Album



Van, ami örök

2011. január 19.

Annak idején azért vettem meg ezt a képeslapot, mert viszonylag ritkán kerül a kezembe olyan szolnoki lap, amelyik nem a Kossuth teret vagy a Tisza-partot és környékét ábrázolja. Vagy, ha elő is kerültek ilyen anzikszok egy-egy helyszínről alig lehetett újabb, korban később készült felvételt találni a városnak ugyanarról a pontjáról.

A kép könnyen azonosítható. A jobb oldalon álló két "palota" ma is pontosan ugyanígy néz ki. Talán csak romosabbak, mint ezen a hatvan-hatvanöt évvel ezelőtt készült felvételen. Szerintem a bal oldalon, a fák takarásában álló ház is áll még a Zrínyi utca sarkán, csak az utóbbi időben kicsit átépítették és bővítették.

Ami mai szemmel megdöbbentő, az a forgalom hiánya. Az árnyékokból úgy tűnik, valamikor koradélután készülhetett a felvétel. Az üzletek nyitva vannak, azonban a város legforgalmasabb utcáján egyetlen járművet, de még egy lovas szekeret sem látunk. Holott a Baross utcának ez a szakasza - mondhatjuk, hogy bő évszázadon keresztül - a Tisza-hídhoz vezető út volt, azaz a keleti országrészt kötötte össze a fővárossal.

Hol lehetnek az autók? A háború előtt már megindult a buszos tömegközlekedés a városban, korábbi lapokon konflisok és szekerek sora látható. A járműhiányból következtethetnénk arra, hogy a fotó az ötvenes években készült, amikor szinte nullára csökkent a hazai járműállomány, ám a dátumozás ezt nem támasztja alá. Sokkal valószínűbb, hogy 1945 után, de még 1948-49 előtt készült a felvétel, amikor a háború okozta károk miatt volt kevés jármű.

Amikor eldöntöttem, hogy ezt a képet is felteszem az Album rovatba, nagyjából ennyit szerettem volna elmesélni róla. Aztán a napokban kicsit figyelmesebben is végigmentem ezen az utcán, és szinte azonnal bevillant, hogy vannak örök dolgok a városban. Nézzék meg a kép jobb sarkát! Látják ott az erkély alatt a Hentes feliratot? Ma is pontosan ott van.

Nem tudom, mikor nyitott ott a hentesüzlet. Csak emlékeimre hivatkozhatok, miszerint az elmúlt 25 évben biztos, hogy működött ott ilyen bolt. De az 1951-ben feladott képeslap arról tanúskodik, hogy jóval régebben is csattogott ott a hentesbárd.

Rendszerek jönnek, rendszerek mennek. Ha ez a képeslap 1948 előtt készült, akkor a Baross utcai hentesüzlet már működött a koalíciós időkben, nyitva lehetett Rákosi és Kádár alatt, túlélte a rendszerváltást és az elmúlt évtizedeket is, ezernyi hivatalt, hivatalnokot, szabályt és utasítást. Valószínűleg, egyetlen dolog nem változott: a vevők.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Azok az ötvenes évek
Mozgalmas szolnoki hétköznapot örökített meg a fotós, valamikor az ötvenes évek második felében, hogy aztán még egy évtizeddel később is forgalomba legyen ez a képeslap. Amit jobban megnézve döbbenek rá, ma már csak a Kiglovits-bazár épülete áll a képen látható házak közül.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Elrejtett másolat
A kétszeres Kossuth-díjas szobrászművész, Medgyessy Ferenc egyetlen Szolnokon álló alkotásáról nemcsak kevesen tudják, hol áll, de szinte senki sem nézheti meg közelről. A Szoptató anyával a régi ezer forintos hátulján még ma is előbb találkozhatnak, mint a maga, közel három méteres valóságában.

A Szoborpark további képei