[Naplóm]

Feladtuk a leckét

2024. június 10.

Magunknak és Szolnoknak. Azzal, hogy június 9-én polgármestert váltottunk, aki testületi kisebbségben lesz kénytelen nekivágni a ciklusának. Persze, ebből még jól is kijöhetünk. A kérdés, hogy a helycsere, a béna kacsa időszak miként fog sikerülni, és kik nőnek fel az új kihívásokhoz.

Sokan látták fontosnak június 9-én, Szolnokon is, hogy éljenek demokratikus alapjogukkal, és döntsenek lakóhelyük első emberéről, és a vele együtt elvileg 2029-ig hivatalban lévő képviselőkről. Lehet visszafelé okoskodni, hogy a vasárnap este előállt eredményt milyen európai és országos tendenciák befolyásolták, milyen helyi árulások és gerinctelenségek alakították, a kampány minősége miként hatott a választókra, de ezek már vízgereblyézések, az eredményen nem változtatnak. Szerintem Szolnok akkor járna a legjobban, ha végre mindenki lenyugodna, mindenki elfogadná bő 30 ezer ember döntését, a kialakult helyzetet pedig olyan adottságnak tekintenénk, amiből meg kell próbálni kihozni a legtöbbet. Június 10-től már nem a kampány, azaz a múlt a kérdés, és még csak nem is a számszerűsíthető eredmények, hanem az, hogy ki, mihez tud kezdeni az új helyzettel.

Pártállástól és szavazattól függetlenül leszögezhetjük, Szolnok történelmében lezárult egy időszak, amit a város eddigi leghosszabb ideig, 18+4 évig hivatalban lévő polgármesteréről - Kludik Gyula (1890-1911) ugyan 21 évig és egyfolytában volt a város első embere - Szalay-időszaknak fognak nevezni. Az, hogy korszak lesz-e belőle, az utókoron és a visszafelé egyre objektívebb értékelésen fog múlni. Az azonban bizonyos, hogy ezt az értékelést nagyban befolyásolja majd a távozás mikéntje, aminek tónusára két dolog valószínűleg hatással lesz. Az egyik, hogy nem Pokorni-effektus, azaz időszakot lezáró nem indulás történt, hanem a választók mutattak ajtót. A másik, hogy a magyar önkormányzatiság történetében eddig ismeretlen időszak áll előttünk, amikor néhány hónapig még az előző polgármester és testület teljes joggal eljárhat, miközben már tudják, kiknek kell átadniuk a város kulcsát. Az Amerikai Egyesült Államokban, amikor már van megválasztott új elnök, de még nem tette le a hivatali esküt, béna kacsa időszakának nevezik ezt a terminust, ami nagyjából kettő és fél hónapig tart. Előttünk közel kétszer ennyi idő áll, hagyományok és gyakorlatok nélkül, ami sok személyes és a városra nézve is súlyos kárt okozhat.

Jelen tudásunk szerint a valamikor októberben megalakuló új szolnoki képviselőtestületnek 17 tagja lesz, mivel az új polgármester, Györfi Mihály egyéniben is mandátumot szerzett. Kilencen a kormánypárt, heten az új polgármestert támogató szövetség színeiben lettek képviselők, míg egy listás helye lesz az LMP-nek, akiket a kampány alatt nehezen lehetett volna azzal vádolni, hogy Györfit kedvelik. Ezt a helyzetet mi, szolnoki választók állítottuk elő. Kérdés persze, hogy a 9-1-7 szavazatarányú testület miként sáfárkodik ezzel. Előállhat egy folyamatos állóháború, ami senkinek, és főleg Szolnoknak nem lesz jó. Mert mondjuk a többség azzal lesz elfoglalva, hogy miként zárhatja karanténba a szolnokiak többsége által mégiscsak megválasztott polgármestert, akinek meg nem lesz más lehetősége, mint a tehetetlenségért a többséget, ráadásul az előző másfél évtizedet is uraló többséget hibáztatni, visszafelé, rájuk mutogatni. És csak a haladásra és a fejlődésre nem marad idő és energia. Ráadásul nem vigasztalhat majd bennünket, hogy meg fog mutatkozni: kinek a párt és kinek a város. Egy ilyen acsarkodásba Szolnok bele fog rokkanni, holott a most mandátumot szerzőknek is elemi érdeke, a városlakók számára is értékelhető eredményeket felmutatni.

Merthogy érdemes azt is szem előtt tartani, hogy a testületbe bejutott két politikai erő óriási kihívás előtt áll Szolnokon. A kormánypárt elvesztette helyi erős emberét, ám ezzel megnyílhat előtte az út a fiatalítás, a becsontosodott személyzeti struktúra és elkényelmesedés lebontása, magyarul önmaguk dinamizálása felé, aminek hiánya szerintem a mostani pofon egyik kiváltója volt. A város vezetésére felhatalmazást szerző ellenzéki képviselőknek pedig lényegében nulláról kell kezdeniük szervezeti hátterük újjáépítését, vagy valami teljesen új keretek kitalálását, ugyanis az eddigi ellenzéki pártokat a mostani szavazás tulajdonképpen leküldte a pályáról. Lehet persze mindkét oldalon önámítani, hogy ez nem így van, ami szerintem önbecsapás lenne. Főleg, hogy a szolnoki testületbe mandátumot szerzett pártoknak néhány héten vagy hónapon belül - nagyon valószínű -, egy újonnan építkező párttal (TISZA) is szembe kell nézniük. Azaz senki sem ülhet a babérjain.

Ám kérdés, hogy egy ilyen bonyolult feladathoz melyik oldalon, kik lesznek képesek felnőni. Márpedig ez fogja megmutatni, hogy június 9-én újabb felejthető figurákat, vagy végre valódi helyi politikusokat választottunk, akiknek nemcsak szólamok szintjén lesz első a város, a szolnokiak, hanem tettekben és kompromisszumokban is képesek valami újat, a választók részéről régóta elvárt, ám szokatlant mutatni. Ezért mondom, hogy tegnap feladtuk a leckét magunknak és Szolnoknak.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Bringa és szecesszió
Ez a feltételezhetően Szigeti Henrik által készített 111 éves fotó nemcsak azért érdekes, mert vadonatúj állapotában mutatja a Szapáry és a Baross utca torkolatából nagyjából 55 éve elbontott szecessziós banképületet, hanem mert talán az első szolnoki, nem műtermi kép, amin kerékpáros látható.

Az Album további képei
 

AKB

Volt két mozi
Szolnok belvárosában, a Sütő utcában működött a város egyetlen, állandó kertmozija, amit az akkori Ságvári körúti Vörös Csillag mozin keresztül lehetett megközelíteni. A nyolcvanas évek végén felszámolt szabadtéri mozi helyén volt aztán Szolnok egyik első autószalonja. A Nemzetire átkeresztelt Vörös Csillag filmszínház pedig a pláza megnyitásával zárt be. De már ennek is bő két évtizede. Hiába, jó ötlethez idő kell. Még ha közben az idő vasfoga meg is eszi a múlt maradványait.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kubista figyelő
Vár? Figyel? Őriz? Mindhárom igaz lehet Czinder Antal egyetlen szolnoki köztéri alkotására, a néhai KISZ-táborban található Ülő fiú című szoborra. Az embernagyságú, körülbelül egy méter magas talapzatra helyezett mészkőalkotás hat év alatt készülhetett el, és 1979 májusában került a helyére.

A Szoborpark további képei