[1xvolt]

900+50: Munkás-paraszt szövetség

2025. január 09.

Szolnok első írásos említésének 900. és hazánk "felszabadulásának" 30. évfordulójára, valamint az MSZMP XI. kongresszusa tiszteletére sok minden épült Szolnokon. Volt, ami időre elkészült, volt, ami csúszott, van, amit ma is használunk, van, ami évek óta az enyészeté. Például a Szövetség.

Szolnok első írásos említésének 950. évfordulóján új sorozat indul a blogSzolnok 1xVolt rovatában. A következő hónapokban azokat a beruházásokat és mai állapotukat szeretném sorra venni, amelyekről úgy tartja a "szolnoki hagyomány", hogy a város 900 éves jubileumára épültek. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy az 1975-ös jubileumi évre nem minden készült el, volt olyan beruházás, ami majdnem három évet csúszott. Sőt olyan is - mint például a Szövetség ABC -, amit a jubileumi év megnyitása előtt átadtak.

Ugyanakkor így az elején azt is érdemes rögzíteni, hogy a beruházások többsége nem azért indult el, mert ilyesmivel akarták ünnepelni a Szolnok 900-at, hanem mert azok többségére szükség volt, aztán valahogy éppen 1975 környékén készültek el. Így 50 év távlatából talán azt sem árt tudatosítani, hogy Szolnok első írásos említésével a hetvenes évek első fele előtt nem nagyon foglalkozott senki. Az 1075-ös oklevél inkább jó apropó volt ahhoz, hogy ne csak hazánk "felszabadulásának" 30. évfordulóját, a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) XI. kongresszusát, és ezzel együtt a negyedik Ötéves terv eredményeit ünnepelje a város, hanem 1945 előtti gyökerekkel a szocialista fejlődést is történelmi kontextusba helyezze. (Fotó: Dombi Gábor gyűjteménye)

Az Ady Endre út 7. szám alatt ma üresen álló Szövetség története azelőtt kezdődött, hogy a garamszentbenedeki alapítólevéllel és tartalmával alaposabban foglalkozni kezdtek volna Szolnokon. A Szövetség, pontosabban a Zagyva-parti lakótelepet ellátó ABC akkor is felépült volna, ha semmilyen évforduló nincs, sőt eredetileg jóval 1975 előtt kellett volna elkészülnie. Ez ugyanis egy tipikus lakótelepi ABC, aminek elsődleges célja és feladata a néhai Tabán és Katonaváros aprókertes házikói helyén, a negyedik Ötéves terv idején készülő 1800 otthon leendő lakóinak a kiszolgálása volt. Ha minden az első elképzelések szerint történik, az építkezés már 1969-ben elindul, és az üzlet akár 1971-ben megnyithatott volna, így Szolnok második Alapvető Beszerzési Cikkek (ABC) áruházaként vonul be a várostörténetbe.

Az álmok és a tervek megvalósítása azonban akkoriban sem ment úgy, ahogy azt a tervezők és a döntéshozók elképzelték. A majdani lakótelepi ABC-nek ugyanis előbb "gazdát" kellett találni, merthogy a várost élelmiszerrel ellátó állami vállalat (a Csemege, amelyik például a Hatvanast működtette) nem akart Szolnokon építkezni, a tanácsi vállalat (ÉKV, amelyik a közeli Sarok ABC-t vitte) máshol építkezett, a helyi ÁFÉSZ pedig a hetvenes évek elején három másik ABC-vel (Munkás, Vosztok, Bőség) "ajándékozta" meg a várost. Így a feladatot az alig évtizedes múltra visszatekintő szolnoki és környékbeli termelőszövetkezetek (TSZ) kapták, amelyek közül végül az egyik szolnoki TSZ-t is bekebelező zagyvarékasi Béke TSZ lett a "fővállalkozó". A Béke TSZ az első hírek szerint 13 szövetkezettel fogott össze a feladat érdekében, ám az átadáskor és később is már 44 TSZ és 5 kereskedelmi vállalat együttműködéséről beszéltek. Mindez azért érdekes és fontos, mert a Szolnok 900 éves évfordulójára "született" ABC költségeit tulajdonképpen a környékbeli falvak népe a földeken termelte meg.

Az építkezést hátráltatta, ugyanakkor a jubileumhoz közeli átadást "segítette", hogy az ABC-nek kijelölt területet csak csúszva sikerült átadni, merthogy az ott lévő házak szanálása a tervezettnél lassabban haladt, ami miatt késett az ingatlan közművesítése. És, ha mindez nem lett volna elég, a szükséges építőipari kapacitás sem állt rendelkezésre, mivel a beruházásra felkért Szolnok megyei Állami Építőipari Vállalat (ÁÉV) 6000 dolgozója Szolnok több pontján is le volt kötve. Adódhatott volna megoldásként, hogy a kivitelezésbe a termelőszövetkezetek melléküzemágaiként működő építőipari részlegek szálljanak be, ám azok is úsztak a megrendelésekben. (Lásd erről a Sztár Áruház közel fél éves, már-már a 4-es főút átkelési szakaszának építését veszélyeztető csúszását!)

