Kérdezem
A hetvenes évek tárgyai
2023. augusztus 22.
Bűvös kocka, panellakás, olajválság címmel, a hetvenes éveket idéző kiállítással nyitja az őszi szezont a Damjanich Múzeum. A kor tárgyaira és Szolnokra koncentráló tárlatot Gulyás Katalin kurátorral, a Történeti, irodalomtörténeti és művelődéstörténeti osztály vezetőjével néztük meg.
- A hetvenes években még iskolás volt. Emlékszik az úttörőcsapata számár és a nevére?
- 2645-ös számú Kossuth Lajos Úttörőcsapat.
- Az őrs neve?
- Mókus.
- Kedvenc könyvei abban az időben?
- Az indiános történetek.
- Első koncertélménye?
- A zalaegerszegi építőtáborban, ahol málnát szedtünk, egyik este a Generál lépett fel. És mivel a mi brigádunk dolgozott a legjobban, még egy hét balatonszárszói üdülést is kaptunk, ahol pedig Zalatnay Sarolta volt a vendég.
- Kellenes emlékeket őriz a hetvenes évekről?
- Boldog gyerekkorom volt. Akkor voltam középiskolás is, sok szép emléket őrzök. Ezeket a mozgalmi, meg úttörős dolgokat annyira nem szerettem, arra viszont jól emlékszem, hogy az embereknek akkor kezdett egy kicsit pénzük lenni. Már megengedhették maguknak, hogy például ruhákra költsenek. Akkoriban jelentek meg a boltokban például a kínai könnyűipar termékei, és mindenki kínai pólót akart, mert elég jó minőségűek voltak. Nekem is volt egy piros-fehér csíkos.
- Akkor nem véletlen, hogy a hetvenes évekből már olyan sok tárgyunk maradt, hogy azokból akár kiállítást is lehet rendezni?
- A huszadik században a magyarok többsége számára a hetvenes évek az, amikor először egy kicsit jobban élhetett, vásárolhatott, gyarapodhatott. Nem véletlen, hogy a kiállításunkra is bekerült egy korabeli hűtőszekrény, hiszen fridzsiderszocializmus az egyik jelzője ennek az időszaknak. Ne felejtsük el, hogy 1941-ben Magyarországon bevezették a jegyrendszert, aztán jött a háború, majd az újjáépítés, utána az ötvenes évek erőszakos iparosítása, és majd csak a hatvanas évekkel köszönt be az az időszak, amikor a fogyasztást, a bizonyos fokú jólétet is szem előtt kezdte tartani a hatalom. Kádárék 1956 után belátták, hogy hagyni kell az embereket fogyasztani, úgyhogy a hetvenes évek, ha szocialista keretek között is, de már erről is szóltak. Ennek megfelelő tárgyi kultúrával.
- A hetvenes évek fél évszázadra van tőlünk. Ezt az időszakot már gyűjti a múzeum?
- A Damjanich Múzeum történeti osztályának a gyűjtőköre a török kortól tulajdonképpen napjainkig tart, hiszen például a legutóbbi választásokról is sok mindent elraktunk, amikről azt gondoljuk, később fontosak lehetnek. Azt kell mondanom, hogy a gyűjteményünkben a hetvenes évek kifejezetten felülreprezentált, hiszen a nagyjából harmincezer tárgyunk tizede ebből az időszakból való. Úgyhogy a kiállításon látható 3-400 tárgy jelentős rész is a múzeum saját gyűjteményéből került ki.
- Honnan vagy hogyan kerülnek ilyen tárgyak a múzeumba?
- Rengeteget kapunk és kaptunk ajándékba. A mostani időszaki kiállítás egyik legnagyobb feladata éppen az volt, hogy az elmúlt években a raktárunkba bekerült, ebből az időszakból való tárgyakat elkezdjük katalogizálni, mert eddig csak gyűltek-gyűltek. Különösen sok tárgyat kaptunk a rendszerváltás környékén, például megszűnő szervezetektől, de most is rendszeresen előfordul, hogy valaki behozza az elhunyt hozzátartozó után maradt tárgyakat, mert nem tudja használni, és kidobni sincs szíve.
- Belépve a kiállítótérbe azt érzem, hogy vannak kiemelt témák, amik köré a tárgyak csoportosítva lettek. Mi volt a válogatási szempontja a kiállításnak?
