[1xvolt]
Egykori decemberek: Az első Kossuth téri karácsonyfa
2024. december 19.
Fél évszázada készült el a 4-es főút átkelési szakasza, a Szövetség ABC, a tiszaligeti stadion és véglegesítették a Széchenyi lakótelep tervét is. Hatvan éve csak a Gólya új kútjáról és a Tisza szálló renoválásáról adhatott számot a helyi lap. Hetven éve pedig először állítottak karácsonyfát a Kossuth téren.
Az idei múltidézést kezdjük azzal, hogy hetven évvel ezelőtt is tartottak helyi választásokat, igaz, akkor még-már nem önkormányzati képviselőkre, hanem tanácstagokra voksolhattak a szolnokiak. A november végén tartott "szavazás" eredményeit 1954. december elején hozták nyilvánosságra, amiből kiderült, hogy a 100 (!) szolnoki tanácstagi körzetben a 23.121 választásra jogosult közül 23.007-en voksoltak, és mindössze 36 érvénytelen szavazócédulát találtak. Az abban az évben létrehozott Hazafias Népfront (HNF) helyi jelöltjei ellen mindössze 105 szavazatot adtak le, azaz 99,99%-os győzelmet aratott Szolnokon a helyi HNF. De jó lenne tudni, hogy 1954-ben ki volt az a 105 bátor szolnoki, aki mert máshogy szavazni!
Akikre akkor is minden bizonnyal rámondták, hogy a fejlődés ellenségei, mert nem látták az olyan eredményeket, mint a Csallóköz utcában 1954. december elején megnyílt új italbolt, vagy éppen a Temető utca 52. szám alatt létesült új cukrászda. Nem is beszélve a Hold utcai 75 személyes óvodáról, amit az akkori Télapó hozott ajándékba, vagy éppen a Beloiannisz út 33. szám alatt megnyílt - talán a későbbi képen látható házban - Közszükségleti Áruk Boltjáról, ami pedig a Szolnoki Mezőgazdasági Felszereléseket Gyártó KTSZ egysége volt. Feltételezhetjük, hogy a 105 ellenszavazó december 23-án az Állami Áruházhoz se rohant el, ahol a Debrecenből Budapestre tartó Rákosi Mátyás egy órát töltött, és "kedélyesen elbeszélgetett a dolgozókkal". Az viszont nem zárható ki, hogy az "ellenállók" között is voltak olyanok, akik december 12-én ott tolongtak a szolnoki börtön közelében, ahol már-már nyilvánosan akasztották fel Jancsó Ladányi Piroskát, a törökszentmiklósi többszörös gyerekgyilkost.
A hat évtizeddel ezelőtti december valahogy szürkébbnek és sikerekben szegényebbnek tűnik a korabeli megyei lap cikkei alapján. Lezárt beruházásként mindössze az Eötvös téri új artézikutat említették, miközben zajlott a Tisza szálló gyógyfürdőjének rekonstrukciója, a Szolnok Megyei Tanács Tervezővállalatánál pedig lázasan dolgoztak a Várkonyi téri csomópont és a körülötte lévő kétszáz lakás, illetve a Kossuth tér 3. szám alatti társasház, és a Közgé kollégiumának tervein. A mából nézve viszont kifejezetten érdekes az a riport, ami az 1964. decemberi, szolnoki, éttermi zenei kínálatot vette górcső alá, és kiderült belőle, hogy hétköznap este élőzene volt a Múzeum, a Béke és a Nemzeti éttermekben, valamint a Halászcsárdában, az Árkádban és a Tisza szállóban. Egészen biztos, hogy a városi tanács 1964. évi utolsó ülésén nem e helyek miatt kellett az alkoholizmus elleni küzdelem tapasztalataival foglalkozni, ahol elhangzott az is, hogy abban az évben 41 szolnoki családfőt kellett figyelmeztetni, mert italozás miatt elhanyagolta a családját.
Ehhez képest 1974 decembere az átadások hónapjának is volt tekinthető. Kezdődött a sor a tiszaligeti stadion december 4-ei avatásával, ahol már a "900 éves Szolnok" jubileum jegyében rendezett mérkőzésen a magyar válogatott legyőzte a svájciakat. Aztán következett - ugyancsak a jubileum jegyében - a Szövetség ABC avatása, aminek építésére 44 termelőszövetkezet és 5 vállalat adta össze a 9 millió forintot. A legjobban várt avatásra azonban csak december 23-án került sor, ami közel egy éves tortúrának vetett véget Szolnokon, hiszen végre elkészült a 4-es főút 4 kilométeres szolnoki átkelési szakasza. A szanálásokkal együtt 238 millió forintba került beruházásnak köszönhetően a Barátság (Kolozsvári) felüljáró és a Szabadság tér között 15-17 méterre szélesítették a főutat, és átadták rendeltetésének a Beloiannisz út legelején Szolnok első aluljáróját is.
A 4-es átkelési szakaszának építése jelentősen megváltoztatta a Kossuth tér képét is, ugyanis egyúttal azt is átépítették. Ennek leginkább szembeötlő következménye a szökőkutak virágágyássá alakítása és a Szekeres-ház helyén lévő parkoló kialakítása volt. Érdekesség, hogy a nagy átépítés hevében még a Munkásmozgalmi szobor áthelyezésének az ötlete is felmerült, de végül nem rakták át a "fradi-ház" elé. Annak tetejére viszont felkerült a világító, "forgó kerekes" Casco-reklám.
