Szobor Park Szolnok



Régi sajtó emléke

2022. január 07.

A Magyar Sajtó Napja alkalmából minimum húszszor koszorúzták meg hivatalosan a Kossuth tér 3. szám alatt található társasház homlokzatán ma is látható emléktáblát. Persze nemcsak azért nincsenek már ünnepségek a könyvtár melletti épület előtt, mert 32 éve máskor ünnepel a magyar sajtó.

Mivel ez az alapvetően a Szolnoki Munkás című lap indulásának félszáz éves jubileumára elhelyezett emléktábla immár másfélszer annyi időt töltött a demokráciában (32 év), mint a népi demokráciában (20 év), eszébe ne jusson valakinek, hogy el kellene távolítani a helyéről Szolnok egyik utolsó szocialista emléktábláját! Nemcsak azért, mert legalább annyira kínos lenne ennyi év után észrevenni, a homlokra csapni és eltüntetni, mint volt pár éve a Tiszaliget bejáratától a Fáklyavivőt elbontani. Ráadásul a Kossuth téri emléktábla minden szava igaz, amire emlékeztet, a megörökített esemény Szolnok történelmének része, még akkor is, ha ma már nincs hivatalos főhajtás előtte. (Koszorú persze olykor mostanában is kerül a tábla alá.) De menjünk sorba!

A Magyar Sajtó Napját 1990 óta ünnepeljük március 15-én, annak emlékére, hogy Petőfiék 1848-ban a magyar sajtó szabadságát is kívánták a Tizenkét pontjukban. A sajtónapi ünnepség erre a napra helyezéséről még az utolsó szocialista parlament döntött 1990. február 14-én, igaz, már nem a népköztársaságban, hanem a köztársaságban. Leváltva ezzel a korábbi Magyar Sajtó Napját, amit 1988-ig december 7-én, az első Magyar Köztársaság idején, 1918-ban indult Vörös Újság első megjelenéséhez kötöttek. Igaz, erről az "ünnepnapról" csak 1957-ben született döntés, hiszen a Rákosi-korszakban a Szabad Nép első illegális számának a megjelenésének évfordulóján (1941. február 1.) ünnepelték a sajtót.

Arról sajnos semmit sem tudok, hogy milyenek lehettek ezek az ünnepségek 1957 előtt Szolnokon. Az viszont könnyen kideríthető, hogy 1969-tól a Kossuth téri emléktáblánál emlékeztek a sajtó helyi munkatársai, mint az előző bekezdésben írtam: minden év december 7-én. Azért 1969-től, mert akkor volt félszáz éve, hogy megjelent a Szolnoki Munkás című lap - ami tulajdonképpen a Tanácsköztársaság helyi újságja volt, szerkesztői között pedig többek Pálfy Jánossal és Orosz Györggyel -, így 1969. március 20-án helyezték el Kiss Kovács Gyula szobrászművész emléktábláját. Két évvel azután, hogy a mai könyvtár és múzeum között egykor álló egyemeletes Tiszavidéki Takarékpénztár épületét elbontották, és felépült a jelenleg is ott álló társasház. Ahol így 1988 decemberéig évente koszorúztak a megyei napilap, a Szolnoki Rádió, a lapkiadó vállalat, az MTI és a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) helyi csoportjának tagjai. Emlékeim szerint 1989-ben már nem volt megemlékezés a táblánál.

A nem túl bonyolult dombormű - tetején stilizált Szolnoki Munkás újságokkal - Kiss Kovács Gyula (1922-1984) Munkácsy-díjas, Érdemes Művész egyetlen szolnoki munkája. Az alkotó nevéhez az ötvenes évek elejétől haláláig közel félszáz, magyarországi köztéri szobor köthető. Közülük talán a legismertebb a Szeghalmon található Kubikus emlékmű. Persze ő is számtalan felszabadulási szobrot és munkásmozgalmi alakot készített (többségüket mára el is bontották), miközben történelmi hősök (Dózsa, Hunyadi) és több kedves figurák (kiskatona, macik) is kikerült a kezei közül. Érdekes lenne megtudni, hogy annak idején miért éppen ő kapta ezt a megbízást.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Háború és béke Szolnokról
Egy frontra tartó vagy onnan hazatérő német katona küldte a mellékelt képeslapot Szolnokról Berlinbe 1915. szeptember 21-én. "A hadra kelt seregtől" bélyegzővel ellátott, Budapesten katonailag felülvizsgálták képeslap a még békés Szolnok korzóját mutatja, talán a háború előtti nyáron.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Alapos emléktábla
A Baross utca 9. számú ház utcafrontján május 14-én helyezte el a Szolnoki Római Katolikus Egyházközség Dr. Tóth Tihamér, az 1939-ben elhunyt veszprémi püspök emléktábláját, ami jelenleg nemcsak a város legújabb ilyen mementója, de talán a legalaposabb is.

A Szoborpark további képei