Album



Serénykedés a Kossuth téren

2016. április 02.

Amennyiben ennek a fotónak a hátuljára helyes dátumot írt az ismeretlen fotós - és miért ne tette volna -, akkor két dologban lehetünk biztosak. Az egyik, hogy Kovács Ferenc Munkásmozgalmi emlékművét csak 1963-ban állították fel. A másik pedig, hogy a 77 lakásos társasház előbb készült el, mint az úgynevezett Fradi-ház a Kossuth téren.

Ha alaposan szemügyre vesszük ennek a fotónak a középső részét, azaz a korabeli Kossuth tér közepét, akkor láthatjuk, hogy a teret 1990-ig meghatározó Munkásmozgalmi emlékmű még becsomagolva áll a talapzatán. Korábbi fotók és képeslapok alapján tudható, hogy maga a fehér márvánnyal borított talapzat már 1961-ben a térre kerültek, és talán a stilizált csillagokban végződő zászlórudak is előbb álltak ott, mint a szobor. Az emlékmű két oldaláról a szökőkutak is hiányoztak a korábbi felvételeken, tehát e fotó alapján azt is kijelenthetjük, hogy azok Kovács Ferenc szobrával lehettek egyidősek.

A képet nézegetve azt feltételezem, hogy a szobor elkészülte és helyére emelése után vált sürgőssé környezetének a kialakítása. Azon a bizonyos tavaszi hétköznapon, amikor az ismeretlen fotós a Néplap székház valamelyik emeleti ablakából elkészítette ezt a képet, rendkívül serény munka folyt ugyanis a Kossuth téren. A darus autó éppen valamit beemelt a Múzeum bejáratához közelebbi szökőkútba, aminek mintha még hiányozna a díszkő pereme. A másik kút káváját viszont már rakta a mester, miközben a köveket az akkor még álló Takarékpénztári épület előtt vágták a segédek. A különösebben nem lekerített építési területen készült a járda, talán az út is, miközben a munkát még lovas kocsik és taligák segítették.

A kora tavaszi időpont alapján azt feltételezném, hogy a Kossuth tér akkori átalakítását április 4-ére szerették volna befejezni. Azonban, ha ez így van, akkor mégiscsak előfordulhat, hogy a fotós rosszul jegyezte fel a kép keletkezésének dátumát. Mert azért az bátor dolog lett volna, hogy két-három nappal a korabeli ünnep előtt még így néz ki a tér. Tehát vagy márciusi a felvétel, vagy Kovács Ferenc, a Kádár-kori Szolnok emblémájává váló szobrát nem "felszabadulásunk" ünnepén, hanem teszem azt május 1-jén avatták fel.

A képet nézve azt is meg kell állapítanom, hogy a Kossuth tér első, a Megyei Tervező Vállalat által megálmodott és felépített modern társasház a Városháza - akkor Tanácsháza - és a Sztár - akkor Tisztiklub - között álló 77 lakásos épület. Ami logikusnak is tűnik, hiszen a Magyar utca végén álló földszintes házak eltüntetése lehetett a legsürgetőbb az újraálmodott tér esetében. Majd következhetett a Fradi-ház, aminek építése e fotó készítésekor már zajlottak, hiszen a Steiner Jakab és fiai féle ház mögött darut és félig kész épületvázat láthatunk. Ekkor már nyilvánvaló lehetett az is, hogy a Steiner házat előbb-utóbb le fogják bontani, hiszen a színház jegypénztárának is otthont adó társasház csak így érvényesülhetett, illetve ez kellett ahhoz, hogy a Munkásmozgalmi emlékmű a tér középpontjába kerüljön.

(Köszönet a fotóért Papp Bélának)

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Lipcsei lap, szolnoki Szentháromság
Ez az 1911-ben Szolnokról Budapestre küldött képeslap legalább két dolog miatt is érdekes a számomra. Egyrészt az egyik legjobb felvétel a város főterén egykor álló Szentháromság-szobrunkról. Másrészt bizonyítja, hogy a lipcsei Dr. Trenkler Co. fotósa valamikor 1906 nyarán több felvételt is készíthetett Szolnokról.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Melósok emlékére
A Tiszaliget bejáratánál álló Olajbányászok című, idén 30 éves alkotás 2008-ban került a mai helyére a Baross utcából. Alkotója az a haláláig a Művésztelepen élő Szabó László, akinek valószínűleg a legtöbb köztéri szobra látható ma Szolnokon.

A Szoborpark további képei