És ez még nem minden. Az Abonyi úti ABC alapterületét majdnem duplájára növelte 800 ezer forintból az Élelmiszer Kiskereskedelmi Vállalat.
A Nemzeti szálló földszintjén befejezték az Expressz önkiszolgáló étterem átépítését, egyben bejelentették, hogy a másik oldalon lévő Nemzeti éttermet 1975 tavaszán újítják fel, illetve a szállodai emeleteket a Jász-Nagykun Vendéglátó Vállalat és az Élelmiszer és Vegyiáru Nagykereskedelmi Vállalat irodái foglalják el. A rossz hírű Thomas bárt is újranyitották a Zagyván túl, igaz, szeszmentes, ifjúsági szórakozóhelyként. Közben a Szandaszőlősön épített három 24 lakásos szövetkezeti házat is átadták, sőt december utolsó napjaiban a József Attila úti lakótelep 4-es tömbjének 46 lakásába is elkezdhettek beköltözni, de az Ady Endre első tízemeletese is már lakókra várt. És ne feledkezzünk meg a Ságvári körúti házsorok homlokzatának 10 milliós felújításáról, illetve az 1974-ben a városban elültetett 13 ezer facsemetéről és 14 ezer cserjéről sem.
Persze nem ment minden simán. A vízügyi székház műszaki átadása közben óriási hiányosságra derült fény: a 800 dolgozónak helyet adó épületbe nem készült konyha és ebédlő. Ráadásul a városban se nagyon volt ilyen kapacitás, így komoly üröm vegyült a 3-as számú irodaház megcsúszott befejezése okozta örömbe. Az sajnos nem derült ki a korabeli cikkekből, hogy eleve nem terveztek konyhát és éttermet az épületbe, avagy az eredetileg 22 emeletből "lehúzott" 5 szint valamelyikében lettek volna ezek az egységek. Nem voltak könnyű helyzetben a Centrum áruház építői sem, ugyanis a 31. számú Állami Építőipari Vállalat nem megfelelő betonelemeket szállított, így szeptember óta állt, csúszott a beruházás.
"Zöld utat kapott viszont a jövő városrésze" - számolt be a városi tanács üléséről a megyei napilap. Mint írták, az 1969-es fejlesztési tervek felülvizsgálata után elfogadták a 6000 lakásos Széchenyi lakótelep végleges fejlesztési tervét, aminek teljes kivitelezési költsége, akkori árakon 3,91 milliárd forintra rúgott. Ebben benne volt a 4 darab, 16 tantermes, 30 méteres tornatermekkel kiegészített általános iskola, az 1200 négyzetméteres egészségház, sőt az ezer darab, félig földbe süllyesztett garázs ára is, miközben egy-egy új lakás bekerülési költségét 328-400 ezer forintban állapították meg.
Ötven évvel ezelőtt lényegében már zajlottak a "Szolnok 900" jubileum eseményei, bár az emlékév hivatalosan csak 1975. január 1-jén, egy ünnepi tanácsüléssel indult. A várható eseményekről és az elkészült beruházásokról Szolnok vezetői 1974. december közepén Budapesten, a Magyar Sajtó Házában tartottak sajtótájékoztatót. Ott elhangzott, hogy a jubileumra készülve a szolnokiak közel 23 millió forint társadalmi munkát végeztek, a megye települései mintegy 9 millió forintot adtak a vízügyi szakközépiskola kollégiumára, 1974-75-ben pedig mintegy másfél milliárd forintnyi város- és szolgáltatásfejlesztés valósul/valósult meg Szolnokon.
Album
Ismét a Változó tér
Még áll a Steiner-féle ház, de már épül mögötte a ?Fradi? ház. A Munkásmozgalmi emlékmű már a helyén van, de a múzeum melletti házat még nem bontották el. Az egykori Népbank még csupasz, a Madas-ház is idelátszik, a Centrum-sarok tetején pedig már ott a biztosító fényreklámja.
AKB
Volt két mozi
Szolnok belvárosában, a Sütő utcában működött a város egyetlen, állandó kertmozija, amit az akkori Ságvári körúti Vörös Csillag mozin keresztül lehetett megközelíteni. A nyolcvanas évek végén felszámolt szabadtéri mozi helyén volt aztán Szolnok egyik első autószalonja. A Nemzetire átkeresztelt Vörös Csillag filmszínház pedig a pláza megnyitásával zárt be. De már ennek is bő két évtizede. Hiába, jó ötlethez idő kell. Még ha közben az idő vasfoga meg is eszi a múlt maradványait.
SzoborPark
Konstantin püspök a magasban
Szolnok legrégebbi, valós személyről mintázott szobra Schuster Konstantin püspök portréja, amely a róla elnevezett és a Baross utca sarkán álló iskolaépület emeleti fülkéjében látható. A XX. századi magyar történelem ismeretében talán meg se lepődünk azon, hogy körülbelül negyven éven keresztül nem volt a helyén a szobor. Szerencsére Kaposvári Gyula megmentette.