Album



Szolnoki lordok háza

2019. április 13.

Persze, hogy ezen a képeslapon nem egy balatoni szálloda, hanem a szolnoki "lordok háza" látható. Eredeti állapotában. Ízlés kérdése, volt-e annyira szép egykor ez a lakóház, hogy bő fél évszázada képeslapra kerüljön. Ám számomra sokkal érdekesebb, hogy ezzel a képeslappá lett fotón egy valami nem stimmel.

Aki nem ismerős Szolnokon, rápillantva erre a fotóra, tényleg hiheti azt, hogy valami balatoni vagy akár külföldi szállodát lát. A Kossuth tér 10. és a Táncsics Mihály út 2. szám alatti telkeken álló ház udvari homlokzata az öt emeletével és a széles erkélyeivel elsőre leginkább egy hotelre emlékeztet. Persze, aki szolnoki, az rögtön tudja, hogy a három közterület - a harmadik a Szigligeti út - által közrefogott, "lordok házának" nevezett épület látható a képen. Ami ma már nem így néz ki. Nem tudom szépíteni: megerőszakolták. Buta tetőt építettek rá, csúnyán beburkolták. Ha a tervező építészeket művészeknek nevezzük, akkor talán nem túlzás azt mondani: olyan ma ez a ház, mintha egy viszonylag jó festménybe évtizedekkel később valaki belemázolt volna. Amit ugye csak primitív helyeken, primitív emberek követnek el. (Szolnokon meg kétszer, hisz ott a Városháza másik oldalán lévő társasház is.)

Maga az épület egyébként lassan hatvan éves. Több kisebb ház 1962-es lebontásával alakították ki az építéséhez szükséges telket. Egykor itt állt a város első gyógyszertára, amit egy ideig még "öreg patikaként" emlegettek. De az ötvenes évek végén ezen a helyen működött Fehér Béla műszerész írógép és töltőtoll szervize, sőt Farkasné virágüzlete is. Miként volt itt Tüzép iroda, a Magyar Hirdető Vállalat szolnoki kirendeltsége és női ruházati üzlet is. Aztán 1963 végén már lakták a képen látható társasházat, ami tudomásom szerint a benne lakásokat kapó katonatisztek miatt lett "lordok háza".

Azt mindenesetre érdemes rögzíteni, hogy nemcsak Szolnokon visel ilyen "csúfnevet" lakóház, de Veszprémben és Zalaegerszegen is felbukkan a név. Sőt, Kecskemét központjában ugyancsak Kossuth téren áll a helyi "lordok háza".

A szolnoki épület érdekessége az a két szobor, amelyikből ma már csak az egyik látható. Mégpedig Dózsa-Farkas András Tudomány és Művészet című alkotása az épület nyugati tűzfalán. Ezt sokan a színjátszás szimbólumának gondolják, talán azért, mert sokáig erről érkezett a szolnoki színház legtöbb látogatója. A Köztérképen Tóth György Gyigyi bácsi azt írja, 1968-ban került a helyére a domborműnél jóval komolyabb fali szobor. Ugyanakkor ennek a dátumnak sehol se találtam a nyomát, és talán ez a képeslap is cáfolja. Ugyanis az itt bemutatott lapot 1968. augusztus 19-én adták postára, és mivel meglehetősen nyárias a megörökített pillanat, gyanítom, nem abban az évben, hanem kicsit korábban készült a fotó. Lehet, hogy tévedek, de szerintem a másik szobornak, az ellopott Sellőnek is látszódnia kellene az autók mögött (Bencsik István alkotása volt). Mivel ez sincs a képen, azt gondolom, a felvétel 1966 előtt, valamikor 1963 és 1965 között készült.

De mi vele a baj?

Imádom az autókat bogarászni az ilyen régi felvételeken. Az egyértelmű, hogy a járda mellett parkoló autók közül a harmadik egy Moszkvics 403-as. Miként az is, hogy az első autót az akkoriban nagyon divatos, de városképileg borzalmas "ponyvagarázs" fedi. De mi a helyzet a középen álló járgánnyal? Elsőre azt gondoltam, hogy egy 311-es Wartburg, ám a méretei és az alakja sem stimmel. Avagy, eredetileg stimmelt, és valóban egy ilyen típus parkolt ott, csak valaki, valamiért belenyúlt az eredeti képbe. Mondhatnám, véletlenül.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Bontás és építés
Nem lehetett okuk panaszra a helyi építőipari cégeknek 1975-ben, hiszen ahogy a mellékelt képen is látszik, éppen befejezéséhez közeledett a vízügyi székház építése, és hamarosan indult a Kossuth tér utoljára felhúzott irodaházának beruházása.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A sok mindenben első Czakó-kert - 2025. április 7. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

László, Kristóf, János
A 2022-es Víz Világnapján felavatott szolnoki Vízügyi emlékpark nemcsak a 2000-es árvíznek és egy általa elsodort épületnek állít emléket, de a három szent mellett felállított emlékoszloppal a Tisza által összekötött népekre is emlékeztet, illetve fejet hajt egy néhai szolnoki szakpolitikus előtt.

A Szoborpark további képei