Rémálom
2011. január 30.
Valamikor a hatvanas évek végén készült egy terv a Baross-Szapáry-Ady utcák által határolt terület beépítésére. A terv csak félig valósult meg. Szerencsére.
A képen látható makettet valamikor a hatvanas évek végén, a hetvenes évek elején készítették. A hozzá kapcsolódó rövid leírásból ugyanis kiderül, hogy készítésekor a Szapáry és a Baross sarkán lévő pártház már állt, azaz azt adottnak kellett tekinteni. A többi épület - az SZTK tömbjének kivételével - azonban még nem, tehát a tervező fantáziája szabadon szárnyalhatott.
Ha jól megnézzük a makettről készült fotó alsó szélét, akkor könnyen azonosíthatjuk rajta a vízügyi székház és mellette a MOL irodaház tömbjeit, amelyek később megvalósultak. A kép bal alsó sarkánál lévő tömb a ma is álló pártház az egykori konferenciateremmel és garázzsal. A pártház és a vízügyi székház között ott a Centrum tömbje, igaz a toronyház takarásában nem látszik az Aba-Novák Kulturális Központ.
A MOL irodaház mögött látjuk az első érdekes eltérést. A Skála helyére ugyanis egy parkolót képzelt a tervező. Az áruház tömbje a Pelikán Szállóhoz közelebb csúszva, és jóval nagyobb méretben került a tervezőasztalra. Jól látható, hogy a hatalmas épület nemcsak a mai Skála helyének egy részét, de a Szolnok Pláza parkolóját, illetve derékszögben elkanyarodva az SZTK parkolóját is elfoglalta volna. Hogy ebbe mit terveztek a korabeli városépítők, nem tudom. Azt azonban láthatjuk, hogy a Pláza helyére ugyancsak parkoló került volna, míg Batthyány utcába modern, szocialista épületek. Az SZTK belső udvaros tömbje mögött jól látható négy épület terve, amelyek közül az Ady Endre utcához közelebb esők inkább lakóháznak vélhetők, míg az a Barosshoz közelebbiek inkább közintézménynek.
A legmegdöbbentőbb azonban nem ezeknek a házaknak a terve. Nézzék az SZTK bal alsó sarkát! A korabeli tervek szerint oda, ahol ma a Budapest Bank fiókja áll, illetve mögötte egy üres telek, továbbá a Pelikán-parkoló melletti öreg bérpalota, ugyanolyan toronyházakat álmodtak, mint a vízügyes és az olajos irodaház. Hogy ennyi irodába mi a fenét gondoltak elhelyezni, el nem tudom képzelni.
A Pelikán Szálló természetesen ezen a terven is szerepel. Mondhatjuk, hogy a 12 tervezett házból ez az ötödik, ami megvalósult. A hatodik pedig az a lakóház, amelyik teljesen érthetetlenül és magányosan ácsorog a Pláza parkolója és az Ady Endre utca között, és ami ezen a terven is szerepel.
Nem dózeroltatnám el a megvalósult épületeket, de azért nem bánom, hogy a rémálom elemeinek többsége tervasztalon maradt.