A 900 négyzetméteres, akkor modernnek számító ABC kivitelezését 1973-ban kezdte el az ÁÉV. Az 9 millió (máshol 7,5 és 11 millió) forintba kerülő beruházást - ez a környékbeli tízemeletesekben 25-30 lakás árával volt azonos - végül 1974-re befejezték, és még azon az őszön megtörtént a műszaki átvétel, majd a berendezés. Ez utóbbit kicsit veszélyeztette, hogy a Lehel hűtőgépgyár jászárokszállási üzeme megcsúszott a nélkülözhetetlen hűtőpultok átadásával, ám decemberre ezek is elkészültek. Így 1974. december 16-án - tehát a Szolnok 900 jubileumi év hivatalos nyitánya, az 1975. január 1-jei ünnepi tanácsülés előtt - átadták a város hatodik modern, ABC-nek épült élelmiszer és vegyesiparcikk áruházát, a hozzá kapcsolódó presszóval. Az átadás fényét nemcsak az emelte, hogy az üzemeltető zagyvarékasi TSZ 4 millió forintos árukészlettel - többek között libamájjal és békacombbal - töltötte fel a polcokat, hanem az is Gergely István, megyei elsőtitkár és Hegedűs Lajos, megyei tanácselnök is jelen volt az ünnepségen.

A fényreklámját talán pár héttel később megkapó Szövetség ABC nagyon gyorsan a város egyik népszerű élelmiszerüzlete lett, köszönhetően a TSZ-ek saját termékein alapuló jó ellátásának. Másrészt jó üzletnek is bizonyult, hiszen a 44 dolgozó az eredetileg tervezett havi 3 milliós forgalmat szűk évvel később már megduplázta. Az ABC-t a kétezres évekig működtető zagyvarékasi TSZ legendás elnöke, Budai Kálmán az 1975. februári zárszámadó közgyűlésen úgy fogalmazott, hogy az áruház "szép példája a munkás-paraszt szövetségnek". Ami talán az ABC névválasztásához is újabb adalékul szolgál.

A Szövetség 2007 tavaszáig töltötte be eredeti funkcióját, azaz elsősorban a környék 5-6 ezer lakójának az ellátója volt. Fénye a rendszerváltás után megkopott, ám 32 éves története végére nem a lakótelep elnéptelenedése vagy a kereslet visszaesése tette ki a pontot. Sokkal inkább az egykori TSZ-ek jogutódjainak megváltozott helyzete, akiknek inkább nyűg volt egy ilyen ABC, mint legalább minimális hasznot hozó üzlet. Nem véletlen, hogy végül annak adták el, aki többet kínált érte, még, ha az nem is volt szakmai befektető. Másrészt 2007-re azért Szolnok belvárosában is kezdte éreztetni a hatását a nagy élelmiszerláncok előretörése, illetve a Felső-Szandai-rétre települt szupermarket megjelenése. (A mellékelt két fotó Nagy Zsolt munkája)

A Szolnok 900 éves jubileumára az elsők között átadott áruház tehát immár 18 éve üresen áll. Hasznosításáról sokszor, sokféle pletyka felröppent már, legutóbb emeletes társasházat vizionáltak a helyére. Mindenesetre a 950 éves jubileum idején az egykori Szövetség ABC kapcsán talán érdemes egy pillanatra azokra a névtelen TSZ-tagokra is gondolni, akiknek a "jövedelme" ott volt, van ebben az épületben, no meg azokra az egykori vezetőkre - lehettek párttagok vagy sem -, akik mégiscsak Szolnok, a szolnokiak érdekében, és nem saját vagy a cégük hasznára hozták tető alá ezt a beruházást.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki baka lapja 1899-ből
Minden bizonnyal a mai József Attila úti laktanyában töltötte sorkatonai szolgálatát az az önmagát "cibilizált" bakaként jelölő fiatalember, aki 1899 tavaszán ezzel a négyképes, színes, a Fuchs Lipót és fia gondozásában megjelent szolnoki képeslappal üzent Frankó Ottiliának Túrkevére.

Az Album további képei
 

AKB

Kié? Övék? Miénk!
Nem tudom, tulajdonjogilag kié az Árkád épülettömb belső, nyilvános folyosója. Így azt sem tudhatom, kinek lenne a dolga tisztán tartani. Azt azonban tudom, hogy én sem először teszem szóvá az ottani, emberi és állati ürülékkel vegyes állapotokat. És azt is tudom, hogy legyen bárkié is az a hely, lenne bárkinek is a dolga a rendszeres tisztán tartása, az immár évek óta tapasztalható állapotok miatt a szégyen nem csak az övé. Hanem Szolnoké. Mi itt és így élünk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kanizsa Tivadar-szobor
A szolnoki kötődésű, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázóról tanuszodát és tantermet is elneveztek már a városban. Közös emléktáblán látható portréja a megyei múzeum épületében, önálló szobra pedig a Vas utcában áll.

A Szoborpark további képei