Békéscsabára Farkas Béla, aki saját névbélyegzővel rendelkezett. De hát ki és miért is küldött képeslapot egy ipari szövetkezet elnökének? Nem fog kiderülni. Viszont az öt szolnoki részletről újra leírok pár ismert dolgot.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Két emlék egyben
A Lengyel légió utca közepén van egy emléktábla, ami tulajdonképpen két dologra emlékeztet. Egyrészt egy nagyszerű férfira, aki két nemzet nevében kétszer szállt szembe az I. Miklós vezette Orosz Birodalommal. Másrészt a szabadságharcunk lengyel katonáira. De ez sem egyszerű történet.

A Szoborpark további képei