Album



Tisza-part fák nélkül

2014. június 14.

Az ötvenes évekre jellemző silány papírra nyomtatott képeslaphoz használt fotót a Tisza-parton ma is álló, igaz már nem működő tárház tornyából készíthették néhány évvel a háború után. Legalábbis azt gondolom, hogy a folyó menti fák a harcoknak eshettek áldozatul, pótlásuk pedig akkor még nem kezdődött el.

Hogy ez a fotó csak a második világháború után készülhetett azt a jobb felső sarkában látható Tisza-híd bizonyítja. Mert mint köztudott, az itt látható híd az 1944-ben felrobbantott első vasszerkezetes híd pótlására épült 1946-ban, hogy aztán 1962-ig szolgálja a várost és a 4-es úton közlekedőket. A fotózás pillanatát pedig azért teszem a negyvenes évek végére, az ötvenes évek elejére, mert bár dátumozás vagy bélyegző nincs a képeslapon, a jellegzetes felirat és a rettentő vékony papír az ötvenes évek első felére volt jellemzi. Azaz a fotós is csak ezt megelőzően mászhatott fel a tárház 10-12 emelet magas tornyába, ahonnan a háborús pusztítás nyomaitól már megtisztított város képe tárult elé.

Ha jól megnézzük a képeslap előterében lévő síneket és raktárokat, akkor megállapíthatjuk, hogy az egykori tárház területe a tízemeletes diákszálló - korábban ÁÉV munkásszálló - előtti parkolóig tartott. A sínek végén látható emeletes ház helyén ma már egy társasház áll, mögötte pedig - a híd felé haladva - a vízirendőrség, a városi kollégium található.

Ez az emeletes ház még negyedszázaddal később is itt állt, amint az egy a blogSzolnokon éppen két évvel ezelőtt közölt fotón is látható. A hetvenes évek közepén, szerintem ugyanabból a toronyból készített színes fotón még a sínek és a raktárak is megvannak a ma már üresen álló főiskola helyén. Nem véletlenül. A két fotózáshoz helyet biztosító tárház ugyanis a harmincas évek végétől fontos raktár és átrakóhely volt. Amikor még nem a pusztulás volt a sorsa, hajón, vonaton és közúton hozták ide, majd tárolás vagy átrakodás után ugyanilyen módon szállították el a gabonát. Azaz talán nem túlzás azt mondani, hogy az ország egyik éléskamrája volt az az épület, ahonnan ez a két fotó készült.

Az ötvenes években megörökített fotón még jól látható, hogy a belvárosi templomhoz kapcsolódó rendház mögött, a mai Mártírok útjától a sétányig, milyen hatalmas kert terült el. Később ebből csípték le a vízirendőrség és a kollégium telkeit, majd a nyolcvanas évek végéig ezen a helyen állt a városi szabadtéri színpad is. Nagyjából ott, ahol nem régen a Mustármag óvodát adták át.

A sajnos nem túl jó minőségű fotón a belvárosi nagytemplom és a református templom mellett a bal szélen a Szapáry úti bérház, mellette a Kossuth téri múzeum emelkedik ki a többnyire még földszintes vagy egyemeletes házak közül. A nagytemplom tornyától jobbra pedig talán a megyeháza, a hídon túl pedig mintha a vártemplom lenne látható.

Ami azonban igazán szembetűnő, az a kopár Tisza-part. Ott, ahol ma szinte erdősáv húzódik, még bokrokat is csak jó szándékkal vehetünk észre. Azaz, ha valaki nem cáfolja meg, akkor azt kell gondolnom, hogy a szolnoki Tisza-parthoz elengedhetetlenül hozzá tartozó fasor körülbelül 60-65 éves lehet.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Négy templom meg a malom
Egyértelmű, hogy Szigeti Henrik e képeslapon közzétett fotója sokszor, sokféle kivágásban került anzikszokra. Miként ennek az 1904. szeptember 15-én postára adott lapnak köszönhetően az is világos, hogy az eredeti fotó 1899 és 1904 között készülhetett a Tisza szolnoki nagy kanyarjánál, nagyjából a mai dohányfermentáló alatt.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Jubileumi park emléktábla
Művészeti értéket nem nagyon hordoz ez a négy évtizedes, egyik sarkán jó pár esztendeje törött emléktábla. A rajta látható információk sem adnak pontos eligazítást elhelyezésének okairól, ám sejthető, hogy miért is került a Kun Béla körúti házak mögé.

A Szoborpark további képei