- Amikor nagyjából fél éve elkezdtünk a kiállításon dolgozni, először a kollégákkal leültünk olyan szavakat gyűjteni, amiket annak idején használtunk, de mára kimentek a divatból. Ilyen például a sóderozás vagy éppen a Kádár-kolbász. Nagyon jól szórakoztunk, hiszen a legtöbbünknek ez az időszak a fiatalsága, mindenkinek volt valami élménye. Ugyanakkor ezek a beszélgetések kirajzolták, hogy a személyes térre fogunk koncentrálni, ezért sincs például vállalati vagy katonai tematika a kiállításon. Viszont van öltözködés alföldi papuccsal, nappali szoba korabeli HIFI-toronnyal, konyha szódásszifonnal, a korra jellemző elektronikai berendezések, játékok és némi humor, irónia. Két rész lóg ki picit a többi közül. Az iroda, ami lehet párt, tanácsi vagy akár vállalati iroda is, ahol mindenki megfordult. Illetve, ha Szolnokon a hetvenes évekről beszélünk, akkor nem hagyhatjuk ki a 900 éves évforduló kapcsán készült tárgyakat. Mindezekkel együtt a kornak inkább azokat a szeleteit próbáltuk megmutatni, ahová a hatalom, a párt nem tolakodott be.
- Szeretett ezen a kiállításon dolgozni?
- Nagyon, tényleg jókat szórakoztunk, miközben azért ez egy valódi múzeumi munka volt, hiszen például olyan tárgy nincs kiállítva, amit nem dolgoztunk fel. És mint említettem, a kiállítás kapcsán elég sok, a múzeum birtokában lévő tárgyat kellett katalogizálnunk.
- Lesznek a kiállításnak kísérő rendezvényei?
- Tóth Eszter Zsófia, aki sokat publikál a kor tárgyairól, valamikor októberben a vendégünk lesz. De természetesen az iskolásoknak múzeumpedagógiai programokat is fogunk tartani.
- A gyerekek, a fiatalabbak fogják érteni, hogy mi ez a kiállítás?
- Biztos vagyok benne, hogy a látogatók többsége inkább a kortársak közül kerül majd ki, akik egy-egy tárgy kapcsán nosztalgiával felkiáltanak, hogy ilyen nekem is volt, olyat én is használtam. Ugyanakkor a megnyitás előtt fiatalokon is "teszteltük" az anyagot, azaz megmutattuk kollégák gyerekeinek. A legkisebbet azonnal lekötötte a játékokat felvonultató rész, a középiskolást pedig teljesen elvarázsolta a retró, ami neki itt megjelenik. Nagyon remélem, hogy minden korosztály megtalálja majd ezekben a tárgyakban azt, ami neki érdekes.
(Bűvös kocka, panellakás, olajválság - Így éltünk a hetvenes években, Damjanich János Múzeum időszaki kiállítóterem. Megnyitó: 2023. augusztus 22. 16.00 óra. Megtekinthető 2023. október 15-ig.)
Album
Eltűnt Szolnokot őrző nem ritka kép
A napokban került fel az egyik közösségi oldalra ez a fotó, mint ritkán látható szolnoki kép. A mai Szapáry és Baross utca torkolatát 1962-63 körül ábrázoló képeslapban azonban nem az az érdekes, hogy szerintem tízezres példányszámban jelent meg egykor, hanem az a sok apró részlet, amiket megőrzött.
AKB
Az a szép zöld gyep
Poldi bácsi az Égigérő fűben mindig azt mondogatta, hogy neki csak az a szép zöld gyep, az fog nagyon hiányozni. Nekünk meg itt, Szolnokon, a való életben egy-két olyan Poldi bácsi hiányzik nagyon, akik a közterületeinken rendszeresen sétálva észrevennék a kisebb-nagyobb hibákat, problémákat, és beszólnának a "központba", hogy hol és mit kellene kijavítani. Mert akkor talán a Verseghy parkban sem várna hosszan a megmentőire a képen látható elektromos szekrényke.
SzoborPark
Verseghy Ferenc mellszobra
A Verseghy parkban 81 éve felállított Verseghy Ferenc szobor legalább két elsőséget is magáénak tudhat, amelyek azonban két érdekes kérdést is felvetnek. Mindezek mellett nyugodtan kijelenthetjük, hogy Borbereki Kovács Zoltán bronzszobrát egyedülállónak, szolnoki különlegességnek is tekinthetjük.