Album



Ilyen is volt egykor Szolnok

2019. október 26.

Az ehhez az 1915-ben Szolnokról Prágába küldött képeslaphoz használt fotó nem sokkal korábban készülhetett a mai Kossuth tér és a Magyar utca találkozásától nyugat felé fordulva. A képen látható házak mára eltűntek, holott többségük nem sokkal a fotózás előtt épült. Egy utcányi múlt.

Nem tévedés! Az ehhez a színezett képeslaphoz használt fotó Szolnokon készült, az akkor még Gorove Istvánról elnevezett utca és a Kossuth tér torkolatánál, valamikor a XX. század első évtizedének a végén. Az egykori fotózás helyét ma úgy lehetne meghatározni, hogy az ismeretlen fényképész nagyjából a Kossuth téri lottózóval, illetve a Magyar utcára átvezető árkádokkal szemben állhatott, masinájával a Baross utca felé fordulva. És igen, az utca két oldalán, illetve a végén keresztben álló házak akkor még hozzátartoztak Szolnokhoz. A képen látható házakról utoljára valamikor a harmincas évek végén készülhetett volna olyan fotó, amin ezek a múlttá vált házak még mind állnak.

Bárki, bármit mond, gyönyörű kisváros lehetett Szolnok a XX. század elején.

A kép bal oldalán - ott, ahol ma a lottózó van - az előző század első éveiben egy földszintes "üzletház" állhatott, aminek két boltja fért fel erre a fotóra. Az egyikben szerintem egy Turul cipőbolt működhetett, a másikban pedig egy bizonyos Halász Adolf vitte az e fotó alapján kideríthetetlen profilú üzletét. Mellette az a gyönyörű, kétemeletes ház a Népbank és Takarékpénztár 1907-ben elkészült, több funkciós székháza, aminek a csonkja ma is ott rejtőzik az alumíniumborítású, egykori Sztár, ma fitneszterem épületében. Számomra az újdonság erejével hat, hogy a Népbank földszintjét nem a pénzintézet, hanem a középső portál fölött látható felirat szerint kávéház foglalta el. A bank minden bizonnyal - hasonlóan a Szapáry úti Hitelbankhoz - az első emeleten lehetett, míg a másodikon és a hátsó traktusban lakások lehettek. Erre utalnak a második emeleti díszes erkélyek is. Ami tulajdonképpen érthető, hiszen a korabeli befektetők jól tudták, hogy az utcafront a legjobban kiadható, a lényegében irodistának tekinthető banktisztviselőknek pedig az emelet is megfelel. Hogy ezt mikor felejtették el a magyar pénzügyesek?

Ha kigyönyörködtük magunkat a Népbank szecessziósba hajló, elegáns homlokzatán, akkor haladjunk tovább az 1891 óta Gorove István, egykori miniszter és országgyűlési képviselő nevét viselő utcán. Az ott következő két földszintes, illetve a közéjük ékelődő emeletes épületek a hetvenes évek végéig adtak helyet különböző üzleteknek. Illetve a távolabbi földszintes házban működött a fotózás idején a Korzó kávéház, merthogy akkoriban egymáshoz ennyire közel is eltartott a szolnoki közönség ilyen társasági helyeket. Ezt a három épületet csak 1981-ben bontották le, amikor a Centrum-sarokként jobban ismert Nerfeld-palotát elpaterolták, hogy a ma a helyükön álló Árkád telkét kialakítsák. Merthogy a Népbanktól képen látható a negyedik házat, illetve az ívelt utcavezetés miatt mögötte állókat meg 1929-ben bontották le, hogy annak a bizonyos Nerfeld-palotának helyet csináljanak.

Azt hiszem, a mából nézve némi magyarázatra szorulnak az utcát, keresztben lezáró házak, amelyek a Szapáry úthoz tartoztak. Az imént említett Nerfeld-palota helyéhez közelebb lévő, piros tetős, földszintes ház az egykori Hungária kávéház (egy újabb kávéház!), amit nem sokkal a második világháború után bontottak el. A mögötte látszódó tűzfal pedig a Baross/Beloiannisz utca 3. számú, egykori klinkertéglás épület, amit pedig 1973-ban szanáltak, hogy helyet csináljanak a 4-es főút átkelési szakaszának. Merthogy e kép készítésekor a Baross utca még a mai parkoló helyén haladt, ezért nem is látszik ezen a fotón. A Hungária kávéház jobbján, az apró "fényképészet" feliratú épület mellett a Gorove utca folytatódott, egészen a Csarnok utcáig. Ami szintén eltűnt a hetvenes évek elején.

És akkor közelítsünk a fotós felé a hibásan Fő utcának nevezett közterület másik, egyébként páratlan oldalán. A fa által eltakart épület a Kereskedelmi Bank 1907-ben elkészült szecessziós székháza, aminek a földszintjén kezdetben bútoráruház, második emeletén pedig Szigeti Henrik fotóműterme működött. Ez az épület lényegében a mai Boldog Sándor István utca helyén állt, azaz nem az állampárt székházának (Fehérház) építése miatt kellett elbontani, hanem mert az észak-déli városi, közlekedési tengely útjában volt. Amit már a XX. század elején is pontosan tudtak.

A bank mellett húzódott a Keskeny köz, amitől a Kossuth tér sarkán álló Steiner-féle házig földszintes, de az utcafrontjukon boltoknak helyet adó épületek álltak. Az itt lévő üzletekről a múlt héten is mutattam képet. Így itt most csak annyit érdemes rögzíteni, hogy e házak némelyikét az 1940-es években bontották el, hogy az órás házának helyet adjanak, másokat az ötvenes évek végén, amikor a mai Boldog Sándor István út sarkán álló emeletes ház épült, a maradékot pedig a hatvanas évek elején a Fradi-ház miatt. Egyedül a kép előterében látható emeletes épület élte meg a hatvanas évek végét, amiben a fotó készültekor Steiner Jakab és fiainak a ruhaüzlete, illetve Roth Dezső papíráru kereskedése működött.

Amennyiben szükséges, akkor természetesen a Steiner-féle üzlet bejárata előtti bódé is megmagyarázható. A város főterén egykor működő szolnoki piac egyik standját örökítette meg a fotós. Miként megörökítette az akkori taxikat, azaz kétlovas fiákereket, a már fémből készült villanypóznákat, a kerékvetővel megtámasztott facsemetéket, a macskaköves kocsiutat, azaz a békebeli Szolnok megannyi részletét. Amelyek száztíz év alatt úgy süllyedtek el, mintha soha nem is léteztek volna.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nagytemplomról a Tabánba
Farkas úr leginkább a lelkiismeret-furdalását küldte el a belvárosi nagytemplom rajzolt tornyára írva a Tabánban élő Jolánkának. A városháza alatt üzletet működtető Fuchs Lipót és Fia cég gyönyörű rajzból litográfia eljárással készült, dombornyomott képeslapját 5 fillérért kézbesítette a posta.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Intelmekre mutató államalapító
A szolnoki Vártemplom előtt 2001 óta álló Szent István-szobor lefelé mutató jobbja arra emlékeztet, hogy a hatalmon lévőknek lassan ezer éve rendszeresen olvasgatniuk kellene az Imre herceghez írt intelmeket. Néha azon is elgondolkodom, kire hasonlít a szolnoki Szent István arca.

A Szoborpark további képei