Szobor Park Szolnok



Egy hős honvéd emléke

2017. január 06.

A József Attila és a Százados út kereszteződésében, az egykori laktanya sarkánál immár 85 éve emlékeztet tábla egy 90 évvel ezelőtti balesetre, amikor a közeli kubikgödörbe beszakadó Oreskó Sára és Herbst Jenő szerelmespárt Hanzély Pál honvédhadnagy és társai megmentették, ám a tiszt életét vesztette.

Mai térképek is őrzik annak a kubikgödörnek az emlékét, amely nagyjából a József Attila és a Bán utca sarkán lévő NHSZ - korábban Remondis - telephely hátsó részén terülhetett el a múlt század első évtizedeiben. Csak feltételezem, hogy a mai Tópart utca közelében lévő "tó" a környékbeli építkezések - vasút, járműjavító, laktanya - során keletkezett. Az 1927. január 8-án történt baleset leírásaiból viszont tudható, hogy a környékbeliek - így a közeli honvédlaktanya katonái - a korábbi években is korcsolyáztak rajta telente. Legalábbis erre utal, hogy az ugyancsak az Oreskó Sára és Herbst Jenő segítségére siető Mészáros Ferenc szertárnokról a korabeli tudósítók fontosnak tartották megjegyezni, hogy az előző két évben három beszakadó ember életét mentette meg ugyanitt.

A többek által - például Cseh Géza és Kósa Károly - közreadott történet szerint 1927. január 8-án is sokan korcsolyázhattak a "tavon", többek között Oreskó Dezső, ipariskolai tanító 19 éves lánya és annak cukorgyári vegyészként dolgozó vőlegénye. Valamikor délután négy körül szakadt be alattuk a jég, és először Kozák Gyula MÁV tisztviselő sietett a segítségükre, ám ő is beszakadt. Ekkor érkezett oda, az ugyancsak ott korcsolyázó Hanzély és Lemberkovits Antal főhadnagy, akik közül az előbbi a fiatal lányt próbálta partra juttatni. Közben többen is próbáltak segíteni az immár négy vízben lévőn, köztünk Dankó Antal honvéd őrvezető, aki először az elmerülő Hanzély után ugrott a jeges vízbe, de végül Oreskó Sárát mentette meg. Herbst Jenőt végül a már említett Mészáros szertárnok segítette partra, így csak a 22 éves honvéd hadnagynak nem sikerült élve kijutnia a vízből. Holtestét aznap este emelték ki, és megállapították, hogy valószínűleg összeakadó korcsolyái okozhatták a vesztét.

Hanzély Pált négy nappal később, katonai tiszteletadással, magas rangú tisztek és állami vezetők jelenlétében, többek között a város és József főherceg képviselőinek részvétele mellett helyezték örök nyugalomra a fővárosi Farkasréti temetőben. Koporsójára Horthy Miklós kormányzó ezüst vitézségi érmét is elhelyezték, ami mutatta, hogy a fiatal tiszt önfeláldozását nem egyszerű balesetnek tekintették. Ami azonnal érthetővé válik, ha Hanzély családjának történetét is ismerjük.

Hanzély Pál még a Monarchia idején született (1905) a felvidéki Rozsnyón, ahová 14 éves korában bevonultak a frissen létrejött Csehszlovákia csapatai. Cseh Géza levéltáros dolgozatában olvashatjuk, hogy ezt követően Hanzély apját, Dobsina város tiszti ügyészét az új ország, új hatalmai bebörtönözték, ahol nem sokkal később tüdőgyulladásban meghalt. A tragédiát fokozta, hogy egy évvel később bátyja, Hanzély János a budapesti Ludovikán balesetet szenvedett, és pár nap múlva vérmérgezésben elhunyt. Így a Trianonban megcsonkított Magyarországra áttelepülő fiatal honvédtiszt özvegy édesanyja egyetlen támasza lehetett volna, ha 90 éve nem siet egy fiatal pár megmentésére.

A fentiek fényében érthető, hogy sírjára már 1929-ben díszes síremlék került, miként az is, hogy halála évében Szolnokon utcát neveztek el róla - a laktanya mögötti, későbbi Sándor Pál, jelenlegi Meggyes László -, illetve 1932-ben felavatták a ma is látható emléktáblát a laktanya sarkánál.

Az egy külön történet, hogy az önfeláldozó honvédról elnevezett utcát 1972-ben a szolnoki születésű, marxista filozófus, 1919-es kommunista, 1956 utáni párttitkár, Sándor Pálra keresztelték, ami 2013-ig nem is változott. Igaz, számomra kicsit érthetetlen módon akkor sem kapta vissza a Hanzély nevet, hanem a Széchenyi lakótelep egyik kevésbé ismert, bár honvédségi szempontból jelentősebb közterületét - a volt katonai kollégiumhoz vivő utcát - nevezték el róla.

Az viszont elvitathatatlan, hogy az 1932-ben elhelyezett emléktábla végig a helyén maradhatott, sőt, mint Cseh Géza írja, akkor is került oda egy-egy gyertya vagy koszorú, amikor még nem rendeztek ott minden évfordulón városi ünnepséget.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Beloiannisz 3. hátulról
A Magyar Nemzeti Levéltár szolnoki intézményében őrzött 1973-as fotósorozat több darabját bemutattam már. E kép értékét azonban nem a szolnoki KMP szervezet megalakulásának helyszínéül szolgáló épület hátsó frontja adja, hanem hogy maradt fotó a Csarnok utca 2. számú házról is.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Húsz éve még állt
A Szentháromság téren, körülbelül a Mária utca torkolatával szemben, nagyjából a mai a Cserkészház bejárata előtt húsz évvel ezelőtt még biztosan állt Kamotsay István különleges alkotása. A talán 1974-ben felállított "rozsdaszobor" az elmúlt két évtizedben tűnt el nyomtalanul.

A Szoborpark további képei