Album



Tévedések átírása

2017. február 11.

Nemrégiben került fel a nagyszerű Fortepan.hu-ra Hunyady József néhány szolnoki felvétele, ami alapjaiban írhat át néhány dolgot a Pártház és a Ságvári körút építésével kapcsolatban. Kaposvári Gyulát idézve, azt a pillanatot látjuk, amikor "szétnyílik a függöny" a város, akkor már másfél évtizede készülő körútjának a végén.

Nagyszerű lenne tudni, hogy ki volt Hunyady József, aki a hatvanas évek közepén nagyon sok részletét megörökítette a változó Szolnoknak. Őszintén érdekelne, hogy munkahelyi feladatként vagy a lokálpatrióta lelkesedéstől vezényelve fotózta a város különböző, átépítések által érintett közterületeit. Pár héttel ezelőtt bemutattam már a Fortepan.hu-ra felkerült másik képét Kádári konszolidáció címmel, amin a Magyar utca Kossuth tér felőli torkolata látható, színesben. A mostani felvételeken a mai Baross, Szapáry, Kossuth utcák illetve a Boldog Sándor István körút kereszteződése látható, szerencsére két irányból megörökítve.

A feltételezhetően 1965 kora tavaszán készült képek újabb cáfolatai egy szolnoki legendának, miszerint a Szapáry utcát 1907-től lezáró, szecessziós bankpalotának új városközpont első elemének tekinthető Pártház építése miatt kellett elpusztulnia. Ha ez így lett volna, akkor ezen a képen nem lehetne egymás mellett a már majdnem kész irodaház, illetve a földszintjéig lerombolt Kereskedelmi Bank. Hunyady felvétele számomra annak a bizonyítéka, hogy az eleve csak 30 éves fennmaradási engedéllyel épített palotát - amiben a legendás Szigeti Henrik is sokáig dolgozott, illetve ahonnan rengeteg kép készült Szolnok korzójáról és főteréről - az akkori Ságvári körút összenyitása miatt bontották el. Közel két évtizeddel azt követően, hogy egyébként is el kellett volna tüntetni. És ismét tegyük hozzá, a körút kialakításának terve nem a Rákosi- vagy Kádár- kor terméke, hanem évtizedekkel korábbi ötlet, amit 1946-ban, még a koalíciós időkben is megerősítettek.

E két kép cáfolata egy másik, általam eddig evidenciaként kezelt dolognak, aminek forrása Kaposvári Gyula Szolnok 900 éves évfordulóra megjelent munkája. Abban szerepel ugyanis, hogy az ötvenes évek elején, a mai Várkonyi tér felől építeni kezdett Ságvári körút a hatvanas évek végére készült el, és a Kereskedelmi Bank elbontásával mintegy "szétnyílt a függöny" a nagy építkezés végén. E kép alapján teljesen világos, hogy a függöny szétnyitására már 1965-ben sor került, ráadásul jóval a körút lakóházsorának teljes elkészülte előtt. Eddig azt gondoltam, hogy a közel húsz évig épülő lakóházak közül a mai Boldog Sándor István körút 1-3. szám alatt álló, azaz a Kossuth utca sarkán lévőt adták át utoljára. E felvétel azonban egyértelművé teszi, hogy a néhai Sportbolt és a Hubay utca közötti tömbök készültek el legkésőbb.

Hunyady József felvétele - amennyiben helyes a dátumozása - azt is alátámasztja, hogy Szolnok új városközpontjának első elemét, a Magyar Szocialista Munkáspárt mindenféle helyi szervezeteinek székházát csak 1965-ben adták át, szerintem április 4-én. Ezen a kora tavasziasnak tűnő képen nekem úgy tűnik, az irodaház még üres, sőt a tetejét építési korlátok védik, miként a túloldalon lévő lakóház is lakatlannak látszik. Minimális építészeti tudásommal azonban azt feltételezem, hogy a Kereskedelmi Bank romjai maximum pár hétig csúfíthatták még a környéket.

Mivel a fotós két irányból örökítette meg a kereszteződést, a mai Baross - akkori Beloiannisz - utca elejére is ráláthatunk. Ami bennem két kérdést vet fel. Egyrészt rengeteg szó esik a Kereskedelmi Bank elbontásáról, viszont soha nem hallottam még a Baross utca legelején - az 1-es számú telken - álló, néhai Hungária kávéház épületének eltűnéséről. Vajon mikor bontották el azt az épületet, ami valahol a mai parkoló és az egykori aluljárók helyén állhatott? Az utolsó, erről az épületről készült és általam ismert felvétel - a mellékelt fotó - szerintem a XX. század elejéről való.

És egyértelműen semmi köze nincs a Hunyady József második képének bal szélén, az építési terület kerítése mögött látható, ferde tetős házhoz. Ami szerintem egy hosszabb távra tervezett felvonulási épület lehetett. Létezésén ugyan a mából nézve csodálkozhatunk, ám a korabeli beruházási sebességeket, illetve a rendelkezésre álló technikát ismerve nem meglepő, hogy a hatvanas évek elején egy komplett lakóház felhúzása tűnt a legkézenfekvőbb megoldásnak egy ekkora bontás és építkezés kiszolgálásához.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Egy hely, két kép, két kor
Van két képeslapom, amelyekhez - szerintem - ugyanarról a tekercsről származó fotókat használtak. Tulajdonképpen a szolnoki evangélikus templomot ábrázolják, csak más kivágásban. És más képaláírással. Igaz, a kiadás között eltelhetett legfeljebb négy év.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Múltról is Zenélő
Még nem volt neve a térnek, amikor a Zenélő című szobrot oda helyezték. Alkotója, aki húsz évig volt a Szolnoki Művésztelep lakója, művei révén sok helyi gyerek ismerőse, az avatáskor már nem itt élt. A szobor története akkor kezdődik, amikor a szövetkezeti tagok még kórusokban énekeltek.

A Szoborpark további képei