Szobor Park Szolnok



Kátay Endre emléktábla

2012. január 03.

Véletlenül bukkantam az Alcsi városrészben lévő Tulipán kocsma falán Kátay Endre színművész emléktáblájára, amiről kiderül, hogy a nagyszerű színész Szolnokon született. Február 23-án talán friss koszorú is kerül a tábla alá.

Aki az 1986-87-es színházi évadban látta Schwajda Lúdas Matyiját a szolnoki színházban, az szerintem soha az életben nem fogja elfelejteni Kátay Endrét, aki a darabban "Döbrögi Mátyás elvtárs, népi származású pozitív hőst" alakította, valami frenetikus módon. Azt hiszem, akkor kezdtem kapizsgálni, hogy mi a groteszk, a maró gúny és a sorok között elmondott igazság.

Kátay Endre 1985-től volt a Szigligeti meghatározó színésze. Paál István nem máshonnan, mint a pár évvel korábban alakult fővárosi Katona József Színházból csábított ?haza?. Persze lehetett volna akár korábban is szolnoki színész, hiszen 1926. február 23-án itt, az Alcsi városrészében, a Tulipán kocsma emeletén látta meg a napvilágot. Azért ott, mert a nevezetes fogadót édesapja működtette, aki később a Tabánban is vitt hasonló vendéglőt. Az ifjú Kátayt talán nem is színésznek szánta a család, hiszen nemcsak apja, de nagyapja is vendéglátós volt, aki a vasútállomás előtt álló Kossuth fogadót vitte.

Kátay Endre 1949-ben kezdte a pályáját a Szegedi Nemzeti Színházban, amit bő három évtized után csak a fővárosi Nemzeti miatt hagyott el. Majd következett a Katona, aztán pedig a Szigligeti, ahol 1992-ben másodikként kapta meg a társulat szavazata alapján a Bodex-gyűrűt. Nem mondhatnánk, hogy elhalmozták díjakkal, hiszen e mellett csak 1963-ban kapott Jászai- és 1994-ben odaítélt Aase-díjakat említik az életrajzai. Ez utóbbi érdekessége, hogy a Gobbi Hilda által alapított, a legjobb epizódszereplőnek járó elismerést Sebestyén Évával együtt kapta meg.

Kátay Endre filmekből is ismerős lehet. A tanút kívülről fújók biztos fel tudják idézni Csetneki alakját, aki feljelentette Pelikánt. A fiatalabbaknak pedig minden bizonnyal beugrik a 6:3 kórházi portása, ami az 1999-ben Szegeden elhunyt nagyszerű színész egyik utolsó alakítása volt.

A szülőház falán 2009. június 1-jén, Kátay Endre halálának 10. évfordulóján avatták fel az emléktáblát. A Tulipán mai működtetői is büszkék lehetnek a ház szülöttjére, hiszen a tábla melletti ablakból, egy régi fotón, Kátay Endre néz ránk.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Gimi és park
A szolnoki gimnázium épületéről fennállásának első 50 évében elég sok képeslappá lett fotó jelent meg. Ezek részben abban is segítenek, hogy az iskola előtti park ki- és átalakulását nyomon tudjuk követni. Feltételezem, ez a felvétel az első világháború utáni állapotot mutatja.

Az Album további képei
 
hirdetés Így helyes - Dalok és novellák Szolnokról

AKB

Sárga üvegek
Azok a sárga drótüvegek talán már ötvenévesek is elmúltak. Akkor kerülhettek az egykori tiszaligeti TITÁSZ-üdülő erkélyére, amikor azt nem kevés társadalmi munkával megépítették. Jó ideje nincs már TITÁSZ, és társadalmi munka sem, ám azok az üvege még bírták. A Tiszavirág-híd mellett is 13 évig. Aztán történ valami. Fokozatosan és szisztematikusan múltidőbe kerültek. Nincs tanulság, nincs következtetés, nincs már sárga drótüveg.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az építés emlékére is
A Szobor Park Szolnokban helyük van az itteni emléktábláknak is, amelyek épp oly sok üzenetet hordoznak a városról, mint a szobraink. Például a Várkonyi tér 20. számú ház építésének dátumára emlékeztető az épület bejáratánál.

A Szoborpark